Radni analizowali Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

Na ostatniej Sesji Rady Miasta Rydułtowy, która odbyła się 17 września, radni zaznajomili się z Programem Gospodarki Niskoemisyjnej. Ten ważny dokument określa priorytety i zakresy działania istotne w zmniejszeniu ilości CO2 w powietrzu.
Dokument, nad którym pochylili się radni podczas ostatniej Sesji Rady Miasta Rydułtowy w dniu 17 września 2015r. to baza danych zbieranych podczas ostatnich kilku miesięcy. W jej tworzeniu brali udział zarówno eksperci z firmy ECO – SITE zajmującej się tworzeniem PGN, pracownicy Urzędu Miasta w Rydułtowach, interesariusze, ankieterzy oraz - co ważne - mieszkańcy Rydułtów, którzy mogli wnieść uwagi i sugestie do powstającego Planu Gospodarki Niskoemisyjnej. Ankietyzacja była wyjątkowo szeroka. Ankieterzy rozdysponowali łącznie aż 4 tysiące kwestionariuszy, które okazały się cennym materiałem badawczym, ponieważ wywiady przeprowadzane były metodą bezpośrednią (ankieterzy wypełniali kwestionariusz podczas rozmowy z ankietowanym). Ankiety zostały przygotowane dla: mieszkańców budynków jednorodzinnych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, przedsiębiorstw, budynków użyteczności publicznej oraz obiektów sakralnych. Było to ważne, ale nie jedyne źródło danych. Podczas sporządzania dokumentu brano pod uwagę również dane z Urzędu Miasta Rydułtowy, Głównego Urzędu Statystycznego, Ciepłowni Rydułtowy oraz zakładów energetycznych i gazowniczych.
Plan Gospodarki Niskoemisyjnej powstał, gdyż kluczowe nie tylko dla Rydułtów, ale także dla całego kraju stało się ograniczenie emisji dwutlenku węgla do 2020 roku. Można to osiągnąć tylko poprzez skoordynowane działania polegające na inwestycji w odnawialne źródła energii oraz poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii przyjaznych środowisku naturalnemu. PGN to szczegółowa baza danych na temat zużycia energii, źródeł emisji CO2 i odnawialnych źródeł energii (OZE). W ramach promocji Planu Gospodarki Niskoemisyjnej zorganizowane zostały dwa spotkania z mieszkańcami, które odbyły się w Rydułtowskim Centrum Kultury „Feniks” 7 i 14 lipca 2015 roku.
Obniżenie emisji dwutlenku węgla musi zostać poprzedzone wnikliwą analizą, która pozwoli skoncentrować działania w wyznaczonych obszarach, tak aby przyniosły one jak najlepszy efekt przy wykorzystaniu jak najmniejszego nakładu sił i środków. Po bliższemu zaznajomieniu się z danymi liczbowymi okazuje się, że w przypadku budynków użyteczności publicznej zdecydowana większość, bo aż 68% podłączona jest do ciepła systemowego, zaś 16% ogrzewana jest za pomocą energii elektrycznej. Z węgla i miału korzysta odpowiednio 3% i 1% budynków. PGN zawiera także dokładną analizę emisji CO2 ze względy na rodzaj transportu prowadzonego na terenie Miasta Rydułtowy. Wyróżniono dwa rodzaje komunikacji: publiczną i niepubliczną. Pierwsza (publiczna) odpowiedzialna jest za 1% (108m3) łącznej emisji dwutlenku węgla, zaś druga (niepubliczna) to 99% (12 129 m3). Eksperci sporządzający analizę w ramach PGN przyjrzeli się także systemowi oświetlenia w Rydułtowach. Wyróżniono 1929 punktów świetlnych o jednostkowych mocach znamionowych od 75 do 250 watów. Zwrócono uwagę również na budynki jednorodzinne – w tym przypadku na ogrzewanie wykorzystywane są głównie paliwa stałe (podłączanie do ciepła systemowego stanowi zdecydowaną mniejszość) : węgiel 57%, muł 23%, ekogroszek 14%, miał 3%, flot 3%, natomiast analiza energetyczna budynków wielorodzinnych prezentuje się następująco - aż 91% energii pochodzi z ciepła systemowego, zaś pozostałe 9% uzyskiwane jest ze spalania węgla.
Tak w wielkim skrócie prezentują się główne wątki Planu Gospodarki Niskoemisyjnej. Cały dokument wymaga wyjątkowo wnikliwej analizy, która z pewnością przełoży się na poprawę stanu powietrza w Rydułtowach, a także innych miejscowościach naszego regionu. Do roku 2020 ilość CO2 musi zostać ograniczona. Opracowany plan jest zgodny z wytycznymi NFOŚiGW.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz