Szkolili się w zakresie poboru prób popiołu

25 września w Rydułtowskim Centrum Kultury Feniks odbyło się szkolenie pracowników ochrony środowiska i Straży Miejskich wszystkich gmin należących do Subregionu Zachodniego w zakresie metodyki poboru prób popiołu z palenisk domowych dla potrzeb badań laboratoryjnych celem wykrycia faktu spalania odpadów.
Organizatorem szkolenia był Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku – stowarzyszenia wszystkich tj. 28 gmin i powiatów z obszaru Subregionu (w tym Powiatu Wodzisławskiego, Gminy Godów, Gminy Gorzyce, Gminy Lubomia, Gminy Marklowice, Gminy Mszana, Miasta Pszów, Miasta Radlin, Miasta Rydułtowy, Miasta Wodzisław Śląski). Potrzeba przeprowadzenia szkolenia wynikła w trakcie prac Grupy Roboczej ds. Ograniczenia Niskiej Emisji powołanej w ramach działalności stowarzyszenia i spotkała się z pełną akceptacją członków zespołu. Szkolenie przeprowadził Kierownik Zakładu Chemii Analitycznej w Instytucie Chemii i Technologii Nieorganicznej Politechniki Krakowskiej – dr hab. inż. Adam Grochowalski Profesor Politechniki Krakowskiej, wykonujący analizy pobranych próbek popiołu dla samorządów z terytorium całej Polski, w tym od 2011 r. dla Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego.
Pracownicy samorządowi uzyskali wiedzę nt prawidłowego sposobu poboru i zabezpieczenia prób popiołu, narzędzi i pojemników jakie mogą zostać użyte w tym celu, sposobu sporządzania protokołów poboru, a także pozyskali obszerną wiedzę w zakresie interpretacji wyników badań. Uczestnicy szkolenia otrzymali stosowne zaświadczenia, które wraz z upoważnieniem Prezydenta Miasta/Wójta/Burmistrza do wykonywania funkcji kontrolnych w sprawie przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska w zakresie objętym właściwością gminy, uprawniają do wstępu na teren nieruchomości i wykonania niezbędnych czynności kontrolnych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz