Kara za spalanie śmieci

W Polsce obowiązuje ustawowy zakaz spalania odpadów w urządzeniach do tego nieprzystosowanych. Zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach osoba, która wbrew zakazowi termicznie przekształca odpady poza spalarniami odpadów, popełnia wykroczenie i podlega karze aresztu albo grzywny.
Dlaczego spalane śmieci nas trują?
W procesach spalania ważną rolę odgrywa temperatura spalania. Gdy jest zbyt niska (200 - 500 stopni Celsjusza), a taka właśnie panuje w przydomowych kotłowniach, w emitowanych spalinach powstają zanieczyszczenia, których oddziaływanie na środowisko naturalne i zdrowie ludzi jest bardzo szkodliwe. Procesowi temu towarzyszy duży smród i emisja zanieczyszczeń do atmosfery, takich jak: tlenek węgla, nieorganiczne związki chloru, nieorganiczne związki fluoru, tlenki azotu, dwutlenek siarki, metale ciężkie (kadm, rtęć, tytan, ołów, chrom i inne). W trującym dymie, - w wyniku spalania śmieci - do powietrza, które wdychamy, przedostają się substancje trujące dla wszystkich organizmów żywych! W wyniku spalania różnego rodzaju odpadów do atmosfery trafia m.in. cyjanowodór - zwany cyklonem B, który przedostaje się do krwi, blokuje proces uwalniania tlenu z czerwonych ciałek, w wyniku czego następuje wewnętrzne uduszenie.
Czego nie wolno palić?
W domowym piecu c.o ani w przydomowym ogródku nie wolno spalać między innymi:
- plastikowych pojemników i butelek po napojach,
- zużytych opon,
- innych odpadów z gumy,
- elementów drewnianych pokrytych lakierem,
- sztucznej skóry,
- opakowań po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin,
- opakowań po farbach i lakierach,
- pozostałości farb i lakierów,
- plastikowych toreb foliowych z polietylenu,
- papieru bielonego nieorganicznymi związkami chloru, z nadrukiem farb kolorowych.
Spalając 1 kg polichlorku winylu PCW, który zawarty jest w butelkach plastikowych czy foliach, wytwarzamy aż 280 l gazowego chlorowodoru, który z parą wodną tworzy niszczący kwas solny.
Zagrożenia wynikające ze spalania śmieci
Spalanie toreb plastikowych z polietylenu czy papieru bielonego nieorganicznymi związkami chloru, z nadrukiem farb kolorowych o dodatkowej zawartości różnego rodzaju metali ciężkich - powoduje powstawanie szczególnie groźnych dla zdrowia ludzi związków, zwanych dioksynami i furanami. Należą one do grupy związków rakotwórczych, a powstają jako produkty uboczne spalania tych odpadów. Ich działanie nie jest natychmiastowe, ale skutecznie uszkadzają one narządy wewnętrzne: wątrobę, płuca, nerki, rdzeń kręgowy i korę mózgową, zwiększając także ryzyko wystąpienia nowotworów.
Pamiętajmy też, że pyły powstające podczas spalania pozostają zawieszone w powietrzu, a następnie odkładają się w przydomowych warzywniakach i ogródkach, "wzbogacając" warzywa metalami ciężkimi.
Palenie śmieci jest niekorzystne także dla pieca i przewodów kominowych. Na ściankach osadza się trudna do usunięcia tzw. sadza mokra, co może prowadzić do zapalenia się przewodów, a w ostateczności do pożaru całego domu. Zatkany komin to także przyczyna zatruć niewidocznym i bezwonnym czadem.
Zgłoś Straży Miejskiej
Jeśli masz podejrzenia, że w okolicy ktoś spala śmieci, możesz to zgłosić Straży Miejskiej. Strażnicy udadzą się pod wskazany adres i zbadają próbki popiołu z pieca, dzięki czemu wiadome będzie, czy spalane były niedozwolone produkty. W przypadku wykrycia takiego procederu właścicielom posesji grożą kary grzywny.
fot. archiwum portalu.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz