WFOŚiGW dofinansowuje plany gospodarki niskoemisyjnej

Prawie 650 tysięcy złotych przekazał w formie dotacji Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na przygotowanie planów gospodarki niskoemisyjnej. Beneficjentami Funduszu jest 26 gmin z województwa śląskiego w tym Gmina Gorzyce z kwotą 32 000,00 zł
Plan gospodarki niskoemisyjnej to dokument, który określa cele strategiczne i szczegółowe dochodzenia do gospodarki niskoemisyjnej na poziomie lokalnym. Informacje zawarte w opracowanym dokumencie zostaną wykorzystane do podjęcia stosownych działań, pozwalających na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do środowiska. Opracowany dokument ukształtuje gospodarkę energetyczną gminy w sposób optymalny do istniejących warunków lokalnych.
Wdrażanie planów gospodarki niskoemisyjnej jest związane z przyjęciem w 2007 roku tzw. pakietu energetyczno-klimatycznego Unii Europejskiej. PGN jest dokumentem wymaganym przy składaniu wniosków przez gminy o wsparcie ze środków UE w ramach perspektywy 2014-2020.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach jest partnerem w projekcie pn. „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorców w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE”.
Z ramienia WFOŚiGW w Katowicach w projekcie uczestniczy pięć osób, które po przejściu kilkutygodniowego szkolenia zakończonego egzaminem otrzymały tytuł certyfikowanego doradcy energetycznego. Doradcy, dzięki zdobytym umiejętnościom m.in. z zakresu efektywności energetycznej, transportu, odnawialnych źródeł energii, są przygotowani w pierwszej kolejności do wsparcia gmin, powiatów, Urzędu Marszałkowskiego w zakresie przygotowywania i późniejszej weryfikacji planów gospodarki niskoemisyjnej. W kolejnym etapie Doradcy będą służyć pomocą w szkoleniu i wsparciu energetyków gminnych, a wreszcie przy przygotowaniu i realizacji inwestycji w obszarze efektywności energetycznej i OZE.
Przewidujemy, iż docelowo odbiorcami usług doradczych mogą być również przedsiębiorcy i osoby fizyczne realizujące zadania służące poprawie efektywności energetycznej obiektów lub procesów oraz zadania związane z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.
Zachęcamy Państwa do kontaktu z naszymi doradcami, szczególnie jednostki samorządu terytorialnego, które już dzisiaj mogą poddać weryfikacji w zakresie zgodności z wymogami NFOŚiGW i WFOŚiGW w Katowicach posiadane plany gospodarki niskoemisyjnej lub, jeżeli są w trakcie ich opracowania, mogą uzyskać informacje pomocne do ich utworzenia.
Więcej informacji na stronie: Doradztwo energetyczne
Listę gmin, którym przyznano dotacje na przygotowanie planów gospodarki niskoemisyjnej, znajdziesz TUTAJ.
fot. archiwum portalu.





![Czujność policjantów poza służbą uratowała uczestników ruchu. Zatrzymano kierującą pod wpływem narkotyków [WIDEO] Czujność policjantów poza służbą uratowała uczestników ruchu. Zatrzymano kierującą pod wpływem narkotyków [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774258892mini-177425810955-926939-2-.jpg)







![Nowoczesne centrum wsparcia w Radlinie już otwarte [FOTO i WIDEO] Nowoczesne centrum wsparcia w Radlinie już otwarte [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774263483poradnia-radlin-.jpg)
![Blisko 300 biegaczy na starcie. Błękitna Wstęga Balatonu przyciągnęła tłumy [FOTO] Blisko 300 biegaczy na starcie. Błękitna Wstęga Balatonu przyciągnęła tłumy [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774345378655848200-1463461572242115-463788788179775900-n-.jpg)

















Komentarze (0)
Dodaj komentarz