Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie16 listopada 201611:03

"Zdemaskuj smog" - czym jest smog?

0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Programy informacyjne, znajomi, a może i Ty sam... Tyle mówimy o smogu i niskiej emisji, ale czy na pewno wiemy, czym są, jakie są przyczyny tych zjawisk, jak można im zapobiegać? Smog możesz zdemaskować tylko, jeżeli wiesz, na czym polega ten problem. 

Niska emisja i smog

Niska emisja to zjawisko polegające na zanieszczyszczaniu atmosfery przez pyły i gazy, powstające w wyniku spalania paliw najczęściej w domowych piecach i kotłach grzewczych, których stan techniczny, sprawność energetyczna i sposób eksploatacji pozostawiają wiele do życzenia. Na niską emisję wpływ ma także zła jakość spalanego paliwa i to, że palimy śmieci.
Niska emisja to najprościej ujmując emisja szkodliwych substancji do atmosfery na niskiej wysokości, nie większej niż 40 m nad poziomem terenu. Przeważnie jednak emitory znajdują się na wysokości do 10 m. Niskie kominy powodują, że zanieczyszczenia gromadzą się w okolicy miejsca ich powstania. Okazuje się, że źródło zanieczyszczenia powietrza, jakim działalność przemysłowa, nie jest największym problemem. Sektor mieszkaniowy, czyli domy jednorodzinne, kamienice, niewielkie zakłady produkcyjne, ma największy udział w ogólnej emisji pyłów w naszym kraju.

Czarny dym i nieprzyjemny zapach, wydobywające się z kominów budynków, ogrzewanych piecami czy kotłami grzewczymi? Tak, to, co łatwo możesz zaobserwować szczególnie w okresie jesienno-zimowym, to skutki niskiej emisji. Skutki, które są zagrożeniem dla ludzi i środowiska.

Najbardziej klasyczny objaw niskiej emisji? Smog. Nazwa "smog" to połączenie dwóch angielskich słów: smoke, czyli dymu i fog, czyli mgły. Niska emisja powoduje jego powstawanie, szczególnie w przypadkach, gdy mamy do czynienia z dużą wilgotnością powietrza czy bezwietrzną pogodą.

Wodzisław Śląski

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w raporcie wydanym w 2016 r. wskazała, że 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast, w których prowadzone są pomiary, znajduje się w Polsce. Wodzisław Śląski znalazł się w tym zestawieniu na 5. miejscu.

Autor: UM Wodzisław, dawid@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:smog
Zobacz film

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.