Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie27 kwietnia 201721:48

Uroczyste wręczenie dyplomów na kierunku architektura PWSZ w Raciborzu

Uroczyste wręczenie dyplomów na kierunku architektura PWSZ w Raciborzu - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Przedstawiciele środowiska branżowego, architekci, wykładowcy, studenci oraz nowi absolwenci wzięli udział w uroczystości wręczenia dyplomów ukończenia studiów na kierunku architektura Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, która odbyła się w środowe popołudnie, 26 kwietnia w DK Strzecha.

Wśród znamienitych gości znaleźli się m.in.: delegat Śląskiej Okręgowej Izby Architektów inż. arch. Henryk Piątek, prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich - Oddział w Katowicach dr hab. inż. arch. Katarzyna Ujma-Wąsowicz, członek Stowarzyszenia Architektów Polskich - SARP Oddział w Katowicach arch. Jerzy Stożek, a także wykładowczyni zaprzyjaźnionego Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, dr inż. arch. Justyna Wojtas-Swoszowska. 

W tym roku dyplomy trafiły do rąk 49 inżynierów. Zakres tematyczny ich prac był niezwykle szeroki, co, jak podkreślają wykładowcy raciborskiej uczelni, świadczy o wysokim poziomie kreatywności przyszłych architektów. - Życzę państwu, abyście zawsze podchodzili do projektowania z roztropnością, z poczuciem że czasami mniej znaczy więcej a niejednokrotnie lepiej, odwagą i mądrością biorąc na siebie odpowiedzialność za świat nas otaczający oraz żebyście nigdy nie próbowali w tej dziedzinie iść na kompromisy, które dla nas architektów z punktu widzenia etyki zawodowej są niedopuszczalne - podkreśliła dyrektor Instytutu Architektury dr inż. arch. Joanna Sokołowska-Moskwiak, dziękując absolwentom za trzy i pół roku trudów, poświęceń i cierpliwości. 

- Panie inżynier i panowie inżynierowi - dziś już mogę z dumą tak powiedzieć - rozpoczęła przemówienie JM Rektor PWSZ w Raciborzu, prof. dr hab. inż. arch. Ewa Stachura. - Chciałabym się podzielić jednym przesłaniem: nie możemy stwierdzić, że wyfruwacie z gniazda, ponieważ kazaliśmy państwu fruwać już podczas studiów. Zachęcaliśmy państwa do uczestnictwa w konkursach, licznych wyjazdach czy wymianach międzynarodowych. Właściwie mogliśmy wymieniać się wiedzą i doświadczeniem w każdym miejscu na świecie, bo najważniejsze w tym wszystkim byli ludzie, to, że spotkali się tacy studenci z takimi wykładowcami, i wyjątkowość tej sytuacji sprawiała, że my, jako prowadzący, przeżyliśmy bardzo dobry czas, a państwo rozkwitliście, co rusz przekraczając własne możliwości i uruchamiając procesy twórcze, co zaowocowało uzyskaniem satysfakcjonującego rezultatu. Będziemy nadal śledzić państwa losy, życząc jednocześnie dalszych sukcesów - powiedziała JM Rektor. 

- Mam złą wiadomość: nie kończy się państwa edukacja - ocenił arch. Henryk Piątek. - Teraz przyszła chwila na praktykę, drugi stopień studiów. Moment gdy dostajesz uprawnienia nie jest tym, kiedy już wszystko wiesz, lecz tym, w którym zostajesz obarczony pewną odpowiedzialnością za swoją pracę. Państwo macie jeszcze trochę czasu. Wykorzystajcie go najlepiej jak potraficie - zachęcił. 

Arch. Jerzy Stożek życzył młodym inżynierom satysfakcji z realizacji zawodowych celów, założenia własnej pracowni i dalszego rozwoju, który w tym zawodzie jest niezbędny. - Musicie być świadomi tego, że wkraczacie na drogę na które będzie do zdobycia coraz więcej wzgórz. Najistotniejsze jest jednak to, aby zajęcie to sprawiało państwu frajdę - zaznaczył. 

Dr hab. inż. arch. Katarzyna Ujma-Wąsowicz pochwaliła wysoki poziom merytoryczny prac inżynierskich. Przedstawiła także specyfikę działalności Towarzystwa Urbanistów Polskich, przyznając, że jego członkowie czują się jak jedna wielka rodzina. - Naszą siłą jest to, że zrzeszamy specjalistów reprezentujących różne dziedziny nauki: socjologów, geografów, psychologów, filozofów czy ekonomistów - zdradziła. - Podchodźcie do swojego zawodu z mądrością i szacunkiem - zaapelowała dr inż. arch. Justyna Wojtas-Swoszowska, zapraszając na studia magisterskie na Politechnikę Śląską. 

- To, co wydarzyło się do tej pory to dopiero początek, namiastka przyszłego życia architekta - zauważył prof. dr hab. Włodarczyk, dodając: - Wiedzę którą wynieśliście z PWSZ w Raciborzu skonfrontujecie niedługo z rzeczywistością w zupełnie innym otoczeniu. Jestem pewny, że przyda się państwu na wielu płaszczyznach, nie tylko zawodowej. 

Czworo absolwentów uhonorowano nagrodami książkowymi, których autorami są nauczyciele akademiccy kierunku architektura raciborskiej uczelni. W gronie wyróżnionych za postawę studencką znaleźli się: inż. arch. Igor Tumanis, inż. arch. Mateusz Gurnik, inż. arch. Marta Oleksiak, inż. arch. Adrianna Waliduda. 

pwsz

Autor: PWSZ, fot. Katarzyna Kubik,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:PWSZ

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności23 listopada 202515:48

Marklowice. Zdarzenie z Szymanowskiego pozbawiło prądu część dwóch miejscowości

Marklowice. Zdarzenie z Szymanowskiego pozbawiło prądu część dwóch miejscowości - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Wodzisław Śląski i okolice-Informacje drogowe 24H
Aktualności23 listopada 202522:35

Powiat zaprasza na barbórkowe zwiedzanie sztolni

Powiat zaprasza na barbórkowe zwiedzanie sztolni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Aktualności23 listopada 202513:28

Nowi strażacy w szeregach OSP Łaziska

Nowi strażacy w szeregach OSP Łaziska - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., fot. FB/OSP KSRG Łaziska
Reklama
Aktualności23 listopada 202522:41

Nowy design na przystanku przy ul. Pszowskiej

Nowy design na przystanku przy ul. Pszowskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Biuro Kultury i Promocji
Sport23 listopada 202513:50

KS Stein Academy podbiła Kraków

KS Stein Academy podbiła Kraków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red.
Reklama
Reklama
Kultura i Edukacja23 listopada 202522:16

Pracownia zielonych pomysłów u Kornela. Nowość w wodzisławskiej Piętnastce [FOTO]

Pracownia zielonych pomysłów u Kornela. Nowość w wodzisławskiej Piętnastce [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 w Wodzisławiu Śląskim mogą już korzystać z pracowni „Pracownia zielonych pomysłów u Kornela”, która 21 listopada, została uroczyście otwarta. Miejska placówka oświatowa otrzymała na ten cel maksymalną dotację w wysokości 48 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

red., fot. Agnieszka Maciejewska
Sport23 listopada 202514:50

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

AKTUALIZACJA. W ostatnich dniach nie brakowało sportowych emocji. Te planowane były także na niedzielę, jednakże ze względu na warunki atmosferyczne zaplanowane na dziś, 23.11. mecze w klasie okręgowej oraz A i B klasie Podokręgu Racibórz zostały odwołane. Sprawdź wyniki spotkań, które udało się rozegrać.

(greh)
Reklama
Aktualności23 listopada 202522:08

Nieczynne Biuro Rzecznika Konsumentów

Nieczynne Biuro Rzecznika Konsumentów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Sport24 listopada 202511:17

Mundurowi z Wodzisławia Śląskiego mistrzami Śląska

Mundurowi z Wodzisławia Śląskiego mistrzami Śląska - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Aktualności24 listopada 202509:33

Kampania Białej Wstążki. Jutro wyrusza marsz PO MOC

Kampania Białej Wstążki. Jutro wyrusza marsz PO MOC - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności24 listopada 202511:11

Wspólne działania służb w ramach akcji Poszukiwany

Wspólne działania służb w ramach akcji Poszukiwany - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Sport24 listopada 202509:49

Rydułtowy wspierają Trójkolorowych. Wyjątkowe chwile podczas meczu Górnika [FOTO]

Rydułtowy wspierają Trójkolorowych. Wyjątkowe chwile podczas meczu Górnika [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rydułtowy:

21 listopada Miasto Rydułtowy po raz kolejny uczestniczyło w wyjątkowym wydarzeniu sportowym, które dostarczyło wielu wrażeń zarówno młodym sportowcom, jak i wszystkim obecnym kibicom.

UM Rydułtowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.