Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie13 października 202221:57

Gaudeamus igitur i wielki jubileusz raciborskiej uczelni

Gaudeamus igitur i wielki jubileusz raciborskiej uczelni - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Raciborska uczelnia ma już za sobą dwadzieścia lat działalności. Dziś po raz 21. rozpoczyna oficjalnie rok akademicki, dotąd jako Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, od 1 października jako Akademia Nauk Stosowanych.

Uroczystość, połączona z immatrykulacją studentów I roku, została zorganizowana w Raciborskim Centrum Kultury. Gościem rektora, dr. Pawła Strózika i społeczności akademickiej, był m.in. wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawicie wymiaru sprawiedliwości i służb mundurowych, służby zdrowia i oświaty.

Rektor mówił o minionym „roku na większych obrotach”, który w historii uczelni zapisze się uruchomieniem kolejnych możliwości kształcenia magisterskiego (obecnie jednolite na kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, 2. stopnia na administracji i pielęgniarstwie, gdzie wszystkie miejsca zapełniono w raptem 3 dni), modernizacją i rozbudową bazy dydaktycznej (monoprofilowe centrum symulacji medycznej, laboratorium tłumaczeniowe, centrum digitalizacji), poszerzeniem kręgu podmiotów współpracujących, zarówno w obszarze biznesu, administracji jak i oświaty, a także aktywnym uczestnictwem w życiu społeczno-gospodarczym miasta i regionu.

Plany są ambitne – poza wzmocnieniem potencjału edukacyjnego, także dalsze remonty i modernizacje, m.in. budowa parkingu czy wprowadzenie ekologicznych, oszczędnych źródeł ciepła. W nowy rok uczelnia wchodzi z 570 studentami.

Pochodzący z Raciborza wiceminister Paweł Jabłoński zapowiedział kolejne, 4-milionowe wsparcie dla Akademii, podkreślając, że tworzy ona wspólnotę o dużej sile.

– Wielka rzecz się stała – podkreślał wagę decyzji sprzed 20 lat biskup gliwicki, ks. prof. dr hab. Jan Kopiec, przyjaciel uczelni, obecny na 20 immatrykulacjach. Mówił, by dopingować ANS, by nie ustawała w rozwoju. Akademickiej racjonalności życzyła z kolei poseł Gabriela Lenartowicz.

Starosta wraz z członkami zarządu powiatu wręczył obraz z widokiem rudzkiego opactwa. – W prezencie od nas dostaliście nazwę ulicy – wspomniał prezydent. Odcinek dawnej Matejki od Słowackiego do Mariańskiej to dziś - na mocy uchwały Rady Miasta - ulica Akademicka.

Listy gratulacyjne wysłali m.in. premier Mateusz Morawiecki i minister edukacji Przemysław Czarnek. Wiceminister Jabłoński wręczył zasłużonym wykładowcom ANS w Raciborzu odznaczenia państwowe.

Wykład okolicznościowy pt. Bezpieczeństwo z perspektywy kryminalistyka wygłosiła dr Joanna Stojer-Polańska. W części artystycznej wystąpiła Smyczkowa Orkiestra Kameralna RCK pod batutą Henryka Krótkiego.

Autor: red., redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności22 lipca 202411:33

Upały nie odpuszczają. Ostrzeżenie IMGW

Upały nie odpuszczają. Ostrzeżenie IMGW - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl / fot. freepik.com
Aktualności23 lipca 202410:43

Lorens G. zwycięzcą Pokazu Koni Wszystkich Ras w Krostoszowicach

Lorens G. zwycięzcą Pokazu Koni Wszystkich Ras w Krostoszowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Urząd Gminy Godów / fot. Artur Marcisz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.