Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie22 listopada 202421:01

Konferencja Go Blue for AMR w Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu. Edukacja i świadomość w walce z antybiotykoopornością

Konferencja Go Blue for AMR w Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu. Edukacja i świadomość w walce z antybiotykoopornością - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

W dniu 20 listopada 2024 roku Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu była gospodarzem konferencji naukowej „Go Blue for AMR”, której celem było zwiększenie świadomości na temat zagrożeń związanych z antybiotykoopornością i edukacja w zakresie odpowiedzialnego stosowania antybiotyków.

Wydarzenie, zorganizowane we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Raciborzu, przyciągnęło blisko 150 uczestników, w tym uczniów raciborskich szkół, w tym klas medycznych I Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu.

Edukacja i prelekcje ekspertów

Konferencja była częścią obchodów Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach oraz Światowego Tygodnia Wiedzy o Antybiotykach. Program wydarzenia obejmował liczne wykłady, w tym wystąpienia dr. Leszka Spandela na temat antybiotykoterapii, dr. Doroty Dobrzyń-Matusiak, która omówiła problem superbakterii, oraz mgr Marianny Skarżyńskiej, która przybliżyła rolę szczepień ochronnych. Ważnym punktem była także prezentacja studentów Akademii Nauk Stosowanych, którzy poruszyli temat wpływu ruchu na odporność.

Stanowisko edukacyjne Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej

Integralną część konferencji stanowiło stanowisko edukacyjne Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Raciborzu, które przez cały czas trwania wydarzenia oferowało uczestnikom praktyczne informacje o profilaktyce zdrowotnej i zasadach racjonalnego stosowania antybiotyków. Uczniowie i goście chętnie korzystali z tej okazji, by poszerzyć swoją wiedzę na temat zdrowia publicznego.

Zaangażowanie młodzieży i współpraca lokalnych instytucji

W konferencji aktywnie uczestniczyli uczniowie, w tym klasy medyczne z I LO w Raciborzu, którzy wykazali duże zainteresowanie tematyką prelekcji oraz stanowisk edukacyjnych. Zaangażowanie młodzieży w takie wydarzenie świadczy o rosnącej świadomości wśród młodych ludzi na temat zagrożeń związanych z antybiotykoopornością i konieczności odpowiedzialnego korzystania z antybiotyków.

Konferencja „Go Blue for AMR” była doskonałą okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń oraz do zwiększenia świadomości na temat profilaktyki zdrowotnej i zagrożeń związanych z antybiotykoopornością. Dzięki zaangażowaniu organizatorów i ekspertów wydarzenie spotkało się z dużym uznaniem uczestników i z pewnością przyczyniło się do popularyzacji wiedzy w tej kluczowej dziedzinie zdrowia publicznego.

Harmonogram konferencji:

09:30 – Antybiotykoterapia (Prelegent: dr Leszek Spandel)
10:00 – Superbakterie (Prelegent: dr Dorota Dobrzyń-Matusiak)
10:20 – Antybiotykooporność (Prelegent: Wiktor Pawlucy, student)
10:40–11:00 – Stanowisko edukacyjne Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej
11:20 – Rola szczepień ochronnych (Prelegent: mgr Marianna Skarżyńska)
11:40 – Pierwsza wizyta szczepienna (Prelegent: mgr Jagoda Giemzowska)
12:00 – Naturalne sposoby budowania odporności (Prelegent: dr Marek Sroka)
12:20 – Ruch a odporność (Prelegent: Justyna Kuźmińska, student)

Autor: red., redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności10 lutego 202612:52

Lodowisko na Trzech Wzgórzach przyciąga coraz więcej mieszkańców

Lodowisko na Trzech Wzgórzach przyciąga coraz więcej mieszkańców - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Latający Obiektyw
Aktualności10 lutego 202611:47

Wsparcie dla opiekunów i rodzin. Rusza Program Opieka wytchnieniowa edycja 2026

Wsparcie dla opiekunów i rodzin. Rusza Program Opieka wytchnieniowa edycja 2026 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. freepik.com
Reklama
Aktualności10 lutego 202612:56

Bezpieczne ferie z dzielnicowymi w Bluszczowie

Bezpieczne ferie z dzielnicowymi w Bluszczowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności11 lutego 202614:14

Zmiany w organizacji ruchu na ul. 1 Maja w Mszanie od 16 lutego

Zmiany w organizacji ruchu na ul. 1 Maja w Mszanie od 16 lutego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności11 lutego 202617:57

W ferie zimowe zmieni się rozkład jazdy Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej

W ferie zimowe zmieni się rozkład jazdy Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Aktualności10 lutego 202614:14

Wesprzyj wodzisławski szpital – przekaż 1,5% swojego podatku

Wesprzyj wodzisławski szpital – przekaż 1,5% swojego podatku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności11 lutego 202618:53

Przetarg na termomodernizację Ośrodka Kultury w Skrzyszowie

Przetarg na termomodernizację Ośrodka Kultury w Skrzyszowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UG Godów
Aktualności11 lutego 202619:31

Wyjątkowy jubileusz 90. urodzin mieszkanek Pszowa

Wyjątkowy jubileusz 90. urodzin mieszkanek Pszowa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Pszów
Reklama
Reklama
Aktualności11 lutego 202612:42

Prezydent Wodzisławia Śląskiego na Forum Bankowo-Samorządowym 2026

Prezydent Wodzisławia Śląskiego na Forum Bankowo-Samorządowym 2026 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Związek Banków Polskich
Reklama
Aktualności11 lutego 202618:04

Bezpieczeństwo w mieście w 2025 roku. Straż Miejska w liczbach

Bezpieczeństwo w mieście w 2025 roku. Straż Miejska w liczbach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Reklama
Aktualności11 lutego 202619:23

Bezpieczne ferie w Rydułtowach. Edukacja i bezpieczeństwo nad wodą [FOTO]

Bezpieczne ferie w Rydułtowach. Edukacja i bezpieczeństwo nad wodą [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Rydułtowy, fot. st. ogn. Marcin Herok, UM Rydułtowy
Aktualności12 lutego 202610:58

Zmarł ks. Stanisław Moś. Kapłan był związany z Kokoszycami

Zmarł ks. Stanisław Moś. Kapłan był związany z Kokoszycami - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Archidiecezja Katowicka
Reklama
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.