Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie4 września 201410:45

Stop śmieciowemu jedzeniu w sklepikach szkolnych

Stop śmieciowemu jedzeniu w sklepikach szkolnych  - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Rusza trzecia edycja konkursu grantowego „Sklepiki szkolne – zdrowa reaktywacja”. Na szkoły czekają dotacje, które pomogą przekształcić wypełniony „śmieciowym jedzeniem” sklepik w zdrowy bufet z pełnowartościowym drugim śniadaniem. Dzięki grantom przyznanym w poprzednich edycjach konkursu, w sumie udało się przebudować blisko 80 sklepików.

Polska na tle Europy 

Według niedawnych badań SWPS, niemal 40 proc. młodych ludzi przyznaje, że w szkołach nie powinno się sprzedawać niezdrowych i wysokokalorycznych przekąsek oraz słodzonych napojów, a 35 proc. z nich deklaruje, że jest gotowa zapłacić więcej za produkty zdrowe. Dlaczego więc Polska i Estonia, jako jedyne kraje w Europie, nie wprowadziły do tej pory żadnych przepisów ograniczających dostęp uczniów do "śmieciowego jedzenia"? 

W sejmie trwają obecnie prace nad ustawą, która ma tę kwestię uregulować. A tymczasem, półki większości sklepików szkolnych uginają się pod niezliczonymi paczkami chipsów, żelek, cukierków, batoników i słodkich napojów gazowanych. - Nasi uczniowie mają najłatwiejszy, niczym nieograniczony dostęp do niezdrowej żywności w szkole. Dlatego po raz kolejny chcemy nagrodzić te szkoły, które chcą przebudować szkolny sklepik w tzw. bufet. Chcielibyśmy, aby można było w nim kupić przede wszystkim pożywne drugie śniadania, a nie kaloryczne, "kuszące" i uzależniające przekąski - mówi Andrzej Pietrucha, Prezes Fundacji BOŚ.

Inwestycja w zdrowe bufety

Naturalne przekąski, świeże warzywa i owoce, pełnowartościowe produkty - tego brakuje w asortymencie polskich sklepików szkolnych. Ale problemem jest nie tylko co, ale i gdzie zjeść. - Poza korytarzem i sklepikiem szkolnym szkoły nie posiadają miejsca na spożycie drugiego śniadania. Nieliczne z nich mogą pochwalić się stołówką. Dlatego dzieciom najwygodniej jest po prostu kupić paczkę chipsów, niż wyjąć z lunch boxa marchewki i kanapkę. Stąd w tej edycji konkursu szczególny nacisk kładziemy na stworzenie bufetów ze zdrowym drugim śniadaniem, gdzie uczniowie będą mogli zarówno kupić, jak i wygodnie spożyć posiłki - podkreśla Barbara Lewicka - Kłoszewska, Wiceprezes Fundacji BOŚ.

Jak otrzymać dotację?

Wszystkie szkoły zainteresowane udziałem w konkursie i otrzymaniem dofinansowania, muszą do 15 października zarejestrować się na www.sklepiki.fundacjabos.pl. Natomiast do końca listopada br. powinny przygotować i przesłać projekt promocji wśród uczniów zasad zdrowego odżywiania oraz przebudowy sklepiku szkolonego w tzw. bufet zapewniający dostęp do pełnowartościowych produktów. Wszystkie nadesłane prace zostaną ocenione przez specjalną komisję, a najlepsi zostaną nagrodzeni grantami. Dodatkowo, na najciekawsze realizacje czekają nagrody rzeczowe. Całkowita pula grantów na przebudowę sklepiku szkolnego to 40 tys. zł.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.sklepiki.fundacjabos.pl.

Autor: Marta Modzelewska Grupa BRM, dawid@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności15 stycznia 202610:16

34. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Wodzisławiu Śląskim. Znamy program wydarzenia

34. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Wodzisławiu Śląskim. Znamy program wydarzenia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Natalia Maciejek
Reklama
Aktualności15 stycznia 202610:25

Zmiana na stanowisku dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Rydułtowach

Zmiana na stanowisku dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Rydułtowach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Rydułtowy
Aktualności15 stycznia 202612:23

Mały ZUS plus na nowych zasadach

Mały ZUS plus na nowych zasadach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
informacja prasowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności16 stycznia 202613:20

Mszana: Tymczasowa zmiana organizacji ruchu przy Urzędzie Gminy

Mszana: Tymczasowa zmiana organizacji ruchu przy Urzędzie Gminy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UG Mszana
Sport16 stycznia 202611:58

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Aktualności16 stycznia 202612:09

Bezpieczniej na drogach - podsumowanie działań śląskiej drogówki w 2025 roku

Bezpieczniej na drogach - podsumowanie działań śląskiej drogówki w 2025 roku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KWP Katowice, fot. pogladowe/arch. portalu
Telegraf16 stycznia 202612:14

Pracodawcy grozi wysoka kara

Pracodawcy grozi wysoka kara - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
ŚOSG
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.