Reklama

Najnowsze wiadomości

Telegraf12 lipca 202114:45

Już cztery miliony osób korzystają z aplikacji mObywatel

Już cztery miliony osób korzystają z aplikacji mObywatel - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Polska:

Polacy doceniają wygodę, jaką daje im nasza aplikacja mObywatel. Korzysta z niej już ponad 4 miliony osób! Jeśli jeszcze o niej nie słyszeliście lub dopiero rozważacie jej instalację – dajcie się przekonać, że warto to zrobić!

4 037 956 – dokładnie tyle osób korzysta z naszej aplikacji mObywatel. Kiedy i jak z niej korzystać? Chętnie wytłumaczymy.

M jak wygoda

Jeśli jeszcze nie słyszeliście o naszej aplikacji - przede wszystkim powinniście wiedzieć, że to cyfrowy portfel na dokumenty. Znajdziecie w niej elektroniczne wersje dokumentów, które przydadzą się w różnych życiowych sytuacjach. Po drugie – nasza aplikacja jest bezpłatna, dobrowolna i w pełni bezpieczna. Przygotowuje ją zespół NASK. Po trzecie – mObywatel to aplikacja dla każdego. Niezależnie od tego, ile macie lat i jakie są Wasze internetowe umiejętności – mObywatel ułatwi Wam życie.

- Naszą aplikację tworzymy z myślą o wszystkich Polakach – starszych i młodszych. mObywatel przyda się seniorom – znajdą w niej swoje e-recepty, rodzinom – które dzięki aplikacji mają szybki dostęp do Karty Dużej Rodziny, młodzieży – która może korzystać z mLegitymacji. mObywatel to aplikacja dla tych, którzy po prostu cenią wygodę i bezpieczeństwo – mówi minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera. - Jeszcze rok temu z naszej aplikacji korzystało nieco ponad 1,3 miliona osób. Dziś to już ponad 4 miliony. To najlepszy dowód na to, że Polacy doceniają możliwości, jakie daje im nasza aplikacja – dodaje.

A oto główne powody, dla których warto pobrać naszą aplikację mObywatel:

• mObywatel (wcześniej mTożsamość) – to odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego, a nawet trochę więcej. Jakie więc dane znajdziecie w mObywatelu? Swoje imię (imiona), nazwisko, numer PESEL, datę urodzenia, numer dowodu osobistego, informacje o tym, jaki organ wydał dokument, datę ważności dowodu, informację o płci, imię ojca, imię matki, nazwisko rodowe matki, miejsce urodzenia, informację o obywatelstwie i miejscu zameldowania oraz zdjęcie z dowodu osobistego.

Skąd się biorą dane w mObywatelu? Z rejestrów państwowych - Rejestru PESEL i Rejestru Dowodów Osobistych. Dostęp do tych danych w naszej aplikacji macie tylko Wy. Ich bezpieczeństwo gwarantuje profil zaufany, który jest potrzebny do uruchomienia apki. Jeśli jeszcze nie macie profilu zaufanego, załóżcie go już dziś!
Dane zapisane w telefonie są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem. Certyfikat potwierdza również ich autentyczność. Dostajecie go przy aktywacji aplikacji — jest przypisany wyłącznie do Was i Waszego telefonu.

Wasze dane są bezpieczne nawet po zgubieniu telefonu— chroni je nie tylko zaszyfrowany zapis, ale też zabezpieczenie blokadą telefonu oraz hasło, które wybieracie przy aktywacji aplikacji.

A gdzie i w jakich sytuacjach możecie korzystać z mObywatela?

• W hotelach – podczas zameldowania,
• W pociągach – podczas kontroli biletów,
• W wypożyczalniach sprzętu sportowego,
• Na poczcie, gdy chcecie odebrać list polecony lub paczkę,
• ale także np. podczas wyborów, przy zakładaniu kart lojalnościowych, w sklepach, czy w przychodniach.

WAŻNE! Prawo do posługiwania się mObywatelem i okazywania za jego pomocą dokumentów i danych daje ustawa o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Pamiętaj! mObywatel nie zastępuje okazania dowodu osobistego lub paszportu na lotniskach, u notariusza, w bankach, czy podczas rejestracji karty SIM. Z mObywatela nie skorzystacie też, jeśli Wasz dowód osobisty jest nieważny.

Wiele dokumentów, jedna aplikacja

Dane z dowodu osobistego to oczywiście nie wszystko, co znajdziecie w naszej aplikacji. Oto inne dokumenty, które możecie mieć w swoim cyfrowym portfelu:

• mPrawo Jazdy - cyfrowy dokument z odwzorowaniem uprawnień do prowadzenia pojazdów. mPrawo jazdy korzysta z aktualnych danych, które znajdują się w rejestrach państwowych.
• mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu.
• Licznik punktów karnych – w naszej aplikacji w kilka chwil sprawdzić aktualną liczbę swoich punktów karnych.
• eRecepty - dzięki nim będąc w aptece, wystarczy tylko wybrać w telefonie, którą e-receptę chcecie zrealizować i pokazać farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR.
• Karta Dużej Rodziny (mKDR) - Karta Dużej Rodziny to popularny system zniżek i uprawnień dla rodzin "3+" - zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. Posiadacze KDR mają możliwość tańszego korzystania z oferty podmiotów m.in. z branży spożywczej, paliwowej, bankowej czy rekreacyjnej.
• Unijny Certyfikat COVID, czyli zaświadczenie o byciu zaszczepionym, które ułatwia podróżowanie po Unii Europejskiej.
• Bilety kolejowe - W mObywatelu możesz wyświetlić bilety zakupione w systemie PKP Informatyka: www.bilkom.pl lub bilet.wielkopolskiebilety.pl.
• mLegitymacja szkolna/studencka - to tak samo ważne dokumenty jak tradycyjne legitymacje – upoważniają do zniżkowych przejazdów, wejść do kin czy teatrów.

Sami widzicie, że naprawdę warto korzystać z naszej aplikacji. Pobierzcie ją już dziś!

• Jeśli używasz urządzenia z systemem Android – pobierz tutaj.
• Jeśli używasz urządzenia z systemem iOS – pobierz tutaj.

Więcej informacji o aplikacji znajdziecie na gov.pl/mobywatel

Autor: KPRM, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności8 września 202513:23

Godów: Małżeńscy jubilaci przykładem dla młodych pokoleń [FOTO]

Godów: Małżeńscy jubilaci przykładem dla młodych pokoleń [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Godów:

Włodarze Gminy Godów spotkali się z jubilatami obchodzącymi w tym i w ubiegłym roku okrągłe jubileusze małżeństwa. Uroczystość odbyła się 3 września w Skrzyszowie.

UG Godów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport7 września 202523:31

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Sezon 2025/2026 na lokalnych boiskach nie zawodzi. Za nami kolejny weekend pełen piłkarskich emocji. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh), fot. Oskar Tomeczek
Reklama
Aktualności8 września 202518:54

Razem bawili się do rytmów bluesa [FOTO]

Razem bawili się do rytmów bluesa [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności8 września 202510:14

Trwają prace przy przebudowie drogi na osiedlu 1 Maja

Trwają prace przy przebudowie drogi na osiedlu 1 Maja - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Zarząd Dróg Miejskich w Wodzisławiu Śląskim
Sport7 września 202517:23

Sport, pamięć i pokolenia. I Turniej im. Alojzego Musioła za nami [FOTO]

Sport, pamięć i pokolenia. I Turniej im. Alojzego Musioła za nami [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rydułtowy:

Na Stadionie Miejskim „Naprzód” w Rydułtowach odbyło się wyjątkowe wydarzenie, łączące sportową rywalizację z uroczystym upamiętnieniem jednej z ważnych postaci lokalnej społeczności – Alojzego Musioła. Był to pierwszy turniej piłkarski jego imienia, w którym zmierzyły się drużyny rocznika 2017 reprezentujące zaprzyjaźnione kluby z regionu.

red., fot. UM Rydułtowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności9 września 202515:12

Akcja służb w Radlinie. Paliło się mieszkanie

Akcja służb w Radlinie. Paliło się mieszkanie  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., źródło i fot: KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Aktualności9 września 202511:17

Wybory do rad dzielnic Trzy Wzgórza i Nowe Miasto już w tym tygodniu

Wybory do rad dzielnic Trzy Wzgórza i Nowe Miasto już w tym tygodniu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. UM Wodzisław Śląski/Latajacy Obiektyw
Kultura i Edukacja9 września 202515:33

Robotyka w centrum uwagi. Konferencja w Wodzisławiu Śląskim

Robotyka w centrum uwagi. Konferencja w Wodzisławiu Śląskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności9 września 202515:51

Dzień otwarty wodzisławskiej porodówki [ZAPROSZENIE]

Dzień otwarty wodzisławskiej porodówki [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Sport9 września 202515:44

Festiwal Sportowy Uczniów na Balatonie już w niedzielę

Festiwal Sportowy Uczniów na Balatonie już w niedzielę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. ZSP nr 2 w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Strony Partnerskie9 września 202515:14

Wrześniowe smaki w nadmorskiej restauracji

Wrześniowe smaki w nadmorskiej restauracji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnerski
Biznes9 września 202515:57

Jak łączyć biznes z działaniami społecznymi? Poniedziałek z Doradcą w Wodzisławiu Śląskim

Jak łączyć biznes z działaniami społecznymi? Poniedziałek z Doradcą w Wodzisławiu Śląskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Cech Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.