Reklama

Najnowsze wiadomości

Telegraf12 stycznia 202212:30

Rusza trzeci nabór wniosków w ramach programu Cyfrowa Gmina

Rusza trzeci nabór wniosków w ramach programu Cyfrowa Gmina - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Polska:

Sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz spotkał się we wtorek w Zgierzu z łódzkimi samorządowcami, gdzie ogłosił start III naboru wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Cyfrowa Gmina”. Łącznie w tym etapie uprawnionych do ubiegania się o dofinansowanie jest 626 gmin z całego kraju, a całkowita kwota przeznaczona na ten cel to ponad 162 miliony zł. Nabór potrwa do 10 lutego.

- Zależy nam, aby „Cyfrowa Gmina”, o której dzisiaj rozmawiamy, była programem wyrównywania szans, mostem łączącym możliwości mniejszych i większych gmin, tych bogatszych i tych mniej zamożnych. – mówił we wtorek sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz. - Niedawno zakończył się drugi nabór, w którym mogły wziąć udział 1063 gminy z całej Polski– ostatecznie wzięły udział 1053 a łączna kwota dofinansowania to niemal 250 milionów zł. To imponujący wynik!

Kolejne miliony złotych na cyfryzację gmin

- Już dziś rusza trzeci etap programu, w którym przeznaczamy kolejne 162 miliony zł na rozwój 626 gmin z całej Polski. Trzeci nabór to dokładnie 23 588 848 zł dla 107 gmin województwa łódzkiego. Jesteśmy przekonani, że i tym razem polscy samorządowcy mądrze i szybko spożytkują to cyfrowe wsparcie. – ogłosił minister Andruszkiewicz.
Cały budżet programu to miliard złotych pochodzący z Funduszy Unijnych, z czego ponad 37 milionów złotych przeznaczamy dla wszystkich 177 gmin województwa łódzkiego. – mówił minister.

- Polacy są bardzo innowacyjnym narodem. Chcą załatwiać swoje sprawy online, a wszelkie e-usługi, choćby Profil Zaufany, który ma już ponad 13 milionów Polaków, cieszą się rosnącą popularnością. Pandemia pokazała, że sprawne wykorzystywanie technologii cyfrowych przez samorządy i podległe im jednostki mają kluczowe znaczenie dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców i działających na ich terenie firm. Nasz program „Cyfrowa Gmina” pomoże wyrównać możliwości samorządów. Wiele urzędów szybko i sprawnie przeniosło już swoje działanie do sieci, m.in. zrobił to Urząd Miasta w Zgierzu, jednak wiemy, że przygotowanie gmin do realizacji tego typu działań nie zawsze jest możliwe i nie zawsze odpowiada oczekiwaniom mieszkańców. – podkreślał minister Andruszkiewicz. – Otrzymanie środki gminy będą mogły przeznaczyć na dalszą cyfryzację urzędów, zakup sprzętu komputerowego dla jednostek podległych czy wykupienie szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa – dodał minister.

Każda gmina, która weźmie udział w programie, może liczyć na wsparcie. Minimalna wysokość grantu to 100 000 zł, maksymalna zaś to aż 2 000 000 zł.

Udział blisko 100% gmin!

W pierwszym naborze uprawnionych do wzięcia udziału w programie były 734 gminy – ostatecznie udział wzięło 720 z nich, czyli 98%. Drugi nabór zaskoczył nas jeszcze większą frekwencją. Tym razem na 1063 gminy wnioski przekazało 1053 gmin, a to ponad 99% uprawnionych samorządów! 249 361 852,91 zł. Program „Cyfrowa Gmina” jest finansowany z Funduszy Europejskich, w ramach programu React-EU. Głównym celem programu jest wsparcie rozwoju cyfrowego instytucji samorządowych oraz zwiększenie cyberbezpieczeństwa.

Dofinansowanie można otrzymać na zadania związane z:

• Cyfryzacją urzędów JST i jednostek im podległych oraz nadzorowanych poprzez nabycie sprzętu IT i oprogramowania, licencji niezbędnych do realizacji e-usług, pracy i edukacji zdalnej.
• Edukację cyfrową dla JST w zakresie obsługi nabytego sprzętu oraz oprogramowania i licencji.
• Analizą stanu cyberbezpieczeństwa JST, a także zapewnieniem cyberbezpieczeństwa samorządowych systemów informatycznych.

Bardzo ważne jest, że z projektu będzie można sfinansować poniesione już wydatki (od lutego ubiegłego roku). Okres tzw. kwalifikowalności wydatków dla tego projektu to luty 2020 r. – koniec września 2023 r.

Cyfrowe łódzkie

Program „Cyfrowa Gmina” to niejedyna inicjatywa, która wspiera cyfrowy rozwój gmin na terenie województwa łódzkiego. Inny to m.in. Program Operacyjny Polska Cyfrowa. W jego ramach realizujemy w województwie łódzkim inwestycje szerokopasmowe. Łączna wartość projektów to 522 953 012,70 zł, łączna wartość dofinansowania – 253 082 859,14 zł, a łączna liczba pokrytych dostępem do sieci gospodarstw domowych to 152 703.

Zgodnie z raportem Prezesa UKE o stanie rynku telekomunikacyjnego za 2020 rok, w województwie łódzkim ok. 76% gospodarstw domowych znajdowało się w zasięgu sieci umożliwiającej korzystanie z usług o przepustowości co najmniej 30 Mb/s. Po zakończeniu inwestycji PO PC wskaźnik ten urośnie do ok. 88%. Łącznie statystyki inwestycji szerokopasmowych PO PC w woj. łódzkim wyglądają następująco:

• Łączna wartość projektów – 522 953 012,70 zł
• Łączna wartość dofinansowania – 253 082 859,14 zł
• Łączna liczba pokrytych gospodarstw domowych – 152 703

Nie tylko podłączamy internet, ale pomagamy też szkołom w zakupie sprzętu komputerowego. W ramach programu Zdalna Szkoła, czyli programu wsparcia samorządów w zakupie sprzętu do zdalnej edukacji, łódzkie gminy dostały dofinansowanie na łączną kwotę 11 025 304,86 zł. Wsparcie trafiło do 656 szkół - 4118 uczniów i 1029 nauczycieli,
a dzięki tym środkom w województwie łódzkim kupiono łącznie 66 komputerów stacjonarnych, 4491 laptopów i 612 tabletów.

W ramach programu „Zdalna Szkoła+” łódzkie gminy dostały dofinansowanie na łączną kwotę 11 104 313,21 zł. Wsparcie trafiło do 672 szkół, 3796 uczniów i 869 nauczycieli, a dzięki tym środkom w województwie łódzkim kupiono łącznie 233 komputerów stacjonarnych, 4196 laptopów i 280 tabletów. Liczba wspartych, w ramach tego programu rodzin wielodzietnych, to 2743.

Autor: KPRM, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności5 grudnia 202319:06

Małżeńskie jubileusze w Gminie Mszana [FOTO]

Małżeńskie jubileusze w Gminie Mszana [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Mszana:

Siedemnaście par małżeńskich świętowało w listopadzie Złote Gody, czyli 50-lecie małżeństwa. Dodatkowo cztery pary obchodziły Diamentowe Gody (60-lecie ślubu). Jubilaci spotkali się w sali GOKiR w Mszanie.

red., fot. FB/Gmina Mszana
Reklama
Aktualności6 grudnia 202310:44

Wodzisławscy policjanci zostali Mikołajami. Podarowali swą krew

Wodzisławscy policjanci zostali Mikołajami. Podarowali swą krew - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

Przed budynkiem wodzisławskiej komendy odbyła się zbiórka krwi. Krew to najcudowniejszy prezent, jakim każda zdrowa osoba może obdarować innych. Policjanci wodzisławskiego garnizonu zostali Mikołajami, podarowując swoją krew.

KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności5 grudnia 202319:29

Powiatowy Zespół Orzekania poszukuje lekarzy

Powiatowy Zespół Orzekania poszukuje lekarzy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport6 grudnia 202318:23

Siatkarska rywalizacja w ramach akcji Biała wstążka

Siatkarska rywalizacja w ramach akcji Biała wstążka - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Aktualności7 grudnia 202311:11

Specjaliści do pracy poszukiwani

Specjaliści do pracy poszukiwani - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.