Reklama

Najnowsze wiadomości

Telegraf16 grudnia 202208:36

Centrum Integracyjne dla Cudzoziemców w Katowicach oficjalnie otwarte

Centrum Integracyjne dla Cudzoziemców w Katowicach oficjalnie otwarte - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

W środę, 14 grudnia, w Katowicach oficjalnie swoją działalność rozpoczęło Centrum Integracyjne dla Cudzoziemców (CIC) utworzone przez Fundację ADRA Polska. Placówka mieszcząca się na ulicy Fryderyka Chopina 1, lok 2 (1 piętro) zapewni kompleksowe, eksperckie wsparcie mające na celu integrację przymusowych migrantów z Ukrainy z polskim społeczeństwem.

CIC w Katowicach to już piąte Centrum Integracyjne dla Cudzoziemców otwarte przez Fundację ADRA Polska dzięki współfinansowaniu organizacji CARE. Od kilku miesięcy prężnie działają już Centra w Lublinie, Warszawie, Bydgoszczy i Zielonej Górze.

Nowo otwarta placówka zapewni przede wszystkim możliwość nauki języka polskiego, wsparcie psychologiczne, doradztwo zawodowe oraz pomoc w sprawach formalnych związanych z życiem w Polsce, m.in. pomoc w zapisaniu dziecka do szkoły, w uzyskaniu świadczenia 500+ itp. Beneficjenci będą mogli otrzymać również paczki z żywnością i artykułami higienicznymi.

– Kompleksowe wsparcie w integracji oraz włączanie przymusowych migrantów z Ukrainy do polskiego społeczeństwa to obecnie jedno z naszych głównych wyzwań – podkreśla dr Piotr Nowacki Prezes Fundacji ADRA Polska i dodaje: – Włączanie i integracja to drugie etap pomocy, zaraz po zapewnieniu podstawowych potrzeb uchodźcom, takich jak bezpieczne schronienie, żywność i artykuły pierwszej potrzeby. Ten drugi etap pomocy jest równie ważny, ponieważ ma ogromny wpływ na poczucie godności drugiego człowieka. Pomoc w usamodzielnieniu się, w zbudowaniu swojego życia w Polsce, aby uchodźcy czuli się równoprawnymi członkami polskiego społeczeństwa – to główny cel naszych działań.

Zajęcia z języka polskiego odbywać się będą dwa razy w tygodniu po 2 godziny. Będą się one skupiać przede wszystkim na nauce języka polskiego w formie konwersacji, by umożliwić uchodźcom porozumiewanie się w urzędach, bankach, sklepach oraz z potencjalnymi pracodawcami. W planach jest również uruchomienie kursów weekendowych, w których będą mogły uczestniczyć osoby pracujące zawodowo w ciągu tygodnia.

W Centrum odbywać się będą także konsultacje w zakresie doradztwa zawodowego, prowadzone przez wykwalifikowanego specjalistę. Pomoc psychologiczna realizowana będzie przez doświadczonego psychologa. Każdy z naszych beneficjentów otrzyma również możliwość kontynuacji spotkań w formie online. Do dyspozycji osób potrzebujących będą również nasze doświadczone psycholożki z portalu helpukraine.giveandgethelp.com, które dyżurują zarówno pod telefonem, jak i na czacie internetowym.

Autor: Materiał prasowy, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 stycznia 202622:50

Lodowisko miejskie w Rodzinnym Parku Rozrywki zamknięte do odwołania

Lodowisko miejskie w Rodzinnym Parku Rozrywki zamknięte do odwołania - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Latający Obiektyw
Reklama
Aktualności27 stycznia 202612:37

34. finał WOŚP w Wodzisławiu Śląskim. Mieszkańcy znów pokazali wielkie serca

34. finał WOŚP w Wodzisławiu Śląskim. Mieszkańcy znów pokazali wielkie serca - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Aktualności26 stycznia 202623:05

Samorządy alarmują w sprawie sytuacji ochrony zdrowia

Samorządy alarmują w sprawie sytuacji ochrony zdrowia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności26 stycznia 202611:22

Rusza nowy kurs bachaty w Wodzisławskim Centrum Kultury

Rusza nowy kurs bachaty w Wodzisławskim Centrum Kultury - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. freepik.com
Reklama
Reklama
Aktualności26 stycznia 202622:45

Policjanci zabezpieczali 34. finał WOŚP

Policjanci zabezpieczali 34. finał WOŚP - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Kultura i Edukacja26 stycznia 202623:16

Ekspert od matematyki dołącza do grona prelegentów konferencji WNET

Ekspert od matematyki dołącza do grona prelegentów konferencji WNET - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Reklama
Aktualności27 stycznia 202612:44

Zakończono przebudowę ul. Mszańskiej w Skrzyszowie

Zakończono przebudowę ul. Mszańskiej w Skrzyszowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UG Godów
Aktualności28 stycznia 202614:45

ZUS wysyła deklaracje PIT za 2025 r.

ZUS wysyła deklaracje PIT za 2025 r. - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
informacja prasowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.