Reklama

Najnowsze wiadomości

Telegraf22 lutego 202318:08

Interwencja Posła do Parlamentu Europejskiego w sprawie języka śląskiego

Interwencja Posła do Parlamentu Europejskiego w sprawie języka śląskiego - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W tym roku pod hasłem edukacji wielojęzycznej. Datę tę wybrano nieprzypadkowo – stanowi upamiętnienie wydarzeń z 1952 roku, kiedy w Bangladeszu, doszło do zamieszek, a później mordu na 5studentach domagających się uznania bengalskiego za jeden z dwóch języków urzędowych ówczesnego Pakistanu. W założeniach to święto, ma zwrócić uwagę na różnorodność językową świata, bo wymieranie języków przybiera niepokojące tempo:

Co 3 tygodnie znika 1 język i związane z nim całe bogactwo kulturowe! 

Na stronie UNESCO, możemy przeczytać, że: "wielojęzyczne i wielokulturowe społeczeństwa istnieją dzięki swoim językom, które przekazują i zachowują tradycyjną wiedzę i kultury w sposób zrównoważony". Rada Języka Polskiego, jak co roku, organizuje obchody swojego święta, a polski Komitet ds. UNESCO przyznaje, że "problemy te zdają się być szczególnie palące w odniesieniu do języków rdzennych, których liczba znacząco zmniejsza się z roku na rok i które w wielu przypadkach istnieją wyłącznie w formie ustnej, dlatego znikają bezpowrotnie wraz z ostatnim przedstawicielem niewielkiej społeczności lokalnej, która się danym językiem posługiwała". To trochę faktów. Szczytne założenia. Cieszę się, że idea przedstawiona przez wyspecjalizowaną agendę ONZ dociera nad Wisłę, ale mam poczucie, że poza dostrzeżeniem problemu - znowu - nic się nie wydarza. Między deklaracją, a rzeczywistością mamy rozdźwięk.

Dlaczego instytucja opiniodawczo-doradcza Rady Ministrów, jaką z założenia jest polski Komitet ds. UNESCO, nie wspiera działań Ślązaczek i Ślązaków w dążeniach do uznania śląskiego za język? Pytam w apelu jaki skierowałem do Przewodniczącego prof. Michała Kleibera. Pytam i zapraszam na Śląsk, by w gronie regionalistów porozmawiać o śląskiej sprawie. Nie pozwolimy by #śląski umarł To jasne. Dbamy by nasza kultura była żywa. Mamy językoznawców, którzy kodyfikują śląski, mamy świetnych tłumaczy śląskiego, mamy wspaniałe teatry, które wykorzystują język w sztukach, lub grają sztuki po śląsku. Przenikamy do popkultury.

332225513_1579585282561806_794683538087894383_nAle potrzebujemy systemowego wsparcia, a to, co się dzieje, tak po ludzku, nas boli.

Pomożecie tymu abo niy - my to i tak szafnymy

Dlo naszych ôjcōw i matek, starek i starzikōw. Dlo naszych bajtli.

https://www.facebook.com/KohutLukaszMarcin/posts/pfbid037CjRnkGvxeraH4gkCT6ApK3zAUZ2cdEDyH2tjBnJBrFRFUnf2yr5819hhFsmeo1il

Autor: Konrad Zych, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 marca 202409:13

Dębowy weteran padł ofiarą wandali

Dębowy weteran padł ofiarą wandali - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Egreen
Aktualności1 marca 202411:56

Pierwsze w powiecie Branżowe Centrum Umiejętności oficjalnie otwarte [FOTO]

Pierwsze w powiecie Branżowe Centrum Umiejętności oficjalnie otwarte [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Gorzyce:

W czwartek, 29.02. w Turzy Śląskiej otwarto pierwsze w powiecie wodzisławskim Branżowe Centrum Umiejętności firmy Śląskie Centrum Florystyczne Rekpol Sp. z o.o. Prawdopodobnie jest to jedyna tego rodzaju placówka w kraju dedykowana florystyce. W otwarciu uczestniczyli przedstawiciele powiatu.

Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, fot. BCU Turza Śląska
Reklama
Sport1 marca 202409:18

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh), fot. arch. portalu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Kultura i Edukacja3 marca 202415:51

Zespół Sukces i Orkiestra KWK Rydułtowy na festiwalu w Nicei

Zespół Sukces i Orkiestra KWK Rydułtowy na festiwalu w Nicei - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rydułtowy:

Po 5 latach od ostatniego wyjazdu udało się ponownie wrócić do tradycji Zespołu Sukces i Orkiestry KWK Rydultowy czyli do zagranicznych wyjazdów i pokazów na festiwalach poza granicami Polski. Zorganizować wyjazd po takiej przerwie nie było łatwym zadaniem, ale udało się!

opr. red.
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.