Reklama

Najnowsze wiadomości

Telegraf22 września 202321:28

Centralny Klub Pacjenta oraz Konferencja Zdrowia Publicznego Fundacji Z sercem do Pacjenta – pierwsze takie wydarzenie w Polsce

Centralny Klub Pacjenta oraz Konferencja Zdrowia Publicznego Fundacji Z sercem do Pacjenta – pierwsze takie wydarzenie w Polsce - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Rekord w dotychczasowej działalności Fundacji „Z sercem do Pacjenta” Grupy American Heart of Poland: 1500 uczestników Centralnego Klubu Pacjenta i 500 uczestników Konferencji Zdrowia Publicznego zebranych 21 września w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Przeprowadzono 2500 badań, konsultacji m in. kardiologicznych, chirurgicznych i farmaceutycznych. Wszystko po to, aby wspierać nas wszystkich w profilaktyce i codziennej trosce o zdrowie. Patronat honorowy nad tymi wydarzeniami objęli: Minister Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia, Wojewoda Śląski oraz Prezydent Katowic.

Kluby Pacjenta to flagowy projekt Fundacji „Z sercem do Pacjenta”, realizowany w całej Polsce. Ideą tych spotkań jest propagowanie wiedzy na temat profilaktyki i zdrowego stylu życia, a także stworzenie dla lokalnych społeczności przestrzeni do wzajemnej wymiany doświadczeń i rozmów ze specjalistami z zakresu chorób cywilizacyjnych. Centralny Klub Pacjenta w Katowicach był podsumowaniem dotychczasowych działań Fundacji i przedsięwzięciem na ogromną skalę.

– Na spotkanie Centralnego Klubu Pacjenta przyjechali uczestnicy niemal z całej Polski, m.in. z Rzeszowa, Zgierza, Łęczycy, Ustronia, Skoczowa, Radomia, Częstochowy, Bielska-Białej, Tychów, Dąbrowy Górniczej, Chrzanowa, Krakowa, Miechowa i z wielu innych miejscowości. Takie dni jak dzisiaj jeszcze bardziej utwierdzają nas w przekonaniu, jak ważna jest nasza rola w promowaniu profilaktyki, edukowaniu i pokazywaniu, w jaki sposób każdy z nas może na co dzień zadbać o swoje zdrowie – mówiła Katarzyna Kucia-Garncarczyk, prezes Fundacji „Z sercem do Pacjenta”.

Wykłady i spotkania z wyjątkowymi gośćmi

Do udziału w spotkaniu Centralnego Klubu Pacjenta zostały zaproszone wybitne osobistości ze świata medycyny, sportu i rozrywki. Spotkanie prowadzili: Katarzyna Kucia-Garncarczyk oraz Anna Leder i Rafał Śliż z Narodowego Funduszu Zdrowia.

O tym jak dzisiaj leczy się serca, ale także jak aktywnie zadbać o to, by były one jak najdłużej zdrowe, mówił prof. dr n. med. Andrzej Bochenek, legenda polskiej kardiochirurgii. Do aktywności fizycznej jako sposobu na długie życie przekonywała Małgorzata Doros ze Śląskiego OW NFZ w Katowicach.

Iwona i Gerard – bohaterowie programu „Sanatorium Miłości”, podzielili się przepisem na sprawne ciało i pogodę ducha, niezależnie od wieku oraz mówili o tym, jak przygotować się do wyjazdu do uzdrowiska. Mariola Bojarska-Ferenc poprowadziła rozgrzewkę z uczestnikami. Natomiast DJ Wika, najstarsza DJ-ka w Polsce, rozruszała całą salę, zachęcając setki uczestników do tańca. Justyna i Robert Korzeniowscy w mistrzowskim stylu poprowadzili marsz Klubowiczów wokół Międzynarodowego Centrum Kongresowego.

Bezpłatne badania medyczne

Jednym z najważniejszych punktów Centralnego Klubu Pacjenta była rozbudowana strefa medyczna, gdzie uczestnicy mogli wziąć udział w badaniach i indywidualnych spotkaniach ze specjalistami. Rozmawiali z kardiologami, diabetologami, chirurgami naczyniowymi i ogólnymi. Mieli możliwość pomiaru ciśnienia, mammografii, badań krwi i echa serca, badania tętnic szyjnych i kończyn dolnych dopplerem, analizy składu i masy ciała. Można było również zapoznać się z programem profilaktycznym w zakresie kolonoskopii oraz zaletami monitoringu serca w domu.

Uczestnicy Centralnego Klubu Pacjenta otrzymali również informacje na temat możliwości i zasad udziału w badaniach klinicznych, o których opowiadali pracownicy Centrum Badawczo-Rozwojowego Grupy American Heart of Poland.

Konferencja Zdrowia Publicznego

Równolegle z Centralnym Klubem Pacjenta odbyła się Konferencja Zdrowia Publicznego Fundacji „Z sercem do Pacjenta”, z udziałem m.in. przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, przedstawicieli samorządu, instytucji centralnych i wojewódzkich, środowiska medycznego i organizacji pozarządowych. Spotkanie rozpoczęto od listu do uczestników konferencji od Katarzyny Sójki, Minister Zdrowia, który odczytała Iwona Kania, dyr. ds. komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

Uczestnicy konferencji dyskutowali o dobrych praktykach w publicznym systemie opieki zdrowotnej, wyzwaniach i możliwościach w zakresie edukacji zdrowotnej, a także o medycynie stylu życia. W wywiadzie Pauliny Gumowskiej, redaktorki naczelnej Rynku Zdrowia z Małgorzatą Dziedziak, zastępcą Prezesa NFZ ds. operacyjnych, głównym tematem było znaczenie profilaktyki oraz odpowiedzialności za własne zdrowie. Pokonać strach przed badaniami - to moim zdaniem klucz do zmiany postawy wobec profilaktyki - mówiła Małgorzata Dziedziak.

W dyskusjach moderowanych przez Paulinę Gumowską wzięli udział m.in.: Michał Bedlicki, zastępca dyrektora Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, Eligiusz Komarowski, starosta pilski, ks. dr Arkadiusz Nowak, przewodniczący Rady Organizacji Pacjentów przy Ministrze Zdrowia, Adam Szlachta, prezes Zarządu American Heart of Poland S.A., dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, dr n. med. Paweł Kaźmierczak, dyr. medyczny Grupy American Heart of Poland, Grzegorz Błażewicz, zastępca Rzecznika Praw Pacjenta, prof. dr hab. n. med. Krzysztof Milewski, kardiolog, Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca w Bielsku-Białej, dr hab. n. med. Małgorzata Łukowicz, krajowy konsultant w dziedzinie rehabilitacji medycznej oraz dr hab. n. med. Piotr Buszman prof. Krakowskiej Akademii A. F. Modrzewskiego, Grupa American Heart of Poland.

Konferencję zakończył premierowy pokaz filmu „Odnowa” nt. modernizacji i rozbudowy Uzdrowiska Ustroń.

Transmisja Konferencji Zdrowia Publicznego dostępna jest na: www.ahop.pl/konferencja-zdrowia-publicznego/

Autor: American Heart of Poland S.A., redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności1 grudnia 202319:21

Zimowe utrzymanie dróg. Do kogo dzwonić?

Zimowe utrzymanie dróg. Do kogo dzwonić? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Od kilku dni obserwujemy znaczne pogorszenie pogody. Opady śniegu oraz coraz niższa temperatura mogą powodować zagrożenie na drodze. Poniżej znajdziecie między innymi listę telefonów, pod którymi można zgłaszać problemy związane z zimowym utrzymaniem dróg.

wodzislaw-slaski.pl
Aktualności1 grudnia 202309:57

Wodzisław Śląski przygotowuje się na zmiany klimatu

Wodzisław Śląski przygotowuje się na zmiany klimatu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl, fot. pixabay.com
Reklama
Reklama
Reklama
Sport1 grudnia 202311:21

W mrozie i błocie. Rowerowe zmagania podczas CYCLOCROSS 2023 [FOTO]

W mrozie i błocie. Rowerowe zmagania podczas CYCLOCROSS 2023 [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rydułtowy:

W mroźny, niedzielny poranek 26 listopada odbyły się Otwarte Mistrzostwa Rydułtów w kolarstwie górskim i przełajowym, inaczej Cyclocross 2023!

UM Rydułtowy
Sport1 grudnia 202309:26

Weekendowy Niezbędnik KIbica

Weekendowy Niezbędnik KIbica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Reklama
Aktualności1 grudnia 202311:05

Wodzisławska Perła zaprasza na kiermasz świąteczny

Wodzisławska Perła zaprasza na kiermasz świąteczny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności1 grudnia 202313:20

Miasto Wodzisław Śląski ma nową sekretarz

Miasto Wodzisław Śląski ma nową sekretarz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

1 grudnia stanowisko sekretarz miasta objęła dotychczasowa dyrektor Centrum Rozwoju Miasta Anna Szweda-Piguła.

UM Wodzisław Śląski
Aktualności1 grudnia 202315:00

Powiatowy Urząd Pracy z tytułem Lider Aktywizacji Osób Młodych 2023

Powiatowy Urząd Pracy z tytułem Lider Aktywizacji Osób Młodych 2023 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.