Reklama

Najnowsze wiadomości

Telegraf14 listopada 202416:12

Mammobusy na Śląsku. Sprawdź, gdzie wykonasz bezpłatną mammografię!

Mammobusy na Śląsku. Sprawdź, gdzie wykonasz bezpłatną mammografię! - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Rak piersi stanowi prawie jedną czwartą wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u kobiet. Przebieg choroby oraz rokowania w dużym stopniu zależą od tego, kiedy zostanie ona wykryta. Lekarze więc przekonują, że warto regularnie się badać.

Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje mammografię raz na dwa lata dla kobiet od 45 do 74 roku życia. Nie potrzeba skierowania, wystarczy wcześniej się zarejestrować i przyjechać na badanie z dokumentem tożsamości.

- Mammografia polega na wykonaniu czterech zdjęć rentgenowskich – po dwa dla każdej piersi. Dla zdecydowanej większości kobiet jest bezbolesna i trwa zaledwie 5 minut. Tych kilka minut naprawdę może uratować życie, ponieważ wczesne wykrycie zmian w sposób diametralny wpływa na przebieg i skuteczność leczenia – przekonuje Dorota Sepko, prezes Stowarzyszenia Moja Mammografia.

Badanie można wykonywać w placówkach stacjonarnych, ale i w mammobusach, które cyklicznie odwiedzają tysiące miejsc w Polsce.

Aby się zapisać, można zadzwonić pod numer 58 767 34 44 lub wypełnić formularz online na stronie https://www.genevatrust.pl/site/rejestracja.php. Listę innych miejsc, do których przyjadą mammobusy, można znaleźć na stronie internetowej NFZ: https://www.nfz-gdansk.pl/dla-pacjenta/harmonogram-postoju-mammobusow.

W mammobusach jest poczekalnia oraz przebieralnia. Badanie zaczyna się od wywiadu lekarskiego, który przeprowadza obecny na miejscu technik elektroradiologii.

- Nasze mammobusy dysponują jednym z najnowocześniejszych na rynku sprzętów, co pozwala na wykrycie już najmniejszej zmiany w piersi – tłumaczy Andrzej Stencel, prezes firmy Geneva Trust, która rocznie na zlecenie NFZ wykonuje ponad 200 tysięcy badań. – Pacjentka otrzymuje wyniki po około tygodniu. Jeśli lekarz zaobserwował jakieś niepokojące zmiany, to załącza zalecenia, gdzie w dalszej kolejności należy się udać i co zrobić. Według statystyk co najmniej 7,5 tysiąca Polek nie wie, że choruje na raka, dlatego warto się badać. Czym wcześniej wykryta choroba, tym większe szanse na wyleczenie!

Gdzie w najbliższym czasie zaparkują mammobusy?

- 19.11.2024  Pogrzebień gm. Kornowac, przy Domu Kultury, ul. Grabowa 4
- 20.11.2024 Rydułtowy, przy Kauflandzie, ul. Raciborska 140
- 18.11.2024  Radzionków, przy Kauflandzie, ul. Unii Europejskiej 8-10
- 19.11.2024  Krzyżanowice, przy Ochotniczej Straży Pożarnej, ul. Główna 29
- 21.11.2024  Gaszowicel, przy Ośrodku Kultury i Sportu, ul. Rydułtowska 7
- 22.11.2024  Cieszyn, za Kauflandem (od strony dostaw), ul. Liburnia 28
- 19.11.2024  Pszów, przy OSP, ul. Ks. Pawła Skwary 6a
- 20.11.2024  Gorzyce, przy Gminnym Ośrodku Turystyki, Sportu i Rekreacji "Nautica", ul. Bogumińska 31
- 21.11.2024  Wisła, na Placu Bogumiła Hoffa, Pl. Hoffa 3
- 22.11.2024  Ustroń, na rynku przed Urzędem Miejskim, ul. Rynek 1
- 20.11.2024  Połomia gm. Mszana, plac przy scenie plenerowej w Połomi przy ul. Centralnej 75A
- 21.11.2024  Żory, przy Kauflandzie, ul. Okrężna 2
- 22.11.2024  Skoczów, na płycie Rynku w Skoczowie

Warto się badać i warto żyć!
#BadamSieMamPewnosc #WybieramŻycie

Autor: mat.prasowy, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności8 czerwca 202611:13

Wyjazdy na Sardynię pod lupą. Burmistrz Pszowa odpiera oskarżenia. Sprawę komentuje Kanał Zero [WIDEO]

Wyjazdy na Sardynię pod lupą. Burmistrz Pszowa odpiera oskarżenia. Sprawę komentuje Kanał Zero [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pszów:

Burmistrz Pszowa Piotr Kowol opublikował obszerne oświadczenie odnoszące się do informacji pojawiających się w przestrzeni medialnej na temat jego udziału w zagranicznych wyjazdach realizowanych w ramach działalności Lokalnej Grupy Działania LYSKOR. Samorządowiec stanowczo odrzuca zarzuty dotyczące rzekomego finansowania tych wyjazdów z budżetu miasta oraz określa pojawiające się publikacje jako „manipulacje”, „kłamstwa” i „pomówienia”.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności8 czerwca 202612:50

Kolizja na granicy Radlina i Niewiadomia. Jedna z kierujących ukarana mandatem

Kolizja na granicy Radlina i Niewiadomia. Jedna z kierujących ukarana mandatem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Wodzisław Śląski i okolice-Informacje drogowe 24H
Reklama
Sport7 czerwca 202610:45

Stal Kuźnia Raciborska bez przełamania. Naprzód wywozi cenny punkt w walce o podium [FOTO]

Stal Kuźnia Raciborska bez przełamania. Naprzód wywozi cenny punkt w walce o podium [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pszów:

Spotkanie B klasy klasy pomiędzy Stalą Kuźnia Raciborska a LKS Naprzód 37 Krzyżkowice od pierwszych minut było prowadzone w wysokim tempie.

Oskar Tomeczek
Reklama
Reklama
Sport7 czerwca 202623:29

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Długi czerwcowy weekend przyniósł kibicom wiele sportowych emocji. Grali piłkarze Podokręgów Racibórz i Rybnik od IV ligi do C klasy. Jedni mogli cieszyć się z wygranych i awansów, inny wciąż walczą o ligowy byt. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Aktualności8 czerwca 202611:35

Święto strażaków z Łazisk. 115-lecie OSP i otwarcie nowoczesnej infrastruktury [FOTO]

Święto strażaków z Łazisk. 115-lecie OSP i otwarcie nowoczesnej infrastruktury [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Godów:

W sobotę 30 maja Ochotnicza Straż Pożarna w Łaziskach świętowała wyjątkowy jubileusz 115-lecia swojej działalności. Uroczystości połączone były z oficjalnym oddaniem do użytku nowej części remizy oraz infrastruktury szkoleniowej i zaplecza socjalno-bytowego, które znacząco podnoszą możliwości operacyjne i treningowe jednostki.

opr. red., źródło: UG Godów, fot. Fotofranek
Reklama
Aktualności8 czerwca 202612:42

Muzeum w Wodzisławiu Śląskim poszukuje magazynów na zbiory

Muzeum w Wodzisławiu Śląskim poszukuje magazynów na zbiory - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Natalia Maciejek
Sport8 czerwca 202613:40

III Bieg Młodych Gwiazd już w lipcu. Trwają zapisy

III Bieg Młodych Gwiazd już w lipcu. Trwają zapisy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Reklama
Aktualności8 czerwca 202623:03

Dlaczego święto Wodzisławia nazywa się Wawrzynki? Historia sięga niemal 500 lat

Dlaczego święto Wodzisławia nazywa się Wawrzynki? Historia sięga niemal 500 lat - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Aktualności8 czerwca 202622:56

Paczkomat stanął przy wodzisławskim szpitalu. To ukłon w stronę pacjentów i ich rodzin

Paczkomat stanął przy wodzisławskim szpitalu. To ukłon w stronę pacjentów i ich rodzin - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Szpital Powiatowy w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.