Reklama

Najnowsze wiadomości

Telegraf12 kwietnia 202113:53

Mniej tragedii na przejazdach kolejowo-drogowych w pierwszym kwartale

Mniej tragedii na przejazdach kolejowo-drogowych w pierwszym kwartale - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Przy podobnej liczbie zdarzeń na przejazdach o 60 procent zmniejszyła się liczba wypadków śmiertelnych w pierwszym kwartale br. w porównaniu z 2020 r. Stała edukacja, profilaktyka, spotkania informacyjne w reżimie sanitarnym, aplikacje i gry na smartfony – to działania PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. dla ograniczania negatywnych zachowań na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych.

Mniej było tragicznych wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych w pierwszych trzech miesiącach 2021 roku w porównaniu z analogicznym okresem roku 2020. W pierwszym kwartale 2020 r. zginęło 17 osób, w obecnym roku 7 – to o 10 osób, czyli 60 procent mniej. Również mniej było ciężko rannych – nie 5, lecz 1 osoba. Liczba zdarzeń, spowodowanych nieostrożnym zachowaniem kierowców, była podobna – w 2020 r. było 47 wypadków i kolizji, a w bieżącym roku 49.

Liczba zdarzeń na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych to ułamek procenta wszystkich zdarzeń komunikacyjnych. Zarządca infrastruktury non stop prowadzi działania, by maksymalnie ograniczać negatywne zdarzenia, to m.in. kampania społeczna Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”.

Podstawowe błędy kierowców na przejazdach to ignorowanie znaku stop, czerwonych świateł zabraniających wjazdu na tory, wjeżdżanie pod opadające rogatki, a nawet omijanie slalomem zamkniętych zapór. Kierowcy lekceważą także zasadę nie wjeżdżania na tory, jeśli nie ma możliwości zjazdu poza przejazd. Do niebezpiecznej sytuacji doszło ostatnio w Lesznie: https://www.youtube.com/watch?v=4HJ52KjDP9c&ab_channel=PKPPolskieLinieKolejoweSA

Ambasadorzy bezpieczeństwa z PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. prowadzą kampanię społeczną Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”. Mimo wymogów związanych z pandemią, tylko od początku roku kolejarze rozdali 12 tysięcy materiałów edukacyjnych użytkownikom przejazdów. Były prelekcje dla blisko 5 tysięcy dzieci.

Edukacja prowadzona jest w przestrzeni wirtualnej. Do pobrania są darmowe gry edukacyjne na smartfony oraz te dostępne onlineowo: Gra w znaki, Memory, Znajdź różnicę i Puzzle. Dzięki nim rodzice z dziećmi mogą spędzić czas, uczyć się i sprawdzać wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa i znajomości przepisów ruchu drogowego.

Żółte naklejki pozwoliły zwiększyć poziom bezpieczeństwa. Kierowcy korzystają z nowych zabezpieczeń i dodatkowej możliwości kontaktu. Od początku roku odnotowano 1466 reakcji za pośrednictwem systemu żółtych naklejek. W 100 przypadkach ruch pociągów został ograniczony, a w 31 – całkowicie wstrzymany, dzięki czemu uniknięto zdarzenia.

Żółta naklejka PLK to informacja na każdym przejeździe. Na naklejce są trzy numery. Pierwszy to indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa jego położenie. Drugi to numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie. Trzeci to numer do służb technicznych PLK, w celu zgłaszania nieprawidłowości i awarii na przejazdach, niezagrażających bezpośrednio życiu.

Więcej informacji na temat kampanii Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!” oraz realizowanych w jej ramach działań można znaleźć na stronie bezpieczny-przejazd.pl.

Autor: PKP PLK, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport11 lutego 202617:44

Kinga Tkocz w reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata. Kolejny krok w sportowej karierze wodzisławskiej biathlonistki

Kinga Tkocz w reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata. Kolejny krok w sportowej karierze wodzisławskiej biathlonistki  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. UKS Strzał Wodzisław
Aktualności11 lutego 202617:57

W ferie zimowe zmieni się rozkład jazdy Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej

W ferie zimowe zmieni się rozkład jazdy Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności10 lutego 202611:47

Wsparcie dla opiekunów i rodzin. Rusza Program Opieka wytchnieniowa edycja 2026

Wsparcie dla opiekunów i rodzin. Rusza Program Opieka wytchnieniowa edycja 2026 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. freepik.com
Aktualności10 lutego 202612:52

Lodowisko na Trzech Wzgórzach przyciąga coraz więcej mieszkańców

Lodowisko na Trzech Wzgórzach przyciąga coraz więcej mieszkańców - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Latający Obiektyw
Reklama
Reklama
Aktualności11 lutego 202619:31

Wyjątkowy jubileusz 90. urodzin mieszkanek Pszowa

Wyjątkowy jubileusz 90. urodzin mieszkanek Pszowa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Pszów
Reklama
Aktualności10 lutego 202612:56

Bezpieczne ferie z dzielnicowymi w Bluszczowie

Bezpieczne ferie z dzielnicowymi w Bluszczowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: KPP Wodzisław Śląski
Aktualności10 lutego 202614:14

Wesprzyj wodzisławski szpital – przekaż 1,5% swojego podatku

Wesprzyj wodzisławski szpital – przekaż 1,5% swojego podatku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Aktualności11 lutego 202614:14

Zmiany w organizacji ruchu na ul. 1 Maja w Mszanie od 16 lutego

Zmiany w organizacji ruchu na ul. 1 Maja w Mszanie od 16 lutego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności11 lutego 202618:53

Przetarg na termomodernizację Ośrodka Kultury w Skrzyszowie

Przetarg na termomodernizację Ośrodka Kultury w Skrzyszowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UG Godów
Reklama
Reklama
Aktualności11 lutego 202612:42

Prezydent Wodzisławia Śląskiego na Forum Bankowo-Samorządowym 2026

Prezydent Wodzisławia Śląskiego na Forum Bankowo-Samorządowym 2026 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Związek Banków Polskich
Reklama
Aktualności11 lutego 202618:04

Bezpieczeństwo w mieście w 2025 roku. Straż Miejska w liczbach

Bezpieczeństwo w mieście w 2025 roku. Straż Miejska w liczbach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.