Reklama

Najnowsze wiadomości

Telegraf12 stycznia 202212:30

Rusza trzeci nabór wniosków w ramach programu Cyfrowa Gmina

Rusza trzeci nabór wniosków w ramach programu Cyfrowa Gmina - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Polska:

Sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz spotkał się we wtorek w Zgierzu z łódzkimi samorządowcami, gdzie ogłosił start III naboru wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Cyfrowa Gmina”. Łącznie w tym etapie uprawnionych do ubiegania się o dofinansowanie jest 626 gmin z całego kraju, a całkowita kwota przeznaczona na ten cel to ponad 162 miliony zł. Nabór potrwa do 10 lutego.

- Zależy nam, aby „Cyfrowa Gmina”, o której dzisiaj rozmawiamy, była programem wyrównywania szans, mostem łączącym możliwości mniejszych i większych gmin, tych bogatszych i tych mniej zamożnych. – mówił we wtorek sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz. - Niedawno zakończył się drugi nabór, w którym mogły wziąć udział 1063 gminy z całej Polski– ostatecznie wzięły udział 1053 a łączna kwota dofinansowania to niemal 250 milionów zł. To imponujący wynik!

Kolejne miliony złotych na cyfryzację gmin

- Już dziś rusza trzeci etap programu, w którym przeznaczamy kolejne 162 miliony zł na rozwój 626 gmin z całej Polski. Trzeci nabór to dokładnie 23 588 848 zł dla 107 gmin województwa łódzkiego. Jesteśmy przekonani, że i tym razem polscy samorządowcy mądrze i szybko spożytkują to cyfrowe wsparcie. – ogłosił minister Andruszkiewicz.
Cały budżet programu to miliard złotych pochodzący z Funduszy Unijnych, z czego ponad 37 milionów złotych przeznaczamy dla wszystkich 177 gmin województwa łódzkiego. – mówił minister.

- Polacy są bardzo innowacyjnym narodem. Chcą załatwiać swoje sprawy online, a wszelkie e-usługi, choćby Profil Zaufany, który ma już ponad 13 milionów Polaków, cieszą się rosnącą popularnością. Pandemia pokazała, że sprawne wykorzystywanie technologii cyfrowych przez samorządy i podległe im jednostki mają kluczowe znaczenie dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców i działających na ich terenie firm. Nasz program „Cyfrowa Gmina” pomoże wyrównać możliwości samorządów. Wiele urzędów szybko i sprawnie przeniosło już swoje działanie do sieci, m.in. zrobił to Urząd Miasta w Zgierzu, jednak wiemy, że przygotowanie gmin do realizacji tego typu działań nie zawsze jest możliwe i nie zawsze odpowiada oczekiwaniom mieszkańców. – podkreślał minister Andruszkiewicz. – Otrzymanie środki gminy będą mogły przeznaczyć na dalszą cyfryzację urzędów, zakup sprzętu komputerowego dla jednostek podległych czy wykupienie szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa – dodał minister.

Każda gmina, która weźmie udział w programie, może liczyć na wsparcie. Minimalna wysokość grantu to 100 000 zł, maksymalna zaś to aż 2 000 000 zł.

Udział blisko 100% gmin!

W pierwszym naborze uprawnionych do wzięcia udziału w programie były 734 gminy – ostatecznie udział wzięło 720 z nich, czyli 98%. Drugi nabór zaskoczył nas jeszcze większą frekwencją. Tym razem na 1063 gminy wnioski przekazało 1053 gmin, a to ponad 99% uprawnionych samorządów! 249 361 852,91 zł. Program „Cyfrowa Gmina” jest finansowany z Funduszy Europejskich, w ramach programu React-EU. Głównym celem programu jest wsparcie rozwoju cyfrowego instytucji samorządowych oraz zwiększenie cyberbezpieczeństwa.

Dofinansowanie można otrzymać na zadania związane z:

• Cyfryzacją urzędów JST i jednostek im podległych oraz nadzorowanych poprzez nabycie sprzętu IT i oprogramowania, licencji niezbędnych do realizacji e-usług, pracy i edukacji zdalnej.
• Edukację cyfrową dla JST w zakresie obsługi nabytego sprzętu oraz oprogramowania i licencji.
• Analizą stanu cyberbezpieczeństwa JST, a także zapewnieniem cyberbezpieczeństwa samorządowych systemów informatycznych.

Bardzo ważne jest, że z projektu będzie można sfinansować poniesione już wydatki (od lutego ubiegłego roku). Okres tzw. kwalifikowalności wydatków dla tego projektu to luty 2020 r. – koniec września 2023 r.

Cyfrowe łódzkie

Program „Cyfrowa Gmina” to niejedyna inicjatywa, która wspiera cyfrowy rozwój gmin na terenie województwa łódzkiego. Inny to m.in. Program Operacyjny Polska Cyfrowa. W jego ramach realizujemy w województwie łódzkim inwestycje szerokopasmowe. Łączna wartość projektów to 522 953 012,70 zł, łączna wartość dofinansowania – 253 082 859,14 zł, a łączna liczba pokrytych dostępem do sieci gospodarstw domowych to 152 703.

Zgodnie z raportem Prezesa UKE o stanie rynku telekomunikacyjnego za 2020 rok, w województwie łódzkim ok. 76% gospodarstw domowych znajdowało się w zasięgu sieci umożliwiającej korzystanie z usług o przepustowości co najmniej 30 Mb/s. Po zakończeniu inwestycji PO PC wskaźnik ten urośnie do ok. 88%. Łącznie statystyki inwestycji szerokopasmowych PO PC w woj. łódzkim wyglądają następująco:

• Łączna wartość projektów – 522 953 012,70 zł
• Łączna wartość dofinansowania – 253 082 859,14 zł
• Łączna liczba pokrytych gospodarstw domowych – 152 703

Nie tylko podłączamy internet, ale pomagamy też szkołom w zakupie sprzętu komputerowego. W ramach programu Zdalna Szkoła, czyli programu wsparcia samorządów w zakupie sprzętu do zdalnej edukacji, łódzkie gminy dostały dofinansowanie na łączną kwotę 11 025 304,86 zł. Wsparcie trafiło do 656 szkół - 4118 uczniów i 1029 nauczycieli,
a dzięki tym środkom w województwie łódzkim kupiono łącznie 66 komputerów stacjonarnych, 4491 laptopów i 612 tabletów.

W ramach programu „Zdalna Szkoła+” łódzkie gminy dostały dofinansowanie na łączną kwotę 11 104 313,21 zł. Wsparcie trafiło do 672 szkół, 3796 uczniów i 869 nauczycieli, a dzięki tym środkom w województwie łódzkim kupiono łącznie 233 komputerów stacjonarnych, 4196 laptopów i 280 tabletów. Liczba wspartych, w ramach tego programu rodzin wielodzietnych, to 2743.

Autor: KPRM, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Kultura i Edukacja22 czerwca 202400:45

Odebrali świadectwa i rozpoczęli wakacje

Odebrali świadectwa i rozpoczęli wakacje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Sport23 czerwca 202401:04

Unia Racibórz kontra Naprzód Syrynia. Podział punktów na zakończenie sezonu [FOTO]

Unia Racibórz kontra Naprzód Syrynia. Podział punktów na zakończenie sezonu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Lubomia:

W sobotę, 22.06., na boisku przy ulicy Srebrnej w Raciborzu rozegrano spotkanie XXX kolejki klasy okręgowej pomiędzy zajmującą dwunaste miejsce Unią a plasującym się na piątym miejscu Naprzodem Syrynia.

(greh)
Aktualności22 czerwca 202400:51

Nowe miejsca parkingowe na ul. Owocowej

Nowe miejsca parkingowe na ul. Owocowej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/freepik.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 czerwca 202419:04

Odszedł Janusz Jona. Był związany z Czarnymi Gorzyce

Odszedł Janusz Jona. Był związany z Czarnymi Gorzyce - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu/ Katarzyna Kubik
Aktualności24 czerwca 202416:47

Błękitno-zielona Infrastruktura. Ruszył nabór wniosków

Błękitno-zielona Infrastruktura. Ruszył nabór wniosków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.