Reklama

Najnowsze wiadomości

Telegraf22 marca 202319:22

Ogródki ze smakiem – 21 marca wystartowała II edycja ogólnopolskiego konkursu. Do wygrania aż 10 ogródków!

Ogródki ze smakiem – 21 marca wystartowała II edycja ogólnopolskiego konkursu. Do wygrania aż 10 ogródków! - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

21 marca ruszyła II edycja konkursu „Ogródki ze smakiem”, w którym przedszkola z całej Polski mogą wygrać ogródki warzywne. Inicjatorem akcji jest marka Electrolux, która po raz kolejny zaszczepia w najmłodszych pasję do ogrodnictwa i warzyw, a tym samym troszczenia się o naszą planetę.

Poznawanie świata natury i uczenie się nawyków proekologicznych poprzez doświadczenie to najlepsze, co możemy zaoferować dzieciom w czasach zmian klimatycznych i wyzwań, jakie przed nami stawiają – mówi Kamila Cap, Brand Marketing Manager Electrolux. Jak wygrać ogródek? To proste! Wystarczy wejść na www.ogrodkizesmakiem.pl, zgłosić przedszkole, a następnie do 11 kwietnia zachęcać swoich znajomych i rodzinę do oddawania na nie głosów. Tylko 30 placówek z największą liczbą głosów wejdzie do finału. To spośród nich jury wybierze 10 laureatów, którzy otrzymają ogródki, nagrody główne w konkursie.

Idea

Zakładanie i pielęgnacja przedszkolnych ogródków to doskonały obszar do prowadzenia zajęć na powietrzu. Pomaga w rozwoju dzieci w zakresie manualnym i artystycznym, ułatwia prowadzenie obserwacji roślin i zwierząt oraz badania wpływu pogody. Przedszkolny ogródek to nie tylko miejsce zbierania plonów, ale świetne pole do obserwacji zjawisk zachodzących wokół nas i eksperymentowania. Przedszkolne ogrody to wartościowy sposób na uzupełnienie programu edukacyjnego.

Już wiemy, że do dużej grupy zeszłorocznych „zawodników” chce dołączyć kolejna. Cieszy mnie to ogromnie, bo właśnie przedsięwzięcia takie jak „Ogródki ze smakiem”, promujące aktywność opartą na obcowaniu z naturą, pomagają budować wrażliwość i wzbudzają zainteresowanie najmłodszych. Tutaj to nie kliknięcie w klawisz komputera zmienia rzeczywistość, lecz prawdziwe działanie. Wszystkim Uczestnikom Konkursu „Ogródki ze smakiem” życzę powodzenia i dobrej zabawy! – mówi Maja Popielarska, dziennikarka, prezenterka, miłośniczka natury i ogrodnictwa oraz promotorka akcji „Ogródki ze smakiem”.

O projekcie

„Ogródki ze smakiem” to ogólnopolski konkurs realizowany w ramach kampanii „Szwedzki sposób na gotowanie bez marnowania”, zainicjowanej w 2022 r. przez markę Electrolux. Adresatami akcji są przedszkola w całej Polsce. W ramach konkursu można wygrać wykonanie ogródka warzywnego w przedszkolu. Podczas I edycji konkursu jury nagrodziło 5 spośród ponad 300 przedszkoli, które zgłosiły się do konkursu. Pozostałe 15 placówek, które dostały się do ścisłego finału akcji, otrzymały zestawy ogrodnicze.

Ogródki warzywne pojawiły się w Olsztynie, Gdyni, Łodzi, Głubczycach oraz w Kątach Wrocławskich. Dzieci ze zwycięskich przedszkoli uczestniczyły w warsztatach z projektowania ogródków oraz w zajęciach ogrodniczych.

Patronem honorowym akcji jest PAN Ogród Botaniczny - Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie. Konkurs wspierają: Bank Żywności SOS w Warszawie, Fundacja TupTupTup oraz magazyn Bliżej Przedszkola.

Tegoroczna odsłona jest drugą edycją konkursu. W tym roku konkurs „Ogródki ze smakiem” ruszył 21 marca.

Electrolux to szwedzki producent sprzętu AGD, ale także firma, która w ramach swojej działalności promuje gospodarkę obiegu zamkniętego oraz zrównoważonej produkcji i konsumpcji żywności. Nasze zeszłoroczne doświadczenia przy I edycji konkursu „Ogródki ze smakiem” pokazały, że za działaniami odpowiadającymi na prawdziwe potrzeby odbiorców idą realne zmiany. Potwierdziły to pozytywne reakcje przedszkoli na inicjatywę marki oraz zaangażowanie rodziców i opiekunów w głosowanie, a potem powstanie i pielęgnację ogródków. Dodatkowo, ku zaskoczeniu i radości rodziców, dzieci, które zajmowały się ogródkami chętniej zjadały dania z warzywami!

Cieszymy się, że możemy kontynuować „Ogródki ze smakiem” w tym roku i zasiewać w dzieciach pasję do ogrodnictwa i miłość do warzyw – mówi Kamila Cap, Brand Marketing Manager Electrolux.

Do wygrania 10 ogródków!

Po sukcesie pierwszej edycji akcji w 2022 r. i dużym zainteresowaniu przedszkoli marka Electrolux, inicjator projektu, zdecydowała się zwiększyć pulę nagród i przyznać 10 nagród głównych – 5 za zajęcie pierwszego miejsca i 5 za zajęcie drugiego miejsca. Zwycięskie przedszkola otrzymają ogródki warzywne, a laureaci drugiego miejsca - mobilne miniogródki w doniczko-szklarniach. Dwudziestu pozostałych finalistów konkursu otrzyma zestawy narzędzi ogrodniczych. Nagroda główna, poza samym ogródkiem, obejmuje także szkolenie z jego prowadzenia przygotowane w formie warsztatów z Jagodą Valkov, autorką projektu ogródków i ich wykonawczynią na terenie zwycięskich przedszkoli.

Jak wygrać ogródek?

Podobnie jak w zeszłym roku na mechanikę konkursu składają się 3 etapy – zgłoszenie placówki i głosowanie na nią, wyłonienie zwycięzców oraz wykonanie ogródków.

- Pierwszy etap konkursu 21.03-11.04.2023: nadsyłanie zgłoszeń przez placówki oraz możliwość oddawania głosów na wybrane przedszkole na stronie konkursu www.ogrodkizesmakiem.pl. W zgłoszeniu należy: przedstawić pomysły na wykorzystanie ogródka warzywnego w zajęciach edukacyjnych; wskazać optymalne miejsce na terenie placówki – należy przesłać co najmniej 2 ujęcia miejsca (w tym 1 szerokie ujęcie), w którym ma być założony ogródek, oraz zapewnić bieżącą, całoroczną opiekę nad ogródkiem, w tym dostęp do wody. Głosy na ulubione przedszkole można oddawać za pośrednictwem Facebooka.

- Drugi etap konkursu ok. 21.04: wyłonienie zwycięzców. 30 przedszkoli z największą liczbą głosów dostanie się do ścisłego finału i zostanie ocenionych przez jury konkursowe. Jurorzy będą brać pod uwagę zgłoszenia wyróżniające się przede wszystkim pomysłami na wykorzystanie ogródka w zajęciach edukacyjnych. Docenią wysiłek kadry w przygotowaniu zgłoszenia oraz kreatywność i efektywność zaproponowanych działań.

- Trzeci etap zostanie zrealizowany na przełomie maja i czerwca. Będzie polegać na wykonaniu ogródków warzywnych w zwycięskich przedszkolach. Zakończenie projektu przewidywane jest na połowę czerwca.

Na stronie konkursu www.ogrodkizesmakiem.pl można też skorzystać z materiałów edukacyjnych przygotowanych przez ekspertów akcji. Są to artykuły nt. założenia ogródka i pielęgnacji ogrodu w duchu less waste, konspekty oraz scenariusze zajęć dla dzieci. Wszystkie materiały przygotowało grono ekspertów zajmujących się ogrodnictwem, ekologią i tematyką less waste.

Autor: Anna Krzyżanowska, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności31 grudnia 202512:11

W.A.R.T.O. na Trzech Wzgórzach. Kolejne spotkanie w ramach miejskiego programu integracji mieszkańców

W.A.R.T.O. na Trzech Wzgórzach. Kolejne spotkanie w ramach miejskiego programu integracji mieszkańców - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Agnieszka Maciejewska
Aktualności31 grudnia 202516:19

Papier ważniejszy niż życie? Bezdomni odsyłani z ogrzewalni

Papier ważniejszy niż życie? Bezdomni odsyłani z ogrzewalni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., fot. FB/Alan Szatyło
Reklama
Aktualności31 grudnia 202513:12

Jak pracuje ZUS na początku stycznia 2026 r.

Jak pracuje ZUS na początku stycznia 2026 r. - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
informacja prasowa
Aktualności1 stycznia 202619:05

Pierwsza tablica z miernikiem smogu w Wodzisławiu Śląskim

Pierwsza tablica z miernikiem smogu w Wodzisławiu Śląskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Stowarzyszenie Wodzisław 2.0
Reklama
Aktualności31 grudnia 202513:10

Kampania z sercem, która realnie zmienia rzeczywistość

Kampania z sercem, która realnie zmienia rzeczywistość - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Kultura i Edukacja31 grudnia 202513:51

Sekrety pasty do zębów. Naukowa przygoda z Klubem Młodego Odkrywcy

Sekrety pasty do zębów. Naukowa przygoda z Klubem Młodego Odkrywcy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Natalia Maciejek
Reklama
Aktualności1 stycznia 202619:41

Nietrafiony prezent świąteczny? Powiatowy Rzecznik Konsumentów wyjaśnia zasady zwrotów i reklamacji

Nietrafiony prezent świąteczny? Powiatowy Rzecznik Konsumentów wyjaśnia zasady zwrotów i reklamacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, fot. pexels.com/Element5 Digital
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.