Reklama

Najnowsze wiadomości

Telegraf1 czerwca 202318:54

Transplantacja narządów i tkanek - czy wiesz wszystko?

Transplantacja narządów i tkanek - czy wiesz wszystko? - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Transplantacja narządów jest uznanym sposobem ratowania życia i przywracania sprawności osobom chorym, które potrzebują zdrowego narządu, tkanki lub komórek. 

Skuteczne leczenie tą metodą przeprowadza się w Polsce od ponad 50 lat. Przeszczepia się nerki, wątrobę, serce, płuca i trzustkę. Wykonuje się także przeszczepienia komórek krwiotwórczych, rogówek i innych tkanek (kości, skóra, zastawki serca). 

Zgodnie z ustawą z dnia 1 lipca 2005r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów pobrania komórek, tkanek i narządów po śmierci można dokonać, jeśli osoba zmarła nie wyraziła za życia sprzeciwu. 

Sprzeciw można zgłosić osobiście lub listownie w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów prowadzonym przez Centrum Organizacyjno- Koordynacyjne ds. Transplantacji „Poltransplant” - Al. Jerozolimskie 87, 02-001 Warszawa. Formularz pobieramy na stronie internetowej www.poltransplant.pl

Innym sposobem na wyrażenie sprzeciwu jest oświadczenie pisemne lub ustne złożone w obecności świadków.

W przypadku osoby małoletniej lub osób nie posiadających zdolności do czynności prawnych, sprzeciw może wyrazić za życia przedstawiciel ustawowy tej osoby. Osoby małoletnie, które ukończyły 16 lat mogą wyrazić sprzeciw same.

Osoba, która akceptuje oddanie po śmierci swoich narządów i tkanek może nosić przy sobie własnoręcznie podpisane oświadczenie woli. Ma ono charakter informacyjny i nie zwalnia lekarza, mającego zamiar pobrać narządy z obowiązku sprawdzenia istnienia sprzeciwu dawcy.

Więcej dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia
https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/transplantologia-sroda-z-profilaktyka-w-ow-nfz,584.html 

Autor: Starostwo Powiatowe w Raciborzu, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.