Reklama

Najnowsze wiadomości

Telegraf2 września 202317:24

Białe certyfikaty w Lasach Państwowych

Białe certyfikaty w Lasach Państwowych - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Wychodząc naprzeciw wyzwaniom transformacji energetycznej, Lasy Państwowe podejmują wiele inicjatyw zmierzających do oszczędzania energii elektrycznej i ciepła, a także zwiększających pochodzenie zużywanej energii ze źródeł odnawialnych. Jedną z nich jest modernizacja energetyczna budynków należących do PGL LP, w ramach której jednostki LP będą m.in. pozyskiwać białe certyfikaty dla planowanych inwestycji.

Do pilotażu zostały wybrane trzy przedsięwzięcia związane z termomodernizacją budynków, zgłoszone przez Nadleśnictwa Brodnica i Gniewkowo oraz ZSLP w Siedlcach.

Wniosek do URE w tym zakresie został złożony na początku sierpnia przez Krajową Agencję Poszanowania Energii S.A., która prowadzi pilotaż i jest upoważniona do pozyskania świadectwa efektywności energetycznej w imieniu jednostek.

Ilość energii finalnej, wyrażona w tonach oleju ekwiwalentnego (toe), planowana do zaoszczędzenia średnio w ciągu roku, w wyniku realizacji zgłoszonych przedsięwzięć, wynosi 14,729 toe.

Jest to mniej więcej 171 298 kWh, czyli tyle, ile 57 gospodarstw domowych 2+2 zużywa w ciągu jednego roku (zakładając, że średnie roczne zużycie takiego gospodarstwa to 3000 kWh).

Inwestycje, w wyniku których powstaną oszczędności energii, będą realizowane w latach 2023-2026. Prace dotyczące dwóch z planowanych inwestycji mają rozpocząć się jeszcze w tym roku, natomiast świadectwo zostanie wydane dopiero po zakończeniu wszystkich 3 inwestycji objętych wnioskiem.

Dzięki zaangażowaniu pracowników jednostek biorących udział w pilotażu oraz gotowości realizacyjnej zgłoszonych przedsięwzięć (wszystkie planowane inwestycje posiadały wykonane audyty termomodernizacyjne oraz dokumentację projektową) czas pomiędzy zakończeniem procesu podpisywania umów z wykonawcą a złożeniem dokumentów do URE wyniósł tylko 3 dni robocze.

Termomodernizacja budynków jest jednym z wielu przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej, w związku z którym można ubiegać się o wydanie białych certyfikatów. Inne rodzaje inwestycji to m.in. ograniczenie strat związanych z poborem, przesyłaniem lub dystrybucją energii czy stosowanie, do ogrzewania lub chłodzenia obiektów, energii wytwarzanej w instalacjach odnawialnego źródła energii, ciepła użytkowego w wysokosprawnej kogeneracji w rozumieniu ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne lub ciepła odpadowego z instalacji przemysłowych

Białe certyfikaty są instrumentem wsparcia procesu transformacji energetycznej w Polsce. Można zbyć je za pośrednictwem Towarowej Giełdy Energii, dzięki czemu inwestor odzyskuje część środków poniesionych na inwestycję. Aktualnie wartość jednej zaoszczędzonej tony oleju ekwiwalentnego (toe) wynosi ok. 2000 zł.

Zadanie jest częścią projektu rozwojowego Lasów Państwowych pn. „Modernizacja energetyczna budynków PGL LP”. W przyszłości białe certyfikaty będą pozyskiwane także dla innych, nowych inwestycji związanych ze zwiększaniem efektywności energetycznej budynków PGL LP, pod warunkiem osiągnięcia w ich wyniku minimalnej wymaganej oszczędności energii na poziomie 10 toe.

Autor: Lasy Państwowe, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Kultura i Edukacja22 czerwca 202400:45

Odebrali świadectwa i rozpoczęli wakacje

Odebrali świadectwa i rozpoczęli wakacje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Sport23 czerwca 202401:04

Unia Racibórz kontra Naprzód Syrynia. Podział punktów na zakończenie sezonu [FOTO]

Unia Racibórz kontra Naprzód Syrynia. Podział punktów na zakończenie sezonu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Lubomia:

W sobotę, 22.06., na boisku przy ulicy Srebrnej w Raciborzu rozegrano spotkanie XXX kolejki klasy okręgowej pomiędzy zajmującą dwunaste miejsce Unią a plasującym się na piątym miejscu Naprzodem Syrynia.

(greh)
Aktualności22 czerwca 202400:51

Nowe miejsca parkingowe na ul. Owocowej

Nowe miejsca parkingowe na ul. Owocowej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/freepik.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.