Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności29 sierpnia 201513:14

Konkurs o ubezpieczeniach – druga edycja już na starcie

Konkurs o ubezpieczeniach – druga edycja już na starcie - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Polska:

Już 7 września oficjalnie wystartuje II edycja Konkursu Wiedzy „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" w ramach projektu edukacyjnego ZUS i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Do końca października szkoły mogą zgłaszać chęć udziału w konkursie. Projekt skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W poprzedniej edycji wzięło w nim udział ponad 11 tys. młodych ludzi, a z terenu działalności rybnickiego ZUS ponad 350 uczniów z 12 szkół

Dlaczego ubezpieczenia społeczne są obowiązkowe? Jakie świadczenia przysługują ubezpieczonemu? Jak założyć działalność gospodarczą i w jaki sposób kontrolować swoje konto w ZUS? Odpowiedzi na te i inne pytania będą mogli poznać uczniowie biorący udział w projekcie edukacyjnym ZUS.  

Świadomość Polaków w zakresie ubezpieczeń społecznych jest niewielka. Więcej wiemy 
o prawie karnym, z którym na co dzień mamy mniej do czynienia niż z systemem ubezpieczeń społecznych, który towarzyszy nam od urodzenia, aż po kres życia. Ta niewiedza rzutuje na całe nasze życie, poprzez nasze wybory w momencie podjęcia pracy, prowadzenia firmy i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.  

Jak temu zapobiec?  
ZUS podjął się opracowania lekcji o ubezpieczeniach społecznych, dzięki którym młodzi ludzie, którzy w niedługim czasie wkroczą na rynek pracy, staną się świadomi swoich praw i obowiązków, zarówno jako pracownicy, jak i prowadzący własny biznes. Dowiedzą się, dlaczego ubezpieczenia społeczne są obowiązkowe, ale też jakie z tego mają korzyści, że opłacane są za nich składki. 
  
Zgodnie z założeniami projektu „Lekcje z ZUS” to cykl czterech spotkań. Podczas każdego  
z nich uczniowie dowiedzą się, czym są ubezpieczenia społeczne, jakie świadczenia należą się ubezpieczonym, na czym polega reforma emerytalna i jak założyć własną firmę.  
Do dyspozycji nauczycieli ZUS przekazuje materiały dydaktyczne, w tym opracowania multimedialne, przygotowane z myślą o młodych odbiorcach. Dlatego też treści w nich zawarte nie są nazbyt szczegółowe, skupiają się raczej na logice systemu, a nie na liczbach i procentach. Nauczyciele biorący udział w projekcie mogą też liczyć na pomoc i wsparcie pracowników merytorycznych Oddziału ZUS w Rybniku.  

Liczymy na to, że realizacja tych czterech tematów pozwoli uczniom zaznajomić się  
z zasadami działania systemu ubezpieczeń społecznych, a kiedy już rozpoczną swoją aktywność zawodową, staną się świadomymi ubezpieczonymi.  

Treści zawarte w projekcie odpowiadają wymaganiom stawianym w podstawie programowej zarówno w przedmiocie wiedzy o społeczeństwie, podstawie przedsiębiorczości, jak i wielu innych związanych z ekonomią czy przedmiotów zawodowych. Lekcje te mogą być także pewnym urozmaiceniem godzin wychowawczych czy też godzin do dyspozycji nauczyciela.  
Dodatkowo można je wykorzystać jako projekt edukacyjny, co niewątpliwie poszerzy ofertę edukacyjną szkoły. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych gwarantuje stały i bezpłatny dostęp do materiałów dydaktycznych (w tym multimedialnych) nauczycielom i uczniom biorącym udział w projekcie, jak również zapewnia stałe wsparcie merytoryczne pracowników ZUS.  

Uczniów biorących udział w projekcie zapraszamy także na lekcje z ZUS w praktyce, w siedzibie Oddziału w Rybniku bądź inspektoratach ZUS w Wodzisławiu Śląskim, Raciborzu, Tychach i Pszczynie.Więcej informacji i kontakt pod nr tel. 32 4391 161 lub 502 001 216, email: rzecz.rybnik@zus.pl 

Serdecznie zapraszamy do projektu, bo warto wiedzieć więcej!

Autor: Beata Kopczyńska,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności18 grudnia 202511:04

Ministerstwo Infrastruktury odpowiada na postulaty Wodzisławia Śląskiego dotyczące kolei

Ministerstwo Infrastruktury odpowiada na postulaty Wodzisławia Śląskiego dotyczące kolei - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Latający Obiektyw
Reklama
Aktualności18 grudnia 202515:34

Ogromne zainteresowanie Kolędowaniem z rodziną zastępczą w Wodzisławiu Śląskim

Ogromne zainteresowanie Kolędowaniem z rodziną zastępczą w Wodzisławiu Śląskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności18 grudnia 202511:36

Świąteczne warsztaty kulinarne na Wilchwach. Wspólne gotowanie w przedświątecznej atmosferze

Świąteczne warsztaty kulinarne na Wilchwach. Wspólne gotowanie w przedświątecznej atmosferze - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. freepik.com
Reklama
Reklama
Aktualności18 grudnia 202511:19

Trwa przebudowa bocznego odcinka ulicy Strażackiej

Trwa przebudowa bocznego odcinka ulicy Strażackiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. ZDM
Reklama
Aktualności18 grudnia 202511:27

Ośrodek zdrowia w Rydułtowach przejdzie kompleksową termomodernizację

Ośrodek zdrowia w Rydułtowach przejdzie kompleksową termomodernizację - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności19 grudnia 202520:26

Co? Gdzie? Kiedy? Wodzisławski nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Wodzisławski nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
UM Wodzisław Śląski, fot. Latający Obiektyw
Aktualności19 grudnia 202511:18

Czasowe zamknięcie Placu Gladbeck

Czasowe zamknięcie Placu Gladbeck - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Aktualności19 grudnia 202511:13

Masz nadmiar jedzenia? Podziel się nim w Jadłodzielni

Masz nadmiar jedzenia? Podziel się nim w Jadłodzielni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Sport19 grudnia 202512:06

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Aktualności19 grudnia 202521:18

Mszana: 24 grudnia Urząd Gminy będzie nieczynny

Mszana: 24 grudnia Urząd Gminy będzie nieczynny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UG Mszana
Sport19 grudnia 202521:27

Turniej Akademii Top Team. Sportowa rywalizacja i integracja młodych zawodników [FOTO]

Turniej Akademii Top Team. Sportowa rywalizacja i integracja młodych zawodników [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Akademia Sportowa Top Team
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.