Poznali pierwszą pomoc od podszewki

Polskie prawo nakłada na świadka zdarzenia obowiązek powiadomienia o nagłym zagrożeniu zdrowotnym pogotowia ratunkowego lub służb ratowniczych, a także udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanemu. W zakresie udzielania pierwszej pomocy szkolili się więc pracownicy Wodzisławskiego Ośrodka Rehabilitacji i Terapii Dzieci i Młodzieży.
Zajęcia obejmowały zagadnienia związane z udzielaniem pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia życia. Pracownicy zostali przeszkoleni w zakresie prowadzenia zabiegów resuscytacyjnych u dorosłych i u dzieci. Zajęcia miały charakter teoretyczny i praktyczny. Każdy uczestnik miał możliwość przećwiczenia na fantomie zabiegów resuscytacyjnych. W przypadku nagłego zatrzymania krążenia wczesne rozpoczęcie resuscytacji może zwiększyć szanse przeżycia poszkodowanego. Inne tematy poruszane w czasie szkolenia, to: jak postępować w przypadku zadławienia, gdy dojdzie do niedrożności dróg oddechowych, w przypadku zatruć, omdleń, oparzeń, odmrożeń, urazów i ukąszeń.
Pracownicy WORiT mieli także okazję do zapoznania się z działaniem automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED), który ma zastosowanie w przypadku zatrzymania krążenia. Urządzenie AED coraz częściej znajdują się w instytucjach użyteczności publicznej, dlatego tak ważne jest posiadanie wiedzy jak posługiwać się tym urządzeniem. Aparat AED w naszym mieście znajduje się w budynku 4b Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz