Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności2 października 201507:22

List otwarty Senator RP Izabeli Kloc ws. górnictwa

List otwarty Senator RP Izabeli Kloc ws. górnictwa  - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
2
Reklama
Region:

Górnicy i mieszkańcy Śląska nie nabiorą się na urządzony przez rząd Ewy Kopacz kukiełkowy teatrzyk. 

Od stycznia 2015 roku zamiast realizacji programów naprawy sektora górnictwa węgla kamiennego oraz działań osłonowych dla regionu obserwujemy wyreżyserowany przez rząd teatr pustych obietnic i pozornych działań.

Poza kupowaniem czasu do październikowych wyborów, które odbywa poprzez kolejne dosypywanie pieniędzy do branży górniczej, nie przygotowano żadnego planu systemowych działań służących naprawie sytuacji w sektorze górnictwa kamiennego.

Główną przyczyną dramatycznej sytuacji sektora górnictwa jest błędna polityka regulacyjna rządu przejawiająca się m.in. brakiem strategii działania sektora wydobycia i produkcji energii z węgla, bierne poddanie się nieracjonalnej i szkodliwej polityce klimatycznej UE oraz fatalne zarządzanie kopalniami. Nie bez znaczenia jest również fakt, że spółki skarbu państwa z sektora wydobywczego i marnotrawstwo środków.

To, co w dniu dzisiejszym rząd Ewy Kopacz nazwał sukcesem jest posunięciem pijarowskim i taktycznym.

Spółka Towarzystwo Finansowe Silesia, która skutecznie w latach poprzednich zajmowała się likwidacją przemysłu stoczniowego i hutniczego, przejęła kontrolę nad Kompanią Węglową i jej ogromnym majątkiem. Spółka ta dopiero po dokapitalizowaniu akcjami PGNiG, PGE i PZU będzie w stanie finansowo wesprzeć działalność Kompanii Węglowej SA, która bez ciągłego dosypywania pieniędzy nie jest w stanie funkcjonować.

Kompromitująca właściciela i zarząd KWSA strategia działania, którą można skwitować stwierdzeniem "po nas chodźmy potop" spowodowała wojnę cenową na krajowym rynku, zdławienie jakichkolwiek inwestycji i realne pogorszenie efektywności produkcji. Pracownik w KWSA wydobywa dzisiaj zaledwie 1,5 tony węgla na dobę. To wydajność jak w XIX wieku, gdy korzystano wyłącznie z ręcznych narzędzi. Przychody Kompanii spadły do poziomu z 2006 rok, zaś koszty pozostały w roku 2015.

To wszystko sprawiło, że już w II kwartale 2015 KWSA miała 750 mln straty na sprzedaży i zapewne przekroczy ona w tym roku 1,5 mld. Sprzedaż około 100 zł poniżej kosztów produkcji spowodowała, że zabrakło już w październiku pieniędzy na wypłaty. Spółka potrafi wygenerować z przychodów zaledwie 50% potrzebnych na działalność pieniędzy.

Spółka aby dotrwać do przyszłego roku potrzebuje przynajmniej 800 mln złotych i to będą pieniądze przejedzone, gdyż nie ma mowy o żadnych inwestycjach czy robotach przygotowawczych. Eksperci szacują, że w 2016 roku potrzebny będzie kolejny 1 mld złotych aby uchronić Spółkę od upadłości.

Najbardziej wydajne ściany się skończyły, trwa bratobójcza wojna cenowa na wyniszczenie, a rząd nie ma żadnego pomysłu na tę sytuację. To obraz jaki po sobie zostawi na Śląsku rząd Ewy Kopacz. To jest droga donikąd. To jest droga do upadłości!

Jedyną alternatywę dla tej szkodliwej polityki PO stanowi program Prawa I Sprawiedliwości. To jedynie silna i reprezentująca nurt patriotyzmu gospodarczego partia ma mapę drogową dla branży, w którym Państwo jako właściciel zasobów i przemysłu wydobywczego, kierując się odpowiedzialnością i odwagą wobec KE, oraz podejmie działania w interesie utrzymania suwerenności energetycznej Polski i miejsc pracy na Śląsku

Autor: materiał nadesłany,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Telegraf24 czerwca 202619:51

55 osób z decyzjami powrotowymi

55 osób z decyzjami powrotowymi - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
ślosg
Kultura i Edukacja25 czerwca 202610:53

ARA!Fest już 27 czerwca. Park Zamkowy zamieni się w tropikalną krainę sztuki i zabawy

ARA!Fest już 27 czerwca. Park Zamkowy zamieni się w tropikalną krainę sztuki i zabawy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Agnieszka Trzeciok
Reklama
Aktualności25 czerwca 202613:33

Od projektu do rzeczywistości. W WCK tworzą wyjątkową instalację miejską

Od projektu do rzeczywistości. W WCK tworzą wyjątkową instalację miejską - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: WCK, fot. FB/Służby Komunalne Miasta w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności25 czerwca 202618:43

Śladami bitwy pod Godowem. Rowerzyści połączą aktywność z lekcją historii

Śladami bitwy pod Godowem. Rowerzyści połączą aktywność z lekcją historii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe - pexels.com/Radik 2707
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.