Uczcili pamięć o Polskim Państwie Podziemnym

Dokładnie 27 września 1939 r. w Warszawie utworzono Służbę Zwycięstwa Polski, która była zalążkiem Związku Walki Zbrojnej. Ta z kolei w 1942 r. przekształcona została w Armię Krajową – największą podziemną armię w Europy czasów II wojny światowej, liczącą w 1944 r. ok. 400 tys. żołnierzy. W rocznicę tego wydarzenia w Wodzisławiu Śl. odbyły się uroczystości kościelne i świeckie. Mszę w intencji ofiar II wojny światowej, kombatantów, weteranów, członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i ich rodzin odprawił kapelan wodzisławskiego koła ŚZŻAK, ks. Stanisław Juraszek. Po mszy pod tablicą upamiętniającą żołnierzy Armii Krajowej z naszego regionu (tablica znajduje się przy Pomniku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śl.) złożono kwiaty i wieńce oraz zapalono znicze.
W uroczystościach udział wzięli żyjący członkowie Armii Krajowej wraz z rodzinami, władze powiatu reprezentowane przez starostę Tadeusza Skatułę i przewodniczącego rady powiatu wodzisławskiego Eugeniusza Walę, mjr Wacław Wojaczek z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Rybniku, urzędnicy, harcerze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, nauczyciele historii z wodzisławskich i rydułtowskich, mieszkańcy powiatu oraz poczty sztandarowe Zespołu Szkół Technicznych oraz Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej.
Wartę honorową przy tablicy poświęconej żołnierzom Armii Krajowej pełnili harcerze oraz członkowie grupy rekonstrukcyjnej z Kielc, która również wzięła udział w obchodach.
Po oficjalnych uroczystościach odbyło się w wodzisławskim muzeum spotkanie z kombatantami, weteranami, członkami Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i ich rodzinami. W jego trakcie doszło do symbolicznej zmiany warty w kierownictwie zarządu koła ŚZŻAK. Dotychczasowy zarząd – kpt. Paweł Kowol ps. „Groń”, kpt. Robert Grzybek ps. „Wanda”oraz sekretarz Władysław Szymura – przekazali władze nowemu zarządowi, w skład którego weszli: Grzegorz Kamiński – powiatowy radny, nauczyciel historii w ZST w Wodzisławiu Śl., Władysław Szymura oraz Sławomir Kulpa – dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śl.
Nowy prezes podziękował poprzedniemu zarządowi za dotychczasową działalność. Poprosił też samorządy o pomoc organizacyjną w planowanych przedsięwzięciach, wśród których wymienił m.in. wspieranie imprez kulturalno-oświatowych i sportowych tematycznie związanych z Armią Krajową, wspieranie i współorganizację imprez patriotycznych w powiecie, stworzenie w szkołach sieci kół przyjaciół Armii Krajowej, powołanie pionu naukowego przy wodzisławskim muzeum, które zajęłoby się opisaniem historii i działań AK w naszym regionie, organizowanie wspólnie z kinami w Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowach premier filmowych poświęconych tematyce historycznej i patriotycznej, a także współpracę z grupą rekonstrukcyjno-historyczną „Powstaniec Śląski”.
Jeszcze w tym roku ma się odbyć m.in. premiera filmu o rotmistrzu Pileckim w Rydułtowskim Centrum Kultury, powiatowy biegu przełajowy im. rtm. Witolda Pileckiego oraz powiatowy konkurs historyczny pt. „Polscy bohaterowie II wojny światowej”.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz