Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności21 października 201507:43

Od nowego roku rusza bezpłatna pomoc prawna w powiecie wodzisławskim

Od nowego roku rusza bezpłatna pomoc prawna w powiecie wodzisławskim - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Powiat:

Od stycznia 2016 r. w powiecie wodzisławskim będzie funkcjonować sześć punktów porad prawnych. Dzięki współpracy z gminami miejsc udzielania pomocy będzie jednak więcej, bo aż dziewięć.

W przyszłym roku wchodzi w życie ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. Zgodnie z nią w każdym powiecie ma powstać od dwóch do trzydziestu pięciu punktów porad prawnych. O ich liczbie decyduje wielkość powiatu, ponieważ ustawa mówi o tym, że jeden punkt powinien przypadać na 25 tys. mieszkańców. W powiecie wodzisławskim powstanie zatem sześć takich jednostek.

Obecnie w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śląskim trwają prace nad ich uruchomieniem. Przygotowywane są m.in. procedury do ogłoszenia konkursu dla organizacji pozarządowych, bo trzy punkty zgodnie z ustawą muszą być prowadzone przez stowarzyszenia i fundacje. Ma miejsce też wymiana korespondencji z wojewodą na temat kosztów utworzenia punktów. Starosta Tadeusz Skatuła uważa bowiem, że kwota 154,50 zł miesięcznie na jedno biuro, wynikająca z ustawy, nie wystarczy nawet na pokrycie kosztów mediów, nie mówiąc o zakupie wyposażenia.

Na terenie powiatu bezpłatne porady prawne mają być udzielane w budynku Zespołu Poradni Specjalistycznych w Wodzisławiu Śl., w ośrodkach kultury w Gołkowicach, Czyżowicach, Grabówce i Pszowie, a także w Rydułtowskim Centrum Kultury, Urzędzie Gminy w Mszanie, Gminnym Centrum Informacji w Marklowicach oraz Ośrodku Pomocy Społecznej w Radlinie.

Z porad będą mogły korzystać osoby, które nie ukończyły 26 roku życia, klienci pomocy społecznej, osoby powyżej 65 roku życia, kombatanci, weterani, osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny oraz ofiary katastrof naturalnych i klęsk żywiołowych. Pomoc będzie można uzyskać w zakresie prawa pracy, prawa cywilnego, karnego, administracyjnego, ubezpieczeń społecznych, prawa rodzinnego oraz podatkowego z wyłączeniem spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wykluczone z poradnictwa będzie również prawo celne, dewizowe, handlowe oraz sprawy dotyczące działalności gospodarczej.

Zakres pomocy obejmować będzie udzielanie porad na temat obowiązujących przepisów, sposobów rozwiązania problemów, przygotowanie projektów pism z wyłączeniem pism procesowych w toczących się postępowaniach, a także sporządzanie wniosków o zwolnienie kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu. Pomoc prawna w założeniu będzie udzielana w punkcie porad przeciętnie pięć dni w tygodniu przez co najmniej cztery godziny dziennie, przy czym w przypadku, gdy na jedno biuro przypadać będzie kilka miejsc udzielania porad czas pracy prawników będzie odpowiednio podzielony pomiędzy te miejsca.

Autor: WR, dawid@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności14 września 202513:28

Ciągle pada... Monitoring sytuacji hydrologicznej w gminie Mszana [FOTO]

Ciągle pada... Monitoring sytuacji hydrologicznej w gminie Mszana [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Mszana:

Od wczesnych godzin porannych Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego prowadzi obserwację poziomu wód w rowach melioracyjnych oraz w lokalnych potokach. Intensywne opady deszczu, które wystąpiły w regionie, spowodowały znaczny wzrost stanu wód, co stwarza ryzyko podtopień w newralgicznych miejscach.

opr. red., fot. FB/GMna Mszana
Reklama
Sport14 września 202523:19

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Aktualności14 września 202513:47

Gmina Pasym partnerem Gminy Godów

Gmina Pasym partnerem Gminy Godów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
UG Godów
Reklama
Reklama
Aktualności15 września 202510:26

DzieJesie(ń) Festiwal w Wodzisławiu Śląskim. Święto jesieni pełne atrakcji [FOTO]

DzieJesie(ń) Festiwal w Wodzisławiu Śląskim. Święto jesieni pełne atrakcji [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

W sobotę, 13 września, Wodzisław Śląski tętnił życiem dzięki DzieJesie(ń) Festiwal. Wydarzenie zgromadziło mieszkańców miasta i okolic w przestrzeni plenerowej, oferując bogaty program warsztatów, spotkań, pokazów i atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

red., fot. Agnieszka Trzeciok, Agnieszka Maciejewska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.