Operacja zaćmy - prywatnie czy na NFZ?

Zaćma (z łacińskiego cataracta) jest schorzeniem powodującym zmętnienie soczewki w oku. Soczewka w ludzkim oku pełni bardzo ważną funkcję, a jakakolwiek zmiana patologiczna prowadzi do zaburzeń w widzeniu. Nie inaczej jest w przypadku zaćmy, która – jeśli długo nie leczona – może prowadzić do ślepoty.
Do najczęstszych przyczyn zaćmy zaliczany jest wiek. Najczęściej dotyka ona ludzi starszych po 60 roku życia. Występują wówczas początki zmętnienia soczewki, czego wynikiem są określone dolegliwości. Jest to naturalny rodzaj zaćmy, związany z procesem starzenia się.
Jednakże nie jest to jedyna przyczyna powstawania zaćmy. Może ona bowiem powstawać w wyniku zmętnienia soczewki w oku spowodowanej stałym przyjmowaniem przez długi okres czasu niektórych leków. Do takich leków zaliczyć można steroidy zażywane w przypadku astmy lub reumatoidalnego zapalenia stawów. Taki rodzaj zaćmy to zaćma polekowa.
Zaćma może wystąpić również w wyniku choroby np. cukrzycy (mówimy wówczas o zaćmie cukrzycowej związanej z zaburzeniami metabolizmu) lub w wyniku urazu (wówczas mówimy o zaćmie pourazowej).
Zdarza się również, że zaćma może być wadą wrodzoną. Wówczas dziecko rodzi się z mętną soczewką lub soczewka ulega zmętnieniu w kilka lub kilkanaście lat od momentu urodzenia.
Czas - największy wróg
Bez względu na to, jakie podłoże ma zaćma, powinna ona zostać jak najszybciej zoperowana. Początkowe zmętnienie soczewki oka może nie być, aż tak problematyczne i wydawać się błahą sprawą, z którą można żyć, jednak schorzenie to nie występuje jedynie punktowo, a postępująco. Co to oznacza? Znaczy to, że wraz z upływem czasu zmętnienie soczewki w oku rozszerza się i może doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Dlatego tak ważne jest, aby przeprowadzić operację jak najszybciej od momentu rozpoznania choroby.
Leczenie zaćmy na NFZ - długie oczekiwanie
Niestety w Polsce pomimo refundacji operacji zaćmy z NFZ, wielu pacjentów poddaje się jej w prywatnych klinikach. Związane jest to przede wszystkim z bardzo długim czasem oczekiwania na zabieg w placówce z podpisaną umową z Narodowym Funduszem Zdrowia. Większość pacjentów bowiem musi czekać nawet po kilka lat, co w przypadku wystąpienia zaćmy, szczególnie w starszym wieku, jest niedopuszczalne i niesie ze sobą poważne ryzyko ślepoty. Dlatego pomimo stosunkowo nie małych kosztów wiele osób rozważa opcję leczenia prywatnego. Dr n. med. Paweł Szkaradek, kierownik Oddziału Okulistyki Szpitala Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu podaje, że o wiele lepszą alternatywą jest leczenie prywatne, niż oczekiwanie na operację nawet 4 lata.
Leczenie prywatne - więcej alternatyw
Nie tylko długi czas oczekiwania stanowi poważny problem leczenia w ramach refundacji z NFZ. Również rodzaj użytych materiałów lub wybór metody jest bardzo ograniczony. Leczenie w prywatnych klinikach gwarantuje wykorzystanie najwyższej jakości oraz najnowocześniejszych i sprawdzonych materiałów, a także wybór metody w sposób indywidualny dla każdego pacjenta. Leczenie komercyjne oferuje m.in. takie metody leczenia zaćmy jak: operacja metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem soczewki jednoogniskowej asferycznej z filtrem światła niebieskiego, operacja tą samą metodą z użyciem soczewki torycznejasferycznej, operacja z użyciem soczewki wieloogniskowej asferycznej lub torycznejasferycznej. To tylko kilka przykładów różnych technik i rodzajów soczewek stosowanych w zabiegach przeprowadzanych w prywatnych klinikach okulistycznych.
Leczenie transgraniczne
Leczenie zaćmy prywatne w polskich klinikach nie należy do najdroższych, ale i nie do najtańszych. Nasi sąsiedzi z południowego zachodu - Czesi - oferują profesjonalne zabiegi okulistyczne w stosunkowo niskich cenach jak na polskie warunki. Dlatego niektórzy pacjenci z Polski decydują się na wyjazd do czeskich klinik w celu leczenia zaćmy. Od niedawna również dyrektywa wprowadzona przez Unię Europejską dotyczącą polityki tzw. "turystyki medycznej" wprowadziła możliwość leczenia transgranicznego. Co to oznacza w praktyce? Polski pacjent może wyjechać do zagranicznej kliniki, tam wykonać zabieg i po powrocie do kraju ubiegać się o zwrot kosztów z NFZ, jeśli zabieg tego rodzaju jest refundowany w kraju.
Jak widać opcja leczenia prywatnego pomimo kosztów jakie ze sobą niesie jest zdecydowanie lepsza od długiego oczekiwania na zabiegi refundowane. Czas bowiem w przypadku zaćmy nie jest naszym sprzymierzeńcem. Im wcześniej ją zoperujemy tym lepiej, dlatego warto dobrze się zastanowić nad wyborem prywatnej kliniki okulistycznej.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.