Miejska strona Radlina w nowej odsłonie

- Oddajemy do użytku nową wersję serwisu informacyjnego www.radlin.pl oraz Biuletynu Informacji Publicznej. Po blisko 6 latach działania dotychczasowej wersji strony przyszedł czas na jej odświeżenie, uproszczenie funkcjonowania i dostosowanie się do nowych wyzwań technologicznych – zaznacza Marek Gajda, rzecznik prasowy radlińskiego magistratu.
Chcąc spełniać warunek dostępności strony www dla potrzeb osób niepełnosprawnych, urzędnicy musieli zacząć od budowania strony od podstaw. - Dotychczasowa strona nie przechodziła pozytywnie testów walidacyjnych. Aktualna, zaprojektowana jest zgodnie z międzynarodowymi wytycznymi Web Content Accessibilty Guidelines 2.0 (WCAG 2.0). Z myślą o osobach niewidomych staraliśmy się skonstruować stronę w sposób który umożliwi jej poprawne czytanie z użyciem czytników ekranu. Jeżeli jest to tylko możliwe, również publikowane dokumenty PDF są w formacie obsługiwanym przez czytniki ekranu. Zwięzły wykaz publikowanych materiałów zawiera mapa strony dostępna pod adresem http://miasto.radlin.pl/mapa-strony/ oraz za pomocą skrótu klawiszowego SHIFT ALT 2 - podkreśla Gajda.
Osoby niedowidzące mogą skorzystać z wersji o wysokim kontraście oraz wersji z powiększoną czcionką. W tym celu wystarczy kliknąć w jedną z ikon znajdujących się w okolicach lewego marginesu na każdej ze stron.
Osoby, które nie korzystają z myszki mogą nawigować po stronie za pomocą skrótów klawiszowych. Zależnie od wersji urządzenia (systemu) i zainstalowanej wersji przeglądarki internetowej dostęp do skrótów możliwy jest na różne sposoby.
Strona połączona z BIPem
- Zdecydowaliśmy się, żeby informacje publikowane na nowej stronie były tak samo traktowane jak dotychczas publikowane z Biuletynie Informacji Publicznej. Zamieszczone na stronie dane opatrzone są więc metadanymi informacji publicznej. Każdy artykuł na stronie uzupełniony jest informacją o autorze (autorach) oraz o zmianach treści. Dodatkowo można sprawdzić wersje archiwalne oraz dokonać porównania wersji. Doprowadziło to w efekcie do połączenia dotychczasowego BIPu ze stroną miejską. Nie tworzymy zatem dwóch, osobnych miejsc w sieci, a wszystkie niezbędne informacje są w jednym miejscu. Strona internetowa jest zatem jednocześnie Biuletynem Informacji Publicznej - tłumaczy rzecznik.
Responsywność i pozycjonowanie
W odróżnieniu od poprzedniej wersji, aktualna jest dostosowana do obsługi na urządzeniach mobilnych (starsza wersja przekierowywała smartfony i tablety na osobną, mobilną wersję strony). Nowa strona jest responsywna, co oznacza, że "rozpoznaje" urządzenie z jakiego wchodzimy na nią i dostosowuje swoją formę do wyświetlacza urządzenia. Stąd inny jej układ na komputerze stacjonarnym czy laptopie a inny na smartfonie czy tablecie.
Strona w tej wersji lepiej współgra z wyszukiwarkami. Posiada tzw. "przyjazne linki", lepiej opisane multimedia, oraz wykorzystuje platformę blogerską Wordpress, co również jest dobrze zsynchronizowane z oczekiwaniami czołowych wyszukiwarek, przede wszystkim Google. -Strona internetowa została w całości wykonana przez urzędników miejskich, bez pomocy firm zewnętrznych - finalizuje Marek Gajda.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz