To, co było marzeniem wkrótce stanie się rzeczywistością. W 40 minut dojedziemy z Rybnika do Chałupek

Od połowy grudnia powrócą pociągi pasażerskie na trasę Rybnik – Chałupki. Odcinek ten pokonają w 40 min. Stało się to możliwe dzięki rewitalizacji linii kolejowych nr 140 i 158. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. o wartości 178 mln zł wkracza właśnie w ostatnią fazę. Prace torowe zostały już zakończone, a na końcowym etapie jest montaż sieci trakcyjnej oraz urządzeń sterowania ruchem kolejowym.
Dzisiaj PKP PLK S.A. zorganizowało konferencję prasową, podczas, której podsumowano projekt. W trakcji jej trwania głos zabrał Dariusz Szymczak Zastępca Prezydenta Miasta - Wodzisław Śląski i inne miasta powiatu wodzisławskiego w kierunku Bohumina wróciły dzięki temu projektowi na kolejową mapę Polski - podkreślał prezydent i dodał. - Mamy teraz bardzo nowoczesną linię kolejową spełniającą najlepsze parametry obsługi pasażerów, jeżeli chodzi o infrastrukturę peronową, ale przede wszystkim zwiększającą prędkość eksploatacyjną.
Prezydent zaznaczył także, że Wodzisław Śląski wkroczył w bezpośrednie zaangażowanie w infrastrukturę kolejową. - Kupiliśmy dworzec kolejowy i planujemy uruchomić w ciągu trzech lat centrum przesiadkowe, bo ja wiemy dopływ pasażerów jest podstawą, aby mieszkańcy korzystali z połączeń kolejowych - dodał Szymczak.
Dokładnie od 13 grudnia kolej na trasie z Rybnika do Chałupek stanie się doskonałą alternatywą dla transportu drogowego. W rozkładzie jazdy dokonano wielu zmian i udogodnień dla podróżnych (pisaliśmy o tym także TUTAJ). - Wydłużona została relacja linii S71, dzięki czemu pociągi będą kursować do Chałupek, a wybrane do Bohumina. Rozkład jazdy na odcinku Rybnik - Chałupki zakłada 6 par pociągów w dni robocze i 4 pary w dni wolne od pracy. Priorytetem przy konstruowaniu rozkładu jazdy pociągów był możliwie dogodny dojazd z oraz do Katowic. Na odcinku Chałupki - Bohumin kursować będą codziennie 4 pary pociągów, a pomiędzy Katowicami a Rybnikiem wprowadzony zostanie specjalny pociąg przyspieszony, który zatrzymywać się będzie tylko na bardziej uczęszczanych stacjach - zaznacza Jacek Karniewski, rzecznik prasowy PKP PLK S.A.
Na zrewitalizowanej trasie pasażerowie będą mieli do dyspozycji 13 nowych, dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, peronów. Wyposażono je w nowe systemy oświetlenia, wiaty, zegary oraz megafony do zapowiadania pociągów. Dodatkowo na stacjach zainstalowano monitoring.
- Jednym z priorytetów inwestycji była również poprawa bezpieczeństwa. Na odcinku z Rybnika do Chałupek wymieniono łącznie, aż 43 rozjazdy oraz urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Ku końcowi ma się montaż nowoczesnych urządzeń samoczynnej sygnalizacji przejazdowej na 24 zmodernizowanych przejazdach kolejowo-drogowych. Dodatkowo zrewitalizowano 30 km linii kolejowych oraz wyremontowano budynki nastawni, z których dyżurni kierują ruchem pociągów - informuje rzecznik i dodaje. - Tak duży projekt to wiele korzyści dla regionu, szczególnie że z nowych torów będą korzystać nie tylko pociągi pasażerskie, ale również towarowe. Dzięki modernizacji sieci trakcyjnej na odcinku Wodzisław Śląski - Chałupki ciężkie składy przyspieszą do 80 km/h, co pozwoli przewieźć więcej ładunków i lepiej wykorzystać możliwości trasy. Stanowi to ważny impuls rozwojowy dla firm inwestujących w regionie. Co równie ważne, dzięki wygodnemu połączeniu z Czechami, zyska również branża turystyczna. Wszystko to pozytywnie wpłynie na wzrost atrakcyjności gospodarczej regionu, który w dłuższej perspektywie przełoży się na zwiększenie liczby miejsc pracy oraz poprawę sytuacji ekonomicznej mieszkańców.
Rewitalizacja, czyli przywrócenie parametrów technicznych linii kolejowej po długim okresie eksploatacji, jest najszybszą i najtańszą metodą usprawnienia ruchu kolejowego, która pozwala na likwidację ograniczeń prędkości oraz zwiększenie bezpieczeństwa. Za prace modernizacyjne odpowiedzialne jest konsorcjum firm Rubau Polska, Construcciones Rubau, Rover Alcisa, nad którymi nadzór pełni firma Ekocentrum.
Liczby inwestycji:
- 30 km zrewitalizowanej linii kolejowej
- 13 nowych peronów
- 43 wymienione rozjazdy
- 24 zmodernizowane przejazdy kolejowo-drogowe
- 3014 ścianek peronowych
- 4138 m2 kostki brukowej
- 124 tyś. ton tłucznia
- 69,8 km szyn
- 54,5 tyś. Podkładów
Komentarze (0)
Dodaj komentarz