Uroczyste nabożeństwo rozpoczęło Barbórkę w Rydułtowach

Barbórkę czas zacząć! Świętowanie imienin patronki górników - zgodnie z wieloletnią tradycją rozpoczyna się uroczystą mszą świętą. Tak też było w tym roku. Kościół pw. św. Jerzego w Rydułtowach wypełnił się po brzegi.
4 grudnia to na Śląsku data szczególna – czekają na nią z utęsknieniem zarówno górnicy, jak i członkowie ich rodzin.
W tym wolnym od pracy dniu, górnicy w uroczystym mundurze zbierają się na placu kopalnianym lub w cechowni. Centralnym momentem tego święta jest wspólny przemarsz górników do kościoła, wraz z pocztami sztandarowymi i orkiestrą na uroczystą Mszę Świętą. Po zakończeniu nabożeństwa wręczane są odznaczenia i nagrody tym górnikom, którzy w ciągu mijającego roku najbardziej zasłużyli się w swojej ciężkiej i niebezpiecznej pracy. Długoletnim pracownikom kopalni przyznawane są nagrody jubileuszowe. W tym dniu dokonuje się mianowanie nowych rębaczy oraz przyjęcie zuchów w szeregi "synów z podziemnych światów". Uroczystość Barbórkową kończy wspólny posiłek dla jubilatów i nagrodzonych oraz zabawa. Wspólne biesiadowanie podczas Barbórki wywodzi się z prastarych obyczajów górniczych. Tradycja ta podtrzymywana jest co roku, aby nie wygasła i była żywa tak długo, jak długo na śląskiej ziemi funkcjonować będą kopalnie.
Święta Barbara jest patronką nie tylko górników. Czuwa jeszcze nad takimi zawodami jak: architekci, cieśle, dzwonnicy, flisacy, górnicy, minerzy, hutnicy, kamieniarze, kowale, ludwisarze, marynarze, murarze, saperzy, strażnicy, szczotkarze, tkacze, więźniowie, producenci sztucznych ogni, żołnierze (zwłaszcza artylerzyści i załogi twierdz). Podczas II wojny światowej uważana była za patronkę polskiego podziemia. Święta Barbara, dziewica i męczennica.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz