Połączenia do Bohumina wymagają korekty. Utrudniają korzystanie z połączeń dalekobieżnych ze stacji w Ostrawie

- Chcemy zwrócić uwagę również na fakt, iż zaprezentowane połączenia kolejowe z Ostrawą przez Bohumin nie wpłyną w istotny sposób na kształtowanie powiązań funkcjonalnych pomiędzy obiema aglomeracjami. Ponadto należy zauważyć, że utrudnione jest również korzystanie z połączeń dalekobieżnych ze stacji w Ostrawie. Przykładowo pociągi z Katowic do Bohumina nr 44239/3351, 44237/3355 i 3357, osiągają stację docelową krótko po odjeździe pociągów do Ostrawy, Pragi (Czechy) i Žiliny (Słowacja). Proponujemy zatem o taką modyfikację, która sprawi, by dojeżdżały one do stacji Bohumin o 10-15 minut wcześniej - czytamy w stanowisku Zarządu Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego.
Zarząd Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku zwraca się do Marszałka Województwa Śląskiego oraz Zarządu Kolei Śląskich z apelem o dokonanie analizy i zmian w projekcie kolejowych połączeń regionalnych w nowym rozkładzie jazdy pociągów 2015/2016 w Województwie Śląskim na odcinku Rybnik – Wodzisław Śląski – Chałupki (oznaczonej jako: linie nr 140/158 według PKP PLK SA będącego zarządcą infrastruktury, tablica/linia nr 155 według projektu Sieciowego Rozkładu Jazdy Pociągów udostępnionego przez PKP PLK S.A., a linia nr S71 w ramach oferty handlowej Kolei Śląskich), oraz podjęcie działań zachęcających do korzystania z kolejowego transportu publicznego.
Samorządy Subregionu Zachodniego śledzą postępy prac budowlanych prowadzonych na trasie linii kolejowej Rybnik – Chałupki. Jednocześnie trwają prace nad rozkładem jazdy pociągów 2015/2016 w województwie śląskim. Wraz z oddaniem do użytkowania przedmiotowego odcinka poprawi się nie tylko skomunikowanie naszych gmin ze stolicą województwa, ale uzyskamy m.in. kolejowe połączenie z Międzynarodowym Portem Lotniczym w Ostrawie (Republika Czeska), a wraz z rozkładem 2018/2019 r. także z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach. Warto odnotować także informacje o połączeniach międzynarodowych z Warszawy do Pragi i Ostrawy, które przekraczając granicę w Chałupkach będą zatrzymywać się na stacjach w naszym regionie, oraz o rozbudowie infrastruktury towarzyszącej na stacjach i przystankach kolejowych, w tym w szczególności infrastruktury rowerowej.
Jest to niewątpliwie pożądany i postulowany przez samorządy naszego Subregionu kierunek zmian. Niemniej jednak pragniemy zwrócić uwagę na kilka działań, które w naszej opinii przyczynią się do większego udziału transportu kolejowego w transporcie publicznym oraz zachęcą mieszkańców do częściowej rezygnacji z korzystania z samochodów prywatnych.
Umiejscowienie aglomeracji rybnickiej w sieci osadniczej kraju, przygraniczne położenie Subregionu Zachodniego, a w szczególności przebieg linii kolejowej nr 158 (i dalej nr 140) przebiegającej w korytarzu łączącym aglomerację górnośląską, rybnicką i ostrawską, uprawniają nas do analizowania i oceny połączeń komunikacyjnych zarówno w kontekście międzynarodowym, jak i w połączeniu z innymi aglomeracjami w Polsce. Należy mieć również na uwadze coraz liczniejsze powiązania funkcjonalne pomiędzy aglomeracjami oraz zwiększanie oferty usług kulturalnych i rekreacyjnych po obu stronach granicy.
W naszej ocenie aktualny projekt rozkładu jazdy 2015/2016 (dostępny poprzez portal pasażera PKP PLK S.A.) prezentujący kursy oferowane przez Koleje Śląskie posiada możliwość dalszego dostosowania do połączeń (międzynarodowych) dostępnych przez przejście graniczne z Republiką Czeską w Chałupkach oraz koordynacji z większą ilością kursów pociągów dalekobieżnych na stacji Katowice, co wpłynie na zwiększenie atrakcyjności oferty przewozowej. Brak synchronizacji połączeń na stacjach węzłowych w negatywny sposób wpływa na atrakcyjność oferty przewozowej. W załączniku przedstawiamy szczegółową analizę kursów, która pozwoli na lepsze skomunikowanie naszej aglomeracji z aglomeracją ostrawską i dostępnymi połączeniami dalekobieżnymi z Katowic do najważniejszych aglomeracji miejskich w Polsce.
Stacja kolejowa w Bohuminie w Republice Czeskiej, dostępna poprzez przejście graniczne w Chałupkach, jest jednym z ważniejszych węzłów kolejowych w Czechach i umożliwia dojazd do najważniejszych miast czeskich i kilku innych stolic europejskich. W stosunku do pierwotnego rozkładu jazdy Kolei Śląskich zaprezentowanego w marcu br. widoczne jest zmniejszenie liczby połączeń pomiędzy stacjami Chałupki i Bohumin. Chcemy zwrócić uwagę również na fakt, iż zaprezentowane połączenia kolejowe z Ostrawą przez Bohumin nie wpłyną w istotny sposób na kształtowanie powiązań funkcjonalnych pomiędzy obiema aglomeracjamiPonadto należy zauważyć, że utrudnione jest również korzystanie z połączeń dalekobieżnych ze stacji w Ostrawie. Przykładowo pociągi z Katowic do Bohumina nr 44239/3351, 44237/3355 i 3357, osiągają stację docelową krótko po odjeździe pociągów do Ostrawy, Pragi (Czechy) i Žiliny (Słowacja). Proponujemy zatem o taką modyfikację, która sprawi, by dojeżdżały one do stacji Bohumin o 10-15 minut wcześniej.
Po zapoznaniu się z projektowanymi połączeniami w kierunku przeciwnym, tj. na trasie Chałupki – Wodzisław Śląski – Rybnik – Katowice, chcemy zwrócić uwagę na fakt, iż w naszej ocenie istnieje możliwość dalszej koordynacji z wieloma kursami pociągów dalekobieżnych na stacji Katowice. Przeanalizowane zostały połączenia z Katowic do Warszawy, Wrocławia, Gdańska, Poznania i Łodzi. Niektóre pociągi z kierunku Rybnika (w tym z Chałupek lub Raciborza), przyjeżdżają po ich odjeździe, czas na przesiadkę jest zbyt krótki lub czas oczekiwania na połączenia jest zbyt długi. Zamieszczone w załączniku tabele obrazują projekt rozkładu połączeń kolejowych na trasie Katowice – Rybnik – Wodzisław Śląski – Chałupki wraz z informacją o odjazdach kluczowych pociągów dalekobieżnych na stacjach węzłowych Katowice i Bohumin (Republika Czeska). Przeprowadzona analiza wykazała w szczególności, iż pierwszy pociąg KŚ dojeżdżający od strony Wodzisławia Śląskiego i Chałupek osiąga Katowice dopiero o godz. 6:56 (poc. 94610 – kursuje od poniedziałku do piątku) tuż po odjeździe pociągów do Warszawy, Gdańska, Poznania i Łodzi. Ponadto pociągi KŚ numer 94614, 3350, 44174, 94612/44178, 94624/44158 przyjeżdżają do Katowic tuż po odjeździe głównych pociągów EIP i EIC do Warszawy i Gdańska.
Więcej TUTAJ
fot. Paryk Farana.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz