Zebrania Wiejskie w Mszanie i Połomi uaktualniły Plany Odnowy Miejscowości

11 grudnia w Mszanie, a 14 grudnia w Połomi odbyły się Zebrania Wiejskie, mające na celu przyjęcie aktualizacji Planu Odnowy Miejscowości. POM jest dokumentem umożliwiającym staranie się aktywnych społeczności lokalnych o pozyskanie środków unijnych na rozwój obszarów wiejskich.
Zapisane w POM inwestycje mają większe szanse na dofinansowanie np. z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i innych unijnych funduszy.
- W Planach został ujęty bardzo szeroki wachlarz zadań, aby była możliwość sięgania po środki zewnętrzne na ich realizację. Realizacja zaplanowanych działań będzie odbywała się sukcesywnie w zależności od możliwości pozyskania środków unijnych oraz posiadanych środków własnych - zaznaczył wójt Mirosław Szymanek.
W pierwszej kolejności gmina chce się starać o środki na dofinansowanie przebudowy ul. Ks. Tuskera w Mszanie i Szkolnej w Połomi. Obie drogi są ulicami gminnymi, łączącymi się z drogami o wyższej kategorii. Ponadto przy obu znajdują się ważne obiekty publiczne - przy Tuskera Ośrodek Kultury i kościół, przy Szkolnej - szkoła, basen, Ośrodek Kultury, kościół.
Termin zgłoszenia wniosku mija 5 stycznia 2016 r., stąd zwołane jeszcze w grudniu zebrania w Mszanie i Połomi. W Gogołowej nie ma dróg, które spełniałyby wymogi dofinansowania z tej puli.
W zebraniu w Mszanie wzięło udział 43 mieszkańców. Aktualizację POM przyjęto jednogłośnie.
W Połomi na zebranie przyszło ponad 50 mieszkańców. Do Planu Odnowy Miejscowości została dopisana m.in. przebudowa i budowa dróg gminnych m.in. ul Szkolnej w Połomi. Na remont drogi (odcinka od autostrady do centrum) gmina chce pozyskać środki z PROW. Inwestycja byłaby realizowana systemem projektuj-buduj, podobnie jak to było przy rewitalizacji centrum Połomi.
Zebranie Wiejskie przyjęło aktualizację POM. Oprócz tego mieszkańcy pytali też o remonty innych dróg.
- Robimy je sukcesywnie, na ile wystarcza środków budżetowych. W pierwszej kolejności będziemy realizować te inwestycje, na które uda się pozyskać dotacje zewnętrzne - wyjaśniał wójt.
Inwestycje dopisane do Planu Odnowy Miejscowości Mszana:
- Przebudowa i budowa dróg m.in.: ulica Ks. Tuskera, ulica Szymborskiej, ulica Mickiewicza, ulica Dębowa, ulica Ks. Styry, ulica Konopnickiej, ulica Krótka, ulica Sportowa, ulica Chabrowa, ulica Ładna, ulica Wesoła.
- Rozbudowa Parku aktywnej rekreacji wraz z dalszym zagospodarowaniem Centrum.
- Nadanie nowych funkcji terenowi wokół basenu przy GOKiR w Mszanie wraz z zagospodarowaniem terenu oraz rozbudowa sali GOKIR w Mszanie.
- Budowa oświetlenia boiska sportowego LKS Start Mszana oraz modernizacja płyty boisk treningowych (sztuczna nawierzchnia).
- Remont budynku zaplecza gospodarczego przy ulicy Tuskera w Mszanie.
- Ograniczenie zużycia energii i niskiej emisji w budynku Zespołu Szkół w Mszanie.
- Termomodernizacja budynku szatni sportowej w Mszanie.
- Kompleksowe unieszkodliwienie odpadów zawierających azbest w Gminie Mszana.
- Nasadzenia zieleni w centrum Mszany.
- Utworzenie ścieżek aktywnej rekreacji.
- Zakup i montaż promocyjnego oświetlenia dekoracyjnego.
- Zakup i montaż witaczy oraz oznakowania w Mszanie.
- Renowacja kapliczek i krzyży przydrożnych.
- Remont pomieszczeń w Urzędzie Gminy.
- Budowa parkingów przy Zespole Szkół w Mszanie.
- Uzbrojenie terenów inwestycyjnych (szyby zachodnie, ul. Wodzisławska, ul. Moszczeńska).
- Oświetlenie dróg gminnych.
Plan Odnowy Miejscowości Mszana opracowany został na lata 2009-2022. Realizacja zaplanowanych działań będzie odbywała się sukcesywnie i będzie uzależniona od możliwości pozyskania środków unijnych oraz posiadanych środków własnych.
Inwestycje dopisane do Planu Odnowy Miejscowości Połomia:
- Przebudowa i budowa dróg gminnych m.in. ul Szkolnej w Połomi, , ul. Ks. Pisuli etap II, boczna ulicy Centralnej (Bernatowiec).
- Oświetlenie dróg gminnych.
- Wdrażanie technologii Odnawialnych źródeł energii (OZE).
- Budowa kanalizacji sanitarnej na ul. Granice.
- Rozbudowa infrastruktury sportowo - rekreacyjnej.
- Ochrona dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.
- Kompleksowe unieszkodliwianie odpadów zawierających azbest.
- Budowa instalacji solarnej do podgrzewania wody basenowej i c.w.u. w krytej pływalni.
- Remont budynku socjalnego wielomieszkaniowego.
- Budowa instalacji ciepłowniczej opartej na silniku kogeneracyjnym wykorzystującym złoża metanu w celu zaopatrzenia w ciepło budynków w Połomi: Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, basenu, ośrodka kultury, budynku "starej szkoły" i plebanii.
- Witacze i znaki kierunkowe.
- Zakup i montaż promocyjnego oświetlenia dekoracyjnego.
- Termomodernizacja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego.
- Zagospodarowanie terenu przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym.
- Likwidacja zbiornika p.poż.
- Regulacja rowów śródpolnych - melioracyjnych.
Plan Odnowy Miejscowości Połomia opracowany został na lata 2009-2022. Realizacja zaplanowanych działań będzie odbywała się sukcesywnie i będzie uzależniona od możliwości pozyskania środków unijnych oraz posiadanych środków własnych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz