Rydułtowy wysoko ocenione w konkursie "Modelowa Rewitalizacja Miast"

Rydułtowy znalazły się w elitarnym gronie samorządów z całej Polski, które zakwalifikowały się do programu „Modelowa Rewitalizacja Miast” realizowanego przez Ministerstwo Rozwoju. To wielki sukces dla całego miasta.
"Modelowa Rewitalizacja Miast" to konkurs dotacji skierowany do jednostek samorządu terytorialnego, w którym można otrzymać fundusze na rewitalizację zdewastowanych terenów miejskich. Spośród 240 miast i gmin zgłoszonych do pierwszego etapu konkursu Ministerstwo Rozwoju wybrało 57 samorządów, które najlepiej przedstawiły swój pomysł na rewitalizację. Miło nam poinformować, że w grupie najwyżej ocenionych koncepcji znalazło się miasto Rydułtowy, które zajęło 17 miejsce zdobywając 262 punkty.
Osiedle Karola - to perełka architektury XIX wieku. Niegdyś zamieszkiwali je górnicy, którzy pracowali na kopalni Scharlottengrube (dzisiejsza Rydułtowy - Anna). Do czasów współczesnych przetrwała niewielka ilość zabudowań, których odtworzenie jest już dziś niemożliwe. Powierzchnia osiedla Karola (Karlika) wyznaczona była dwoma już nieistniejącymi szybami wentylacyjnymi - Karlik i Zitszacht. W pierwszych latach istnienia, kolonia Karola była spora i liczyła sobie 20 familoków (po 10 w każdej z części - północnej i południowej). Aby uratować osiedle Karola od całkowitej degradacji konieczna jest szybka i zdecydowana rewitalizacja - także społeczna. Niegdyś było to miejsce, które tętniło życiem - dziś osiedle Karola coraz częściej wskazywane jest jako przykład degradacji terenów poprzemysłowych. Warto postarać się, aby "Karlik" odzyskał swój dawny urok tym bardziej, że na mapie Śląska ubywa miejsc pamiętających dawne czasy, które coraz częściej można zobaczyć tylko na archiwalnych fotografiach.
Osiedle Orłowiec - to największe osiedle w Rydułtowach, które posiada wspaniałą historię. Zbudowane w XIX wieku stanowiło centrum ówczesnego życia społecznego i kulturowego. Niegdyś składało się z trzech typów familoków, w których mieszkało 4, 8 bądź 12 rodzin. Niestety do czasów współczesnych nie przetrwał żaden tego typu budynek. Budowę "nowego osiedla Orłowiec" rozpoczęto w 1973 roku. Polegało na systematycznym wyburzaniu familoków i stawianiu w ich miejsce bloków - na początku z cegieł, natomiast od 1976 roku budowanych z wielkiej płyty. Nazwa "Orłowiec" również nie funkcjonuje od początku istnienia tego osiedla. Niegdyś miejsce to nazywano "Radlik" od nazwiska ówczesnego dyrektora kopalni Scharlottengrube (dzisiejsza KWK Rydułtowy - Anna). Rewitalizacja (szczególnie społeczna) tego miejsca to wielkie wyzwanie, które pozwoli w konsekwencji na zmobilizowanie mieszkańców do wspólnej aktywności w celu ochrony dziedzictwa kulturowego i historycznego "Orłowca".
Skuteczna rewitalizacja to długi i trudny proces, w którym należy zmierzyć się z wieloma problemami natury społecznej i ekonomicznej - na szczęście miasto Rydułtowy może liczyć na pomoc eksperta. Dr Tomasz Szulc - pracownik naukowy Politechniki Śląskiej w Gliwicach, ekspert w dziedzinie rewitalizacji zdegradowanych terenów miejskich w ramach programu "Modelowa Rewitalizacja Miast" przyjechał do Rydułtów i podzielił się swoją fachową wiedzą. Podpowiadał i wskazywał najskuteczniejsze kierunki działań. Do Rydułtów przyjedzie jeszcze nie raz, aby podzielić się swoimi umiejętnościami i doświadczeniami wyniesionymi z wieloletniej pracy nad rewitalizacją, zarówno społeczną jak i architektoniczną.
To wielkie wyróżnienie dla miasta Rydułtowy i wszystkich osób, które przyczyniły się do stworzenia koncepcji rewitalizacji. Nie oznacza to jednak końca pracy. W chwili obecnej miasto przygotowuje się do drugiego etapu konkursu, w którym należy przygotować i przedłożyć szczegółowy wniosek zawierający dokładny opis działań rewitalizacyjnych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz