Dawne malowidła powróciły na ściany prezbiterium kościoła pw. św. Jerzego w Rydułtowach

Malowidła ścienne, które od kilku dni można podziwiać w kościele pw. św. Jerzego w Rydułtowach są nawiązaniem do pierwotnego wyglądu kościoła sprzed 1955 roku. Widać na nich postacie 4 archaniołów w trakcie wychwalania Boga poprzez grę na instrumentach muzycznych – stąd napis na szarfach dolnych „Święty, święty, święty Pan Bóg zastępów”. Wizerunki archaniołów wykonane są z pietyzmem i dbałością o każdy, nawet najmniejszy detal. Podczas rekonstrukcji malowideł zadbano także o tło ukazanych postaci – jest to ogólna panorama Rydułtów z najbardziej charakterystycznymi elementami krajobrazu takimi jak hałda Szarlota, wieża kościoła pw. św Jerzego i szyb kopalni „Rydułtowy - Anna”. Stanowi to nawiązanie do witraża z 1947 roku, który znajduje się po prawej stronie prezbiterium.
Przygotowania do rozpoczęcia prac rekonstrukcyjnych pochłonęły wiele czasu. Rozpoczęły się w styczniu 2015 roku, a zakończyły sześć miesięcy później. Po zebraniu materiału zdjęciowego, na podstawie którego zaplanowano nowy wygląd prezbiterium przystąpiono do ciężkiej i mozolnej pracy. Każdy element – nawet ten najmniejszy - malowany był ręcznie. Ogrom wykonanej pracy, a jednocześnie dbałość o detale może zachwycić.
Po rozpoczęciu prac szybko okazało się, że pod wierzchnią warstwą tynku i farby nadal znajdują się dawne malowidła, niestety do czasów współczesnych przetrwała zaledwie niewielka ich część. Odkrycie to posłużyło za wzór do skomponowania odpowiedniego wachlarza kolorów zgodnego z tym, który wykorzystany był podczas pierwotnego nanoszenia malowideł, a także posłużyło do prawidłowego (zgodnego z oryginałem) naszkicowania konturów postaci archaniołów. Było to niezmiernie ważne odkrycie, które w konsekwencji przysłużyło się do jeszcze wierniejszego odwzorowania postaci archaniołów.
fot. Anita Gąsior.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz