Bezpieczeństwo mieszkańców głównym tematem ostatniej sesji Rady Gminy Mszana

Bezpieczeństwo mieszkańców gminy - czyli coroczna informacja Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej i Pełnomocnika ds. zarządzania kryzysowego - były głównym tematem poniedziałkowej sesji Rady Gminy Mszana.
Z raportu, jaki złożył komendant wodzisławski policji insp. Krzysztof Justyński wynika, że Mszana należy do najbezpieczniejszych gmin powiatu. Tak jest zresztą od kilku lat. W 2015 policja odnotowała w Mszanie 7 włamań, 15 kradzieży, 4 uszkodzenia mienia, 1 rozbój, 1 kradzież pojazdu. W sumie policjanci podjęli 190 interwencji. Najwięcej zdarzeń miało miejsce w poniedziałki, najmniej w soboty, niedziele i czwartki. Najbezpieczniejszymi miesiącami był kwiecień i wrzesień.
W minionym roku doszło do 6 wypadków drogowych (o 5 mniej niż w 2014 r.), a kolizji było 102 (120 w 2014 r.). W wypadkach rannych zostało 6 osób, nie było ofiar śmiertelnych. To lepiej niż w 2014, kiedy było 15 rannych i 1 ofiara śmiertelna. Zatrzymano również mniej pijanych kierowców - 27, gdy rok wcześniej aż 45. - Generalnie w waszej gminie nie mamy wiele pracy jeśli chodzi o zagrożenie przestępczością - mówił komendant.
Statystyki strażackie przedstawił z-ca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim mł. bryg. Rafał Adamczyk. W zeszłym roku doszło do 27 pożarów, 1 fałszywego alarmu i 67 miejscowych zagrożeń (wypadki, usuwanie skutków nawałnic, niebezpiecznych owadów).
Najwięcej interwencji strażacy odbyli u nas w lipcu i sierpniu i było to związane z gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. - Jeszcze dziesięć lat temu tego typu interwencje zdarzały się sporadycznie, dziś to najliczniejsza grupa zdarzeń. Dlatego coraz więcej jednostek uzupełnia wyposażenie o taki sprzęt jak folie do zabezpieczania dachów, wkrętarki, pilarki, gwoździe itp - mówi Rafał Adamczyk.
Dużo jest też wyjazdów w marcu i kwietniu - do pożarów traw. Potwierdził to komendant gminny Związku OSP w Mszanie, Henryk Rduch. - Wypalanie traw wciąż jest dużym problemem. Nawyki są u ludzi silniejsze niż zdrowy rozsądek - mówi.
H. Rduch poinformował też, że kolejna jednostka z naszej gminy - OSP Połomia, stara się o włączenie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Obecnie w KSRG działa już OSP Mszana.
W minionym roku mszańskie jednostki brały udział w gaszeniu 21 pożarów i usuwaniu 27 miejscowych zagrożeń. Tu najwięcej pracy mieli strażacy z Połomi, gdzie działa zastęp do interwencji w przypadku usuwania groźnych owadów.
Po strażakach sprawozdanie złożył także Władysław Bielasiński, pełnomocnik ds. zarządzania kryzysowego w Urzędzie Gminy Mszana. W 2015 najważniejszymi sprawami, jakimi zajmował się zespół, były: ocena skutków i zabezpieczenie środków na likwidację szkód po nawałnicach, sprawa zatrucia dopalaczami przez ucznia w Gogołowej oraz likwidacja stanowiska trującej rośliny - barszczu kaukaskiego.
W drugiej części sesji radni głosowali nad uchwałami ws.:
- zatwierdzenia rocznych sprawozdań finansowych za 2015 r. instytucji kultury, dla których Gmina Mszana jest organizatorem,
- zmiany Statutu Ośrodka Pomocy Społecznej w Mszanie,
- zmiany Uchwały Nr X/43/2011 Rady Gminy Mszana z dnia 29 sierpnia 2011 r. w sprawie trybu i sposobu powoływania i odwoływania Członków Zespołu Interdyscyplinarnego w Mszanie oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania,
- wyrażenia zgody na obciążenie służebnością gruntową nieruchomości będącej własnością Gminy Mszana,
- zmiany uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Mszana na lata 2016 – 2026,
- zmiany budżetu Gminy Mszana na 2016 r.
Wszystkie uchwały zostały przegłosowane.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz