Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności19 października 201610:37

Podpisano umowę na dostawę nowoczesnych pociągów. Prawdopodobnie ta liczba w przyszłości może się zwiększyć

Podpisano umowę na dostawę nowoczesnych pociągów. Prawdopodobnie ta liczba w przyszłości może się zwiększyć  - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Zarząd Województwa Śląskiego, Koleje Śląskie oraz firma Pesa Bydgoszcz SA podpisali umowę na dostawę trzynastu nowych pociągów. W ramach zamówienia podstawowego umowa z Pesą obejmuje trzynaście elektrycznych zespołów trakcyjnych. Dziesięć z nich zakupiło Województwo Śląskie, pozostałe trzy - Koleje Śląskie. Łączna wartość zamówienia wynosi ok. 206 mln zł brutto, w tym ok. 167,4 mln zł pochodzi z budżetu Województwa, a ok. 38,6 mln zł to pieniądze przewoźnika. 

W tym montażu finansowym Zarząd Województwa planuje pozyskać refundację kosztów poniesionych na zakup własnych pociągów z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. W Programie zaplanowano ok. 38 mln euro na ten obszar wsparcia. Faktyczna wysokość dofinansowania projektu będzie znana dopiero po złożeniu wniosku o dofinansowanie i dokonaniu jego oceny przez Instytucję Zarządzającą RPO WSL. 

Dostawy pociągów mają rozpocząć się w drugiej połowie przyszłego roku, a zakończyć w drugiej połowie 2018 r. Według zapowiedzi wykonawcy będą to pojazdy typu Elf – dwa trzyczłonowe, jeden dwuczłonowy oraz dziesięć czteroczłonowych. Podpisana umowa daje możliwość skorzystania z prawa opcji, w ramach którego Województwo Śląskie może dokupić jeszcze dwa pojazdy, a Koleje Śląskie - cztery. Dodatkowo Koleje Śląskie mają jeszcze możliwość skorzystania z tzw. zamówienia uzupełniającego w ciągu trzech lat od podpisania umowy. 

- Zakup, który realizujemy wspólnie z naszym samorządowym przewoźnikiem, pokazuje pasażerom, że warto inwestować w rozwój kolejowych przewozów pasażerskich. Chcemy, aby Koleje Śląskie miały nowoczesny tabor i jak najlepiej realizowały rozkład jazdy. Chcemy też zachęcić, inwestując w pociągi, jak najwięcej mieszkańców województwa do wyboru tego środka transportu - powiedział Stanisław Dąbrowa, marszałek województwa śląskiego. 

Nowe pociągi będą wyposażone w szereg udogodnień, jak np. uchwyty na rowery, przyciemniane szyby, rozkładane stoliki i gniazdka elektryczne. Pociągi będą również dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz matek z dziećmi. Wśród nowości w wyposażeniu znajdą się m.in.: system informacji pasażerskiej, który będzie przedstawiać czas planowanego przybycia oraz odjazdu z najbliższych stacji względem aktualnej pozycji pociągu. W bieżącej eksploatacji przydatnym elementem będzie z pewnością powłoka antygraffiti oraz rozwiązania odporne na dewastację. 

fot.: BP Tomasz Żak

Autor: slaskie.pl,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:
Zobacz film

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport20 czerwca 202622:36

Podwójne srebro Julii Szczypki w Pucharze Europy w grapplingu

Podwójne srebro Julii Szczypki w Pucharze Europy w grapplingu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Akademia Sportowa Top Team
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.