Radlin podpisał umowę partnerską z miastem Rohatyn (Ukraina)

15 czerwca w Sali Ślubów w Urzędzie Miasta w Radlinie odbyło się uroczyste podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy miastem Radlin a miastem Rohatyn na zachodniej Ukrainie.
Ze strony władz miasta Rohatyn obecni byli Pani Galina Bohun (Sekretarz Rady Miejskiej, odpowiednik polskiego Przewodniczącego Rady Miejskiej) oraz Mykoła Szunkar (Zastępca Burmistrza Rohatyna). Umowę podpisały Pani Burmistrz Radlina Barbara Magiera oraz Pani Sekretarz Galina Bohun.
- Współpraca między Radlinem a Rohatynem trwa już od dłuższego czasu. W ubiegłym roku gościliśmy w Radlinie młodzież z Ukrainy na tygodniowych warsztatach kulturalnych i artystycznych, zorganizowanych przez Miasto Radlin i Stowarzyszenie na rzecz Dzieci i Młodzieży “Tęcza”. Efekty wspólnej pracy polsko-ukraińskiego zespołu można było podziwiać m.in. podczas występów na ubiegłorocznych dożynkach i podczas Tężniogrania. Teraz radlińsko-rohatynska współpraca rozpoczęła kolejny etap – Rohatyn dołączył tym samym do pozostałych partnerskich miast Radlina – czeskiego miasta Mohelnice oraz niemieckiego Genthin – mówi Marek Gajda, rzecznik prasowy UM w Radinie.
Umowa partnerska dotyczy rozwoju takich obszarów jak przede wszystkim kultura, edukacja i nauka, ale również turystyka, gospodarka czy ochrona środowiska. Jeszcze w tym roku odbędzie się rewizyta młodzieży z Radlina w ukraińskim mieście. Kontakty nawiązały również radlińskie struktury ZHP oraz rohatyńscy skauci z organizacji “Płast”.
Rohatyn to 8-tysięczne miasto położone w obwodzie iwanofrankiwskim (przed wojną powiat stanisławowski) położone ok 80 km od Lwowa. Miasto lokowane już w 1390 roku. Z miejscowości pochodziła słynna Roksolana, rozsławiona jako Sułtanka Hürrem w ostatnich latach przez turecki serial historyczny “Wspaniałe stulecie”. Pomnik Roksolany znajduje się na rohatynskim rynku. W mieście znajduje się również zabytkowa cerkiew drewniana św. Ducha z XVII-wiecznym ikonostasem oraz monument Adama Mickiewicza z XIX wieku.
Miasto Rohatyn opisane zostało w książce Olgi Tokarczuk pt. “Księgi Jakubowe”.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz