Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 marca 201913:22

W Wodzisławiu Śląskim rywalizowali w trzech językach

W Wodzisławiu Śląskim rywalizowali w trzech językach - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

W piątek, 22 marca, w Powiatowym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śl. po raz kolejny odbył się Międzynarodowy Konkurs Językowy z udziałem młodzieży i nauczycieli z Polski i Europy.

Celem konkursu jest łączenie języków obcych z szeroko rozumianą kulturą, promowanie języków obcych oraz wielokulturowości w wymiarze międzynarodowym. Patronatem konkurs objęli: były premier prof. Jerzy Buzek, były marszałek województwa śląskiego dr Jan Olbrycht – obecnie obaj zasiadający w Parlamencie Europejskim, senator Adam Gawęda, starosta wodzisławski Leszek Bizoń i prezydent miasta Wodzisławia Śl. Mieczysław Kieca.

Partnerami wydarzenia były: Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Śląskiego, Katedra Międzynarodowych Studiów Polskich Uniwersytetu Śląskiego, Centrum Edukacji i Kultury z Kłajpedy (Litwa) oraz Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół polskich i zagranicznych, w sumie 38 zespołów dwuosobowych, w tym 6 zespołów z Węgier, Niemiec, Czech i Litwy. Celem było motywowanie uczniów do nauki języków obcych i poznawania kultury innych krajów.

Najpierw odbył się test w trzech językach: niemieckim, angielskim i rosyjskim. Test składał się z 19 pytań zamkniętych i 1 pytania otwartego. Pytania konkursowe obejmowały zagadnienia dotyczące podstawowej wiedzy geograficznej krajów wybranego obszaru językowego, np. położenie geograficzne, krajobrazy, ukształtowanie terenu, klimat, wody, duże miasta, kraje związkowe, typowe jedzenie, napoje, zabytki, znani przedstawiciele kultury i sztuki. W przypadku wyboru angielskiej kategorii językowej zagadnienia tematyczne odnosiły się do Wielkiej Brytanii i Irlandii; w przypadku języka niemieckiego: Austrii i Niemiec, a w przypadku języka rosyjskiego – Federacji Rosyjskiej. Prace konkursowe były oceniane przez 3 niezależne komisje konkursowe, w skład których wchodzili pracownicy uniwersytetów, konsultanci, doradcy metodyczni i nauczyciele dyplomowani z uznanymi osiągnięciami dydaktycznymi.

Po teście młodzież uczestniczyła w warsztatach „Gestykulacja po włosku” prowadzonych przez Włoszkę Adriannę Loiodice oraz warsztatach językowo-kulturowych tematycznie związanych z organizowanym wydarzeniem. Były też prezentacje krajów w trzech konkursowych językach obcych, quizy oraz wymiana doświadczeń w międzynarodowym gronie. Z młodzieżą spotkał się też prof. Jerzy Buzek, który mówił o roli młodego pokolenia w Europie.

– Nasz konkurs stanowił dopełnienie propozycji szkolnego nauczania przedmiotowego w warunkach pracy pozalekcyjnej w międzynarodowym środowisku młodych ludzi. To sytuacja, która stymuluje naturalne użycie języka obcego i sprzyja niewymuszonym kontaktom interkulturowym. Warsztaty odbywały się w języku angielskim. W języku angielskim rozmawiał z młodzieżą również dr Jan Olbrycht – tłumaczy koordynatorka konkursu z ramienia Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Bogumiła Różańska Świerkot. – Organizowanie tego typu konkursów to wypełnienie założeń europejskiej polityki językowej. Jest to nauczanie elementów historii, geografii, sztuki, szeroko rozumianej kultury polskiej i europejskiej poprzez język w sposób integralny, a nie w izolacji. Przy tym jest to dobra okazja do rozbudzenia ciekawości poznawczej i zachęta do dialogu między kulturami – dodaje.

Laureatami konkursu zostali:

W kategorii j.niemiecki:
1. Premysl Belka i Adam Piskalla (Hlučín, Czechy – Gymnázium Josefa Kainara) – opiekun Alena Janosova
2. Michał Kuta i Michał Kirschniok (Ruda Śląska – ZSO nr 3) – opiekun Katarzyna Kober
3. Jakub Durczok i Michał Caniboł (Wodzisław Śl. – I LO) – opiekun Hanna Knopek

W kategorii j.angielski:
1. Ewa Tarnawska i Wiktor Plewka (Ruda Śląska – ZSO nr 3) – opiekun Katarzyna Holona
2. Paulina Piwoń i Karol Klarecki (Ruda Śląska – ZSO nr 3) – opiekun Katarzyna Radziewska
3. Artur Bugla i Piotr Sosna (Rogów – SP) – opiekun Ewa Stojek

W kategorii j.rosyjski:
1. Adam Strzelecki i Sofia Davydczuk (Ruda Śląska – ZSO nr 3) – opiekun Irena Pawłowska
2. Szonja Sillo i Piotr Milan Vicai (Budapest, Węgry – Szent Margit Gimnázium) – opiekun Natasa Viczai
3. Aleksandra Urban i Szymon Machura (Ruda Śląska – ZSO nr 3) – opiekun Anna Kuczkowska

Nagrody uczestnikom wręczył europoseł Jan Olbrycht oraz członkini zarządu powiatu odpowiedzialna za oświatę Kornelia Newy. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Autor: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności15 maja 202612:04

Gala Lidera Przedsiębiorczości już dziś. Która firma zdobędzie statuetkę?

Gala Lidera Przedsiębiorczości już dziś. Która firma zdobędzie statuetkę? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Reklama
Aktualności15 maja 202613:20

Skrzyżowanie Radlińska–Wałowa do przebudowy. Ważna inwestycja w centrum miasta

Skrzyżowanie Radlińska–Wałowa do przebudowy. Ważna inwestycja w centrum miasta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Sport15 maja 202613:30

Wodzisławskie Laury Sportu 2025. Najlepsi sportowcy i trenerzy nagrodzeni

Wodzisławskie Laury Sportu 2025. Najlepsi sportowcy i trenerzy nagrodzeni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Agnieszka Maciejewska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności15 maja 202613:49

Zazieleń swój dom. Radlin zaprasza na bezpłatną wymianę roślin doniczkowych

Zazieleń swój dom. Radlin zaprasza na bezpłatną wymianę roślin doniczkowych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Radlin, fot. poglądowe/AI
Reklama
Kultura i Edukacja15 maja 202621:08

Najcieplejsze Miejsce Na Ziemi po raz 23. Wodzisław znów zabrzmi reggae i hip-hopem

Najcieplejsze Miejsce Na Ziemi po raz 23. Wodzisław znów zabrzmi reggae i hip-hopem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

Już 18 lipca 2026 roku stadion miejski w Wodzisławiu Śląskim ponownie stanie się centrum muzycznych emocji. Przed nami 23. edycja festiwalu Najcieplejsze Miejsce Na Ziemi – wydarzenia, które od ponad dwóch dekad przyciąga fanów reggae, hip-hopu i pozytywnych brzmień z całego regionu.

opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Kultura i Edukacja15 maja 202621:35

Kabaret Młodych Panów rozbawił Wodzisław do łez. Jubileuszowy występ zachwycił publiczność [FOTO]

Kabaret Młodych Panów rozbawił Wodzisław do łez. Jubileuszowy występ zachwycił publiczność [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

Sala Wodzisławskiego Centrum Kultury wypełniła się śmiechem, brawami i doskonałą atmosferą. Jubileuszowy program „Z żartami nie ma żartów” w wykonaniu Kabaret Młodych Panów przyciągnął do Wodzisławia Śląskiego liczną publiczność, która była świadkiem wyjątkowego jubileuszu – 20-lecia działalności jednej z najpopularniejszych grup kabaretowych w Polsce.

opr. red., źródło: WCK, fot. Agnieszka Trzeciok
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 maja 202613:20

55 lat historii i pasji. Muzeum w Wodzisławiu Śląskim świętowało jubileusz z rozmachem [FOTO]

55 lat historii i pasji. Muzeum w Wodzisławiu Śląskim świętowało jubileusz z rozmachem [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

Muzeum w Wodzisławiu Śląskim obchodziło jubileusz 55-lecia swojej działalności. Uroczystości połączone z Nocą Muzeów przyciągnęły licznych mieszkańców i gości, którzy mogli uczestniczyć w koncertach, pokazach rekonstruktorów, wykładzie historycznym oraz zwiedzić jubileuszową wystawę prezentującą dorobek placówki.

red., fot. Agnieszka Maciejewska/UM
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.