Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności2 kwietnia 201911:08

Starcie Tytanów, czyli przedmioty ścisłe kontra uczniowie

Starcie Tytanów, czyli przedmioty ścisłe kontra uczniowie - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

W miniony piątek Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śląskim odbył się Dzień Nauki oraz interdyscyplinarny konkurs dla gimnazjalistów i uczniów szkół podstawowych "Starcie Tytanów - czyli przedmioty ścisłe kontra uczniowie".

Otwarcia konkursu dokonał starosta Leszek Bizoń oraz odpowiedzialna za powiatową oświatę członkini zarządu Kornelia Newy. Starosta podkreślił, że Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śl. należy do najbardziej innowacyjnych szkół w powiecie, w których oferowana jest szeroka możliwość nauki. Podziękował również przybyłym na konkurs pracownikom uczelni wyższych, z którymi szkoła na codzień współpracuje.

W „Starciu Tytanów” wzięło udział 19 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów z terenu całego powiatu, którzy musieli odpowiedzieć na pytania lub rozwiązać zadania z różnych nauk ścisłych, m.in. matematyki, chemii, fizyki, biologii i geografii. Trzeba było m.in. odpowiedzieć, w którym miejscu na górskim szlaku spotkają się dwie osoby, które szły z różną prędkością do lub ze schroniska. Inne z zadań polegało na zaprojektowaniu doświadczenia chemicznego. Jeszcze inne – na określeniu położenia miast na mapie świata.

Najlepszą w konkursie okazała się Marta Krause. Drugie miejsce zajął Łukasz Klon, a trzecie – Piotr Sosna. Nagrody laureatom wręczył dyrektor Wojciech Komorek oraz wicestarosta Tadeusz Skatuła, który pogratulował uczestnikom wiedzy w przedmiotach ścisłych, a gronu pedagogicznemu szkoły – umiejętności promowania dorobku pladcówki. Życzył też młodzieży, aby wybierając dalszą drogę kształcenia wybierali szkoły Powiatu Wodzisławskiego, które są najlepsze w regionie.

Po zakończeniu rywalizacji konkursowej, zarówno uczestnicy „Starcia Tytanów”, jak i młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śląskim wzięli udział w Dniu Nauki, podczas którego wykładowcy z najlepszych polskich uczelni dzielili się swoją wiedzą. Prof. dr hab. inż. Andrzej Tytko z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wprowadzał w specyfikę uczelni. Z kolei dr hab. inż. Zbigniew Szczerbowski mówił, jak zgodnie ze współczesną wiedzą zmierzyć Ziemię. Dr inż. Anna Szafarczyk natomiast opowiadała o podróżach po Wietnamie.

W bloku przyrodniczo-medycznym prof. dr hab. Piotr Świętek z Uniwersytetu Śląskiego mówił o faktach i mitach dotyczących pijawek. Michalina Chodór – doktorantka Katedry Mikrobiologii Uniwersytetu Śląskiego tłumaczyła, czym jest mikrobion człowieka, a dr inż. Aleksandra Niemiec-Cyganek z Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Z. Religi w Zabrzu mówiła czym jest transplantologia. Przedstawiciele Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim, z którym szkoła ma zawarte porozumienie o współpracy, Dorota Kowalska i lek. med. Piotr Grabiec opowiadali natomiast o specyfice pracy tak dużego zakładu jak szpital, a także o jednej z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych, jaką jest cukrzyca.

W części poświęconej chemii dr Tadeusz Glenc z firmy Testchem przybliżył młodzieży tematykę badania zawartości rtęci w środowisku, zaś Małgorzata Szafarczyk z POL-EKO-APARATURA opowiadała o specyfice pracy w firmie laboratoryjnej. W Dniu Nauki wzięła udział również przedstawicielka Urzędu Statystycznego w Katowicach Jolanta Pasek.

Wszyscy goście w podziękowaniu za przybycie i wygłoszone prelekcje otrzymali pamiątkowe grafiki wykonane przez nauczyciela Liceum Plastycznego Grzegorza Mitręgę.

Autor: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności8 grudnia 202515:52

Przy wodzisławskiej lecznicy powstanie pierwsza w mieście tężnia!

Przy wodzisławskiej lecznicy powstanie pierwsza w mieście tężnia! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności9 grudnia 202512:55

Rozbudowa Centrum Przesiadkowego. W wodzisławskim magistracie otwarto oferty

Rozbudowa Centrum Przesiadkowego. W wodzisławskim magistracie otwarto oferty - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Aktualności9 grudnia 202513:15

Zmiana organizacji ruchu wokół wodzisławskiego szpitala

Zmiana organizacji ruchu wokół wodzisławskiego szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Sport8 grudnia 202522:52

MKS Wodzisław Śląski zagra z MOSM Bytom. Zaproszenie do kibicowania

MKS Wodzisław Śląski zagra z MOSM Bytom. Zaproszenie do kibicowania - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: MKS Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności9 grudnia 202513:39

Utrudnienia w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wodzisławiu Śląskim. Placówka od stycznia w nowej siedzibie

Utrudnienia w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wodzisławiu Śląskim. Placówka od stycznia w nowej siedzibie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności8 grudnia 202516:16

Bezpieczne zakupy przedświąteczne. Wodzisławscy policjanci apelują o czujność i rozwagę

Bezpieczne zakupy przedświąteczne. Wodzisławscy policjanci apelują o czujność i rozwagę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski, fot. pexels.com/Karolina Grabowska
Reklama
Sport9 grudnia 202511:59

Milion złotych na rozwój dużego sportu w Wodzisławiu Śląskim. Kto otrzymał dotację?

Milion złotych na rozwój dużego sportu w Wodzisławiu Śląskim. Kto otrzymał dotację? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Aktualności8 grudnia 202515:38

Wodzisławski magistrat apeluje: Czyste miasto to nasza wspólna sprawa

Wodzisławski magistrat apeluje: Czyste miasto to nasza wspólna sprawa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. freepik.com
Sport8 grudnia 202512:49

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Aktualności9 grudnia 202512:04

Pomoc nie zna granic

Pomoc nie zna granic - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Aktualności9 grudnia 202512:11

Barbórkowe zwiedzanie sztolni w nowoczesnym wydaniu [FOTO]

Barbórkowe zwiedzanie sztolni w nowoczesnym wydaniu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności9 grudnia 202513:29

Honorowa Odznaka PCK dla Miasta Pszów

Honorowa Odznaka PCK dla Miasta Pszów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Pszów, fot. Klub HDK przy KWK Anna
Aktualności9 grudnia 202522:17

Świąteczne biesiadowanie na dworcu kolejowym. W czwartek mieszkańcy spotkają się przy kolędach

Świąteczne biesiadowanie na dworcu kolejowym. W czwartek mieszkańcy spotkają się przy kolędach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Latający Obiektyw
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.