Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 kwietnia 201914:57

Rośnie liczba pracujących emerytów

Rośnie liczba pracujących emerytów - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Polska:

Emerytura nie musi oznaczać końca kariery zawodowej. Wielu seniorów pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego podejmuje pracę. W ciągu ostatnich czterech lat liczba pracujących emerytów wzrosła o około 30 proc. 

Województwo śląskie jest drugie, tuż po mazowieckim, pod względem liczby pracujących emerytów - 15,2 proc. W większości pracę na emeryturze podejmują kobiety - 56 proc. Tylko na Śląsku statystka ta przedstawia się inaczej, bo wśród pracujących emerytów przeważają mężczyźni i stanowią oni 59,5% tej populacji.

Wiele osób pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego nadal pracuje. Łączenie emerytury z dodatkowym zatrudnieniem jest dla nich bardzo atrakcyjne, gdyż dostają pieniądze z dwóch źródeł. W ciągu ostatnich czterech lat liczba pracujących emerytów wzrosła o około 30 proc. W grudniu 2015 r. takich osób było ponad 575 tys. a w grudniu 2018 r. już ponad 747 tys. Wśród pracujących emerytów przeważają kobiety, które stanowią 56 proc. Prawie 90 proc. pracujących emerytów to osoby w wieku 60/65 lat i więcej. Najwięcej pracujących emerytów zamieszkuje w województwie mazowieckim (16,1%) i śląskim (15,2%), najmniej natomiast - w województwie podlaskim - 2,1%. - Nasze województwo jest jedyne, gdzie wśród pracujących emerytów przeważają mężczyźni. Stanowią oni prawie 60 proc. populacji - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Średnio na 1000 osób pobierających emeryturę 131 osób to pracujący emeryci. Najwięcej pracujących emerytów na 1000 osób pobierających emeryturę zamieszkuje województwo wielkopolskie (154) i mazowieckie (153), a najmniej - województwo podkarpackie (82) i świętokrzyskie (95). W województwie śląskim na 1000 osób pobierających emeryturę 138 pracuje (czyli 13,8 proc.)

W jakich branżach pracują emeryci
W województwie śląskim najwięcej dorabiających seniorów jest w sektorze przetwórstwo przemysłowe to aż 13,7 proc., kolejną branżą w której chętnie dorabiają emeryci jest handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych - 13,4 proc., trzecie miejsce w naszym województwie zajmują usługi administrowania i działalność wspierająca - 12,6 proc.(to m.in. działalność ochroniarka, utrzymaniem porządku i mienia).

Kolejne branże, w których emeryci
z naszego województwa podejmują prace to 10,7 proc. opieka zdrowotna i pomoc społeczna, następnie 7,6 proc. - budownictwo, 6,9 proc. - edukacja, działalność naukowa, profesjonalna i techniczna - 5,6 proc., transport i gospodarka magazynowa - 5,1 proc., górnictwo i wydobycie - 4,6 proc. Pozostało jeszcze kilka branż, w których zatrudnienie emerytów kształtuje się na poziomie od3,8 proc. do 0,2 proc.

Emeryci chętnie zakładają własne firmy
W skali kraju aż 29,2 proc. pracujących seniorów prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Ponad 25,8 % pracuje na umowach zlecenia. Dane te pokazują, że znacznie częściej korzystają z nietypowych form zatrudnienia, niż osoby w wieku produkcyjnym. - Kontynowanie pracy to dobry sposób nie tylko na osiąganie większych dochodów, ale również na podwyższenie wysokości emerytury. Przepisy stanowią, że emeryt, który pracuje, a od jego umowy odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne ma prawo do przeliczenia swojego świadczenia z uwzględnieniem dodatkowych składek. Osoby, które przeszły na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego mogą dorabiać bez ograniczeń. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób na wcześniejszej emeryturze, czyli tych, którzy przeszli na świadczenie przed ukończeniem wieku emerytalnego. Jeżeli miesięczny przychód przekroczy 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia emerytura wcześniejsza będzie pomniejszona, w przypadku przekroczenia 130 proc. - zawieszona - wyjaśnia rzeczniczka.

Autor: ZUS, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności19 grudnia 202520:26

Co? Gdzie? Kiedy? Wodzisławski nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Wodzisławski nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
UM Wodzisław Śląski, fot. Latający Obiektyw
Aktualności19 grudnia 202511:18

Czasowe zamknięcie Placu Gladbeck

Czasowe zamknięcie Placu Gladbeck - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Reklama
Aktualności19 grudnia 202511:13

Masz nadmiar jedzenia? Podziel się nim w Jadłodzielni

Masz nadmiar jedzenia? Podziel się nim w Jadłodzielni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Sport19 grudnia 202512:06

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Sport19 grudnia 202521:27

Turniej Akademii Top Team. Sportowa rywalizacja i integracja młodych zawodników [FOTO]

Turniej Akademii Top Team. Sportowa rywalizacja i integracja młodych zawodników [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Akademia Sportowa Top Team
Aktualności19 grudnia 202521:18

Mszana: 24 grudnia Urząd Gminy będzie nieczynny

Mszana: 24 grudnia Urząd Gminy będzie nieczynny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UG Mszana
Sport21 grudnia 202515:13

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh), fot. poglądowe/arch. portalu
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.