Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 lipca 201912:48

Ulicami Katowic przejedzie defilada Wierni Polsce

Ulicami Katowic przejedzie defilada Wierni Polsce - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Trwają ostatnie przygotowania do defilady „Wierni Polsce”, organizowanej z okazji Święta Wojska Polskiego, która w tym roku wyjątkowo odbędzie się w Katowicach. Przeniesienie wydarzenia z Warszawy do stolicy województwa śląskiego ma na celu upamiętnienie 100. rocznicy wybuchu Powstań Śląskich.

W defiladzie „Wierni Polsce” weźmie udział 2600 żołnierzy, 185 jednostek sprzętu wojskowego oraz 60 statków powietrznych.Mieszkańcy Górnego Śląska oraz goście będą mogli obserwować między innymi maszerujących pancerniaków, „specjalsów”, spadochroniarzy, marynarzy i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Defilować będą także pododdziały uczelni wojskowych: Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Wojsk Lądowych i Lotniczej Akademii Wojskowej, a także formacje proobronne i klasy mundurowe. Obok żołnierzy Wojska Polskiego przedefilują również żołnierze wojsk sojuszniczych na co dzień stacjonujący w Polsce, a więc żołnierze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji. Minister Mariusz Błaszczak zaprosił do udziału w defiladzie także górników. 

Defilada rozpocznie się o godzinie 14.00 na ul. Bagiennej w Katowicach, przejedzie al. Walentego Roździeńskiego od wiaduktu na ul. Lwowskiej przez katowickie rondo, aleją W. Korfantego, a następnie rozformuje się na wysokości ronda Pętli Słonecznej. 

Na ulicach Katowic pojawi się najnowocześniejszy sprzęt, jakim dysponują Siły Zbrojne RP. Wśród pojazdów, które w Katowicach pokaże Wojsko Polskie, zobaczymy m.in.: czołgi Leopard 2 i kołowe transportery opancerzone Rosomak. Będą samochody ciężarowo-osobowe HMMWV, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, samobieżne armatohaubice Krab i Dana, moździerze samobieżne Rak, zautomatyzowane wozy dowodzenia Łowcza, pojazdy saperskie Topola oraz samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad, pojazdy Ford 550 z rampą szturmową oraz opancerzone pojazdy M-ATV MRAP, które wykorzystują żołnierze m.in. podczas misji w Afganistanie oraz wiele innych. Pojawi się także sprzęt wojsk sojuszniczych. 

Podniebną defiladę rozpocznie tradycyjnie przelot Zespołu Akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry” w składzie siedmiu maszyn. Następnie pojawią się myśliwce F-16, samoloty TS-11 Iskra, M-28 Bryza, C-295M, C-130, M-346 oraz śmigłowce Mi-2, W-3 Sokół, Mi-17 i Mi-8. Nie zabraknie także samolotów przeznaczonych do transportu najważniejszych osób w państwie: G550 oraz B737, które przelecą w eskorcie myśliwców. 

Serdecznie zapraszamy do udziału w defiladzie! Widzimy się 15 sierpnia w Katowicach! 

fot. mon.gov.pl

Autor: ŚlUW, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Zobacz film

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności12 listopada 202511:22

Odwołany spektakl w Wodzisławskim Centrum Kultury

Odwołany spektakl w Wodzisławskim Centrum Kultury - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: WCK
Aktualności12 listopada 202511:45

Pszów uczcił Narodowe Święto Niepodległości [FOTO]

Pszów uczcił Narodowe Święto Niepodległości [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pszów:

11 listopada Pszów przybrał biało-czerwone barwy. W całym mieście powiewały flagi narodowe, a w miejscach pamięci złożono kwiaty, oddając hołd tym, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę.

UM Pszów
Reklama
Reklama
Reklama
Kultura i Edukacja12 listopada 202510:47

Placówki oświatowe powiatu włączyły się w akcję Szkoła do hymnu

Placówki oświatowe powiatu włączyły się w akcję Szkoła do hymnu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności12 listopada 202521:26

Nowy termin Wodzisławskiego Festiwalu Wokalnego Zostań Idolem

Nowy termin Wodzisławskiego Festiwalu Wokalnego Zostań Idolem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
WCK / fot.Agnieszka Kozielska
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności13 listopada 202510:11

Obchody Święta Niepodległości w Wodzisławiu Śląskim [FOTO i WIDEO]

Obchody Święta Niepodległości w Wodzisławiu Śląskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

Obchody 107. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Wodzisławiu Śląskim miały uroczysty i podniosły charakter. Tradycyjnie rozpoczęły się przemarszem uczestników spod Pałacu Dietrichsteinów do kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W barwnym korowodzie udział wzięły poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, organizacji społecznych, harcerze, młodzież szkolna oraz mieszkańcy miasta.

opr. red., fot. Agnieszka Maciejewska
Aktualności12 listopada 202511:34

Jak dobrze Cię widzieć! Akcja na rzecz bezpieczeństwa pieszych w Mszanie

Jak dobrze Cię widzieć! Akcja na rzecz bezpieczeństwa pieszych w Mszanie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności13 listopada 202511:51

Miejskie obchody Święta Niepodległości w Rydułtowach [FOTO]

Miejskie obchody Święta Niepodległości w Rydułtowach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rydułtowy:

W dniu obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Rydułtowach uroczystości rozpoczęły się od wizyty władz miejskich oraz radnych przy Pomniku Walki i Zwycięstwa, gdzie złożono kwiaty w hołdzie tym, którzy walczyli i zginęli w obronie Ojczyzny. Akt ten stanowił wyraz pamięci i szacunku dla bohaterów narodowych oraz podkreślenie znaczenia historii dla współczesnej społeczności lokalnej.

opr. red., źródło: UM Rydułtowy
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności13 listopada 202510:43

Rydułtowskie stowarzyszenia na Festiwalu Stowarzyszeń w Orlovej [FOTO]

Rydułtowskie stowarzyszenia na Festiwalu Stowarzyszeń w Orlovej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rydułtowy:

6 listopada odbył się Festiwal Stowarzyszeń zorganizowany przez miasto partnerskie Orlová. W wydarzeniu uczestniczyły liczne organizacje społeczne, w tym przedstawiciele Rydułtów, którzy zaprezentowali bogaty dorobek lokalnych środowisk działających na rzecz kultury, tradycji i integracji mieszkańców.

opr. red., źródło: UM Rydułtowy
Aktualności13 listopada 202511:19

Rydułtowy: Wydarzenie dla Niepodległej. Wspólne świętowanie w biało-czerwonych barwach [FOTO]

Rydułtowy: Wydarzenie dla Niepodległej. Wspólne świętowanie w biało-czerwonych barwach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rydułtowy:

W Rydułtowach odbyło się wyjątkowe „Wydarzenie dla Niepodległej”, podczas którego mieszkańcy wspólnie uczcili 107. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość miała charakter artystyczny i integracyjny, łącząc pokolenia oraz podkreślając znaczenie patriotyzmu i wspólnoty w lokalnym środowisku.

opr. red., źródło: UM Rydułtowy
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.