Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności4 listopada 201918:56

Przez żołądek do serca w Pszowie

Przez żołądek do serca w Pszowie - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Pszów:

Szykują bigos, swojski chleb i tradycyjny kołocz wszystko suto okraszając śląską gwarą. Gospodynie i strażacy z Pszowa razem realizują projekt pt. „Wspólna integracja dla ciała i duszy”. Jest smacznie i swojsko. Bo chodzi o to, by tradycję przekazywać kolejnym pokoleniom.

Było słodko i słono
Gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich w Pszowie na pierwszych zajęciach wypiekały śląski kołocz i słodkie wypieki. Pomysłów nie brakowało. Były tradycyjne duże blachy pełne drożdżowego ciasta z nadzieniem. Były też okrągłe warkocze i maleńkie ciasteczka. W jednym miejscu zebrały się panie i dziewczęta, które lubią gotować. Wspólnie piekły i wymieniały się przepisami. Zapach jabłek i drożdżowego ciasta roznosił się po całej strażnicy.

Hasłem kolejnego spotkania był bigos. Na to danie każda kucharka ma swój unikalny przepis, choć podstawy są takie same. Bigosem przygotowanym podczas warsztatów częstowano także uczestników festynu zorganizowanego w strażnicy. Oprócz dobrego posiłku w trakcie festynu występowały dzieci z Formacji Tanecznej Tornado. Był dmuchany zamek, malowanie twarzy i brokatowe tatuaże. Nie brakowało balonów i popcornu dla najmłodszych. Wszystkie atrakcje dla dzieci były darmowe.

Będzie aromatycznie i z polotem
Gospodynie planują jeszcze naukę wypieku domowego chleba, pierników oraz przygotowanie smalcu. – Zajęcia są otwarte dla każdego. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Pszowa do wspólnego pieczenia i gotowania. Chleb i smalec będziemy robić 16 listopada, a pierniczki 29 listopada – zaprasza Joanna Cyran, przewodnicząca KGW w Pszowie.

Ostatnim punktem programu będzie Kiermasz Bożonarodzeniowy połączony z warsztatami piernikowymi. O każdej akcji gospodynie informują na swoim profilu FB. Tam warto sprawdzić czy terminy się nie zmieniły w ostatniej chwili. Przepisy gospodyń będą zebrane i wydane w formie przepiśnika. Będzie go można zdobyć podczas świątecznego kiermaszu.

Wspólnie ocalmy nasze zwyczaje
- Coraz częściej w małych społecznościach zapomina się o tradycjach, obyczajach i historii, a właśnie te elementy nas łączą i stanowią o wspólnej tożsamości. Chodzi o to, by integrować pokolenia i przekazywać młodym to, co najcenniejsze – podkreśla Joanna Cyran, inicjatorka projektu.

Projekt „Wspólna integracja dla ciała i duszy” jest realizowany wspólnie przez Ochotniczą Straż Pożarną i Koło Gospodyń Wiejskich w Pszowie. Działanie jest współfinansowane z budżetu miasta Pszów.

Autor: UM Pszów, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności5 marca 202611:38

Niemowlę uratowane dzięki szybkiej reakcji zgłaszającej i interwencji policji

Niemowlę uratowane dzięki szybkiej reakcji zgłaszającej i interwencji policji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Aktualności6 marca 202614:27

Weekend w Wodzisławiu Śląskim

Weekend w Wodzisławiu Śląskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
UM Wodzisław Śląski, fot. Agnieszka Maciejewska
Aktualności5 marca 202611:28

Drugi przetarg na sprzedaż działki w gminie Mszana

Drugi przetarg na sprzedaż działki w gminie Mszana - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UG Mszana
Reklama
Reklama
Reklama
Sport6 marca 202611:44

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Aktualności6 marca 202613:42

Nabór kandydatów do komisji konkursowych w Powiecie Wodzisławskim

Nabór kandydatów do komisji konkursowych w Powiecie Wodzisławskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności6 marca 202613:29

Siła lokalnych inicjatyw. Jak działa Centrum Aktywności Społecznej w Wodzisławiu Śląskim

Siła lokalnych inicjatyw. Jak działa Centrum Aktywności Społecznej w Wodzisławiu Śląskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Natalia Maciejek
Aktualności6 marca 202622:48

Wiosenny festyn w Radlinie II już 21 marca [ZAPROSZENIE]

Wiosenny festyn w Radlinie II już 21 marca [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Latający Obiektyw
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.