Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności26 marca 202014:45

Starosta apeluje do premiera i ministrów w sprawie pracowników czeskich zakładów

Starosta apeluje do premiera i ministrów w sprawie pracowników czeskich zakładów - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Powiat:

Starosta Wodzisławski Leszek Bizoń zwrócił się dziś z apelem do Premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministrów zdrowia Łukasza Szumowskiego i spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego o uwzględnienie trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się mieszkańcy powiatu wodzisławskiego i sąsiednich, na co dzień pracujący w Czechach.

Przypomnijmy, że 24 marca Minister Zdrowia zmienił swoje wcześniejsze rozporządzenie w taki sposób, że od 27 marca 2020 r. (piątek godz. 00:00) 14-dniową obowiązkową kwarantanną objęte będą również osoby przekraczające granice, na co dzień pracujące w państwie sąsiednim. Oznacza to duże problemy dla kilku tysięcy osób z samego tylko powiatu wodzisławskiego (według szacunków w czeskich fabrykach może pracować nawet ok. 3-3,5 tys. mieszkańców powiatu, zwłaszcza gmin nadgranicznych). Mieszkańcy ci poprosili władze powiatu o interwencję. Skierowali też list otwarty m.in. do parlamentarzystów.

Starosta Leszek Bizoń, kierując się dobrze pojętą troską o los tysięcy rodzin mieszkańców powiatu wodzisławskiego i sąsiednich, poprosił rząd o rozważenie pilnego usunięcia zapisu § 1 pkt 1 wspomnianego rozporządzenia albo też o pilne wdrożenie rozwiązań, które spowodują objęcie obywateli Polski zatrudnionych w Republice Czeskiej pomocą rządową.

W liście do premiera, którego kopia trafi też m.in. do ministra zdrowia, ministra spraw wewnętrznych i administracji, wojewody śląskiego oraz posłów i senatorów z naszego okręgu, możemy przeczytać m.in.:

„W imieniu tysięcy mieszkańców powiatu wodzisławskiego, którzy na co dzień mieszkając i funkcjonując w Polsce, zatrudnieni są w zakładach pracy zlokalizowanych na terenie Republiki Czeskiej, zwracam się z uprzejmą prośbą o pilne rozważenie dokonania zmian w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz.U. 2020 poz. 522) poprzez usunięcie zapisu § 1 pkt 1 przywołanego rozporządzenia.

Rozumiejąc wyjątkowość zaistniałej na terenie kraju i Europy sytuacji oraz zagrożenia epidemiologicznego, pragnę podkreślić, że wspomniany akt nie uwzględnił w najmniejszym zakresie kosztów ekonomicznych i społecznych, jakie przywołany przepis w regionach przygranicznych, takich jak powiat wodzisławski, raciborski, miasto Jastrzębie-Zdrój, powiat cieszyński, powiat bielski, miasto Rybnik, miasto Żory i powiat rybnicki przyniesie.

Mieszkańcy powiatu wodzisławskiego, którzy na co dzień pracują w zakładach pracy na terenie Republiki Czeskiej, czują się pozostawieni bez wsparcia Polskiego Rządu i Polskiego Państwa. Artykułują to dobitnie w korespondencji kierowanej zarówno do samorządów, jak i do parlamentarzystów z tego terenu. Zwracają uwagę, że objęcie ich obowiązkową 14-dniową kwarantanną oznacza pozbawienie ich i ich rodzin de facto środków do życia. Podkreślają problem rozłąki rodzin tych obywateli Polski, którzy w obawie o utratę pracy zdecydują się okresowo zamieszkać na terenie Republiki Czeskiej.

Przypominają, że codzienne przekraczanie granicy państwowej powoduje, iż w ciągu dnia ich stan zdrowia jest wielokrotnie kontrolowany przez odpowiednie służby zarówno Rzeczpospolitej Polskiej, jak i Republiki Czeskiej, podczas gdy stan zdrowia pracowników zatrudnionych na terenie Polski na ogół w ogóle nie jest kontrolowany. Zwracają uwagę na nieadekwatność i nieproporcjonalność wprowadzonych rozwiązań. W sytuacji, gdy władze Republiki Czeskiej zamknęły granice dla obywateli 12 krajów, w tym Republiki Federalnej Niemiec oraz Republiki Austrii, obywatele Rzeczpospolitej Polskiej z zakazu wjazdu zostali wyłączeni.

Polscy pracownicy zatrudnieni w zakładach na terenie Republiki Czeskiej czują się również zaniepokojeni i dyskryminowani z powodu dostępu do świadczeń społecznych. Podkreślają, że o ile inni obywatele polscy powracający z zagranicy objęci 14-dniową kwarantanną mogą liczyć na stosowne świadczenie wypłacane przez pracodawcę lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych, im przytoczone rozporządzenie oferuje jedynie zaświadczenie wystawione przez właściwego terytorialnie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Obawiają się zatem, że ze strony Państwa Polskiego, którego są obywatelami, nie mogą liczyć na żadne wsparcie finansowe.

Mając wszystkie przytoczone argumenty na uwadze, szanując porządek konstytucyjny obowiązujący na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, a także kierując się dobrze pojętą troską o los tysięcy rodzin mieszkańców powiatu wodzisławskiego i sąsiednich, proszę o rozważenie pilnego usunięcia zapisu § 1 pkt 1 przywołanego rozporządzenia albo też o pilne wdrożenie rozwiązań, które spowodują objęcie obywateli Polski zatrudnionych w Republice Czeskiej pomocą rządową.”

Decyzją starosty Bizonia już wkrótce podobny apel władz Powiatu Wodzisławskiego trafi też do Związku Powiatów Polskich oraz Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z prośbą o poparcie.

O odczuciach pracujących w Czechach w odniesieniu do decyzji rządu możesz przeczytać w liście otwartym, który dostępny jest TUTAJ.

Autor: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 marca 202619:47

Food Fest wraca do Wodzisławia. Trzy dni pełne smaków na rynku

Food Fest wraca do Wodzisławia. Trzy dni pełne smaków na rynku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Kacper Kołaczkowski
Reklama
Aktualności17 marca 202610:13

Wodzisław stawia na odporność społeczną. Jest wniosek o ponad 500 tys. zł

Wodzisław stawia na odporność społeczną. Jest wniosek o ponad 500 tys. zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. freepik.com
Aktualności17 marca 202620:03

Obowiązkowa deratyzacja w Wodzisławiu. Sprawdź, co musisz zrobić

Obowiązkowa deratyzacja w Wodzisławiu. Sprawdź, co musisz zrobić - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Telegraf17 marca 202608:44

Posadź las z leśnikiem

Posadź las z leśnikiem  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
informacja prasowa
Reklama
Kultura i Edukacja18 marca 202610:49

Zielona rewolucja w SP nr 8. Szkoła z maksymalnym dofinansowaniem

Zielona rewolucja w SP nr 8. Szkoła z maksymalnym dofinansowaniem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Aktualności18 marca 202622:16

Duża inwestycja drogowa w Rydułtowach. Zmiany w ruchu i objazdy

Duża inwestycja drogowa w Rydułtowach. Zmiany w ruchu i objazdy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Rydułtowy
Aktualności18 marca 202621:55

Wodzisław pamięta o seniorach. Trwa nabór zgłoszeń do wyjątkowych jubileuszy

Wodzisław pamięta o seniorach. Trwa nabór zgłoszeń do wyjątkowych jubileuszy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.