Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności15 kwietnia 202012:23

Pomoc dla osób niepełnosprawnych w dobie koronawirusa

Pomoc dla osób niepełnosprawnych w dobie koronawirusa - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uruchomił realizację programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”. W ramach Modułu III tego programu wprowadzona została możliwość uzyskania pomocy finansowej w związku z wystąpieniem w Polsce zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii.

Pomoc finansowa w ramach Modułu III udzielana jest osobom niepełnosprawnym, które na skutek wystąpienia zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii utraciły, w okresie od dnia 9 marca 2020 roku do dnia 4 września 2020 roku, możliwość korzystania z opieki świadczonej w placówce rehabilitacyjnej. Pomoc ta udzielana jest w formie dofinansowania kosztów związanych z zapewnieniem opieki w warunkach domowych.

Wsparcie polega na przekazywaniu miesięcznego świadczenia w stałej wysokości 500 zł, przez okres 3 miesięcy, licząc od marca 2020. Aby je otrzymać należy wypełnić wniosek i wskazać konkretny ośrodek, którego działalność została zawieszona uniemożliwiając korzystanie z rehabilitacji przynajmniej przez 5 dni w miesiącu, w związku z zagrożeniem epidemicznym.

Wsparcie skierowane jest do osób niepełnosprawnych, które są:
1. uczestnikami warsztatów terapii zajęciowej;
2. uczestnikami środowiskowych domów samopomocy, funkcjonujących na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej;
3. podopiecznymi dziennych domów pomocy społecznej, funkcjonujących na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej;
4. podopiecznymi placówek rehabilitacyjnych, których działalność finansowana jest ze środków PFRON na podstawie art. 36 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych;
5. uczestnikami programów zatwierdzonych przez Radę Nadzorcza PFRON i w ramach tych programów korzystają ze wsparcia udzielanego przez placówki rehabilitacyjne;
6. pełnoletnimi (od 18. do 25. roku życia) uczestnikami zajęć rewalidacyjno-wychowawczych organizowanych zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków i sposobu organizowania zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim;
7. pełnoletnimi (od 18. do 24. roku życia) wychowankami specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz specjalnych ośrodków wychowawczych, funkcjonujących na podstawie ustawy Prawo oświatowe.

Wnioski można składać od 10 kwietnia do 4 września 2020 r. przez System Obsługi Wsparcia – sow.pfron.org.pl lub pocztą tradycyjną – wysyłając wniosek do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim na adres: ul. Wałowa 30, 44-300 Wodzisław Śląski.

Świadczenie nie przysługuje jednak osobom, których opiekunowie pobierają zasiłek opiekuńczy, przyznawany w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko oraz w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu zagrożenia COVID-19.

Ważne informacje: 
• Treść programu Rady Nadzorczej PFRON 
• Kierunki działań i warunki brzegowe 
• Złóż wniosek w Systemie Obsługi Wsparcia

Autor: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, fot. pixabay.com/stevepb, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności10 lutego 202612:52

Lodowisko na Trzech Wzgórzach przyciąga coraz więcej mieszkańców

Lodowisko na Trzech Wzgórzach przyciąga coraz więcej mieszkańców - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Latający Obiektyw
Aktualności10 lutego 202611:47

Wsparcie dla opiekunów i rodzin. Rusza Program Opieka wytchnieniowa edycja 2026

Wsparcie dla opiekunów i rodzin. Rusza Program Opieka wytchnieniowa edycja 2026 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. freepik.com
Reklama
Aktualności10 lutego 202612:56

Bezpieczne ferie z dzielnicowymi w Bluszczowie

Bezpieczne ferie z dzielnicowymi w Bluszczowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Aktualności11 lutego 202617:57

W ferie zimowe zmieni się rozkład jazdy Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej

W ferie zimowe zmieni się rozkład jazdy Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności11 lutego 202614:14

Zmiany w organizacji ruchu na ul. 1 Maja w Mszanie od 16 lutego

Zmiany w organizacji ruchu na ul. 1 Maja w Mszanie od 16 lutego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności10 lutego 202614:14

Wesprzyj wodzisławski szpital – przekaż 1,5% swojego podatku

Wesprzyj wodzisławski szpital – przekaż 1,5% swojego podatku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności11 lutego 202612:42

Prezydent Wodzisławia Śląskiego na Forum Bankowo-Samorządowym 2026

Prezydent Wodzisławia Śląskiego na Forum Bankowo-Samorządowym 2026 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Związek Banków Polskich
Reklama
Aktualności11 lutego 202618:04

Bezpieczeństwo w mieście w 2025 roku. Straż Miejska w liczbach

Bezpieczeństwo w mieście w 2025 roku. Straż Miejska w liczbach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Reklama
Aktualności11 lutego 202619:23

Bezpieczne ferie w Rydułtowach. Edukacja i bezpieczeństwo nad wodą [FOTO]

Bezpieczne ferie w Rydułtowach. Edukacja i bezpieczeństwo nad wodą [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Rydułtowy, fot. st. ogn. Marcin Herok, UM Rydułtowy
Aktualności12 lutego 202610:58

Zmarł ks. Stanisław Moś. Kapłan był związany z Kokoszycami

Zmarł ks. Stanisław Moś. Kapłan był związany z Kokoszycami - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Archidiecezja Katowicka
Reklama
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.