Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności4 lipca 202013:30

Badanie: nowy szczep koronawirusa znacznie bardziej zakaźny

Badanie: nowy szczep koronawirusa znacznie bardziej zakaźny - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Dominujący obecnie na świecie szczep nowego koronawirusa jest znacznie bardziej zakaźny niż ten, który pojawił się w Chinach - wynika z artykułu opublikowanego w piśmie "Cell". Wykryta w genomie wirusa mutacja nie czyni go jednak groźniejszym dla zdrowia. 

Jak wynika z badań naukowców brytyjskiego Uniwersytetu Sheffield i amerykańskiego Uniwersytetu Duke, zwiększona zakaźność wynika z mutacji w jego białkowych wypustkach, za pomocą których atakuje on komórki. Dzięki tej zmianie nowy szczep, nazwany D614G, stał się dominującą odmianą koronawirusa krążącą na świecie.

"Dane otrzymane przez nasz zespół w Sheffield sugerują, że nowy szczep wiąże się z większym mianem (stężeniem - PAP) wirusa w górnych drogach oddechowych pacjentów z Covid-19, co oznacza, że zdolności wirusa do zakażania ludzi mogą być większe" - stwierdził dr Thushan de Silva, lider zespołu brytyjskich naukowców. Jak dodał, dotychczasowe badania nie wykazały, by nowa odmiana wirusa wiązała się z cięższym przebiegiem choroby.

Naukowcy doszli do takich wniosków, badając dane 999 brytyjskich pacjentów. Ci, którzy nosili w sobie nowy szczep, mieli w organizmie więcej cząsteczek wirusa, choć nie byli w gorszej kondycji niż pozostali. Jednocześnie wyniki badań laboratoryjnych in vitro sugerują, że D614G może być do 3-6 razy bardziej zakaźny od pierwotnie występującego szczepu. Naukowcy zaznaczają, że aby w pełni zrozumieć konsekwencje mutacji, potrzebne będą dalsze analizy i badania. (PAP) osk/ akl/

MZ: wskaźnik hospitalizacji z powodu COVID-19 w Polsce wyniósł 9,78; w Szwecji – 120,5

Liczba hospitalizacji w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców w Polsce wyniosła 9,78, w Szwecji 120,5, a na Słowacji 4,27 – wynika z zamieszonej w piątek na Twitterze grafiki Ministerstwa Zdrowia. Ponadto przytoczone za Europejskim Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) dane pokazują, że 29 czerwca 2020 r. w Niemczech liczba zakażonych koronawirusem przebywających w szpitalach w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców wyniosła w Niemczech 34,55, we Włoszech 32,99, a w Czechach 10,52.(PAP) tor/ joz/

Autor: PAP, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności6 lipca 202510:27

Lampka solarna przyczyną pożaru w Bluszczowie

Lampka solarna przyczyną pożaru w Bluszczowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB.OSP Bluszczów
Reklama
Aktualności4 lipca 202513:28

Wypadek na skrzyżowaniu Bema i Strzelców Bytomskich w Rydułtowach

Wypadek na skrzyżowaniu Bema i Strzelców Bytomskich w Rydułtowach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., źródło i fot: KPP Wodzisław Śląski
Aktualności6 lipca 202514:33

Radlin. O krok od tragedii na Korfantego

Radlin. O krok od tragedii na Korfantego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Wodzisław Śląski i okolice-Informacje drogowe 24H
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności4 lipca 202511:30

Wodzisławianin zdobywa szczyty świata

Wodzisławianin zdobywa szczyty świata - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. archiwum Mateusza Jarząbka
Reklama
Aktualności4 lipca 202511:22

Cztery nowoczesne autobusy wyjadą na ulice powiatu

Cztery nowoczesne autobusy wyjadą na ulice powiatu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.