Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności21 września 202021:57

Laboratorium wodzisławskiego szpitala włączone do krajowej sieci laboratoriów COVID

Laboratorium wodzisławskiego szpitala włączone do krajowej sieci laboratoriów COVID - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Pracownia Diagnostyki Mikrobiologicznej w Powiatowym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl. została oficjalnie wpisana na krajową listę laboratoriów COVID, prowadzoną przez Ministerstwo Zdrowia.

Badania na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 wykonują w naszym kraju laboratoria wskazane przez Ministra Zdrowia. Od 30 marca 2020 r. Ministerstwo Zdrowia publikuje na swojej stronie internetowej „Wykaz laboratoriów COVID”. Według stanu na 16 września na liście znajdują się 194 placówki, w tym 24 w województwie śląskim. Dzięki staraniom dyrekcji PPZOZ w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl., władz Powiatu Wodzisławskiego na czele ze starostą Leszkiem Bizoniem oraz senator Ewy Gawędy od 16 września do tego wykazu dołączyła Pracownia Diagnostyki Mikrobiologicznej w Powiatowym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl. Jak przekazuje dyrekcja szpitala, w chwili obecnej PPZOZ jest w trakcie zawierania umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie finansowania wykonywania badań w kierunku SARS-CoV-2.

Przypomnijmy, że w lipcu do Pracowni Diagnostyki Mikrobiologicznej w wodzisławskim szpitalu trafił nowoczesny sprzęt pozwalający na molekularne wykrywanie obecności u pacjentów patogenów chorobotwórczych, m.in. koronawirusa SARS-CoV-2. Dzięki niemu każdy pacjent przyjęty w trybie planowym będzie mógł mieć zrobiony test na obecność SARS-CoV-2 w czasie ok. godziny. Sprzęt znacząco ogranicza też ryzyko zakażenia personelu, a w przypadku wykrycia zachorowania pozwala na szybkie podjęcie działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się choroby.

Co ważne, sprzęt pozwala również na oznaczanie innych patogenów chorobotwórczych, jak wirusy, bakterie, a nawet grzyby. Jest zatem bardzo przydatny dla diagnozowania nie tylko covid-19, ale też innych chorób, np. w okresie zwiększonej zachorowalności na grypę i infekcje grypopodobne, a także – co niezmiernie istotne – dla wykrywania bakterii Clostridium Difficile – odpowiedzialnej za większość zakażeń szpitalnych.

Wykaz laboratoriów - TUTAJ

Autor: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności6 listopada 202510:42

Sandra Pniak spędziła dzień z rodziną zastępczą

Sandra Pniak spędziła dzień z rodziną zastępczą - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności6 listopada 202514:01

Rehabilitacja 25+. Realna pomoc młodym osobom z niepełnosprawnościami

Rehabilitacja 25+. Realna pomoc młodym osobom z niepełnosprawnościami - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Aktualności6 listopada 202513:13

Prace przy stacji transformatorowej przy ul. 26 Marca

Prace przy stacji transformatorowej przy ul. 26 Marca - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/Tauron Dystrybucja
Aktualności7 listopada 202517:14

Wodzisławska policja szuka właściciela jednośladu

Wodzisławska policja szuka właściciela jednośladu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Aktualności6 listopada 202513:01

Powiat Wodzisławski włącza się w kampanię Dzieciństwo bez przemocy

Powiat Wodzisławski włącza się w kampanię Dzieciństwo bez przemocy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Sport7 listopada 202512:27

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.