Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 września 202010:58

Badania: ryzyko zgonu z powodu grypy dwukrotnie większe, niż na skutek COVID-19

Badania: ryzyko zgonu z powodu grypy dwukrotnie większe, niż na skutek COVID-19  - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

W sezonie grypowym w pierwszych miesiącach 2020 r. ryzyko zgonu z powodu grypy i jej powikłań wśród osób hospitalizowanych było w Anglii ponad dwukrotnie większe, niż na skutek choroby COVID-19 – wykazały badania Public Health England. 

Obserwacje przeprowadzono w okresie od stycznia do kwietnia 2020 r., kiedy w Wielkiej Brytanii, podobnie jak w innych krajach europejskich, rozwijała się pandemia – informuje „BBC News”. Przeanalizowano prawie 20 tys. pacjentów przyjętych do szpitala z powodu grypy sezonowej oraz choroby COVID-19. Okazało się, że przypadku grypy w pierwszych czterech miesiącach tego roku ryzyko zgonu było ponad dwukrotnie większe, niż wśród chorych z objawami COVID-19.

Pod uwagę wzięto pierwsze miesiące roku, kiedy pandemia dopiero nabierała tempa, a jednocześnie największe było nasilenie zachorowań na grypę. W Polsce najwięcej przypadków grypy sezonowej jest na ogół od stycznia do marca.

Według BBC grypa co roku uśmierca w Anglii 11 tys. osób. Jednak biorąc pod uwagę pierwsze prawie dziewięć miesięcy 2020 r., COVID-19 już okazał się bardziej śmiertelny. Z najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w Wielkiej Brytanii koronawirusem SARSCoV-2 zaraziło się prawie 400 tys. osób, a około 42 tys. zmarło.

W Polsce od 1 września 2019 r. do 30 kwietnia 2020 r. z powodu grypy i jej powikłań zmarły 64 osoby – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH. W cały minionym sezonie grypowym na grypę i zachorowania grypopodobne zachorowało 3,7 mln osób.

Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zwracają jednak uwagę, że w naszym kraju dane dotyczą zgonów z powodu grypy są zaniżone. Wynika to z tego, że choroba ta doprowadza do groźnych powikłań, takich jak zapalenie płuc, i to one są wpisywane do dokumentacji pacjenta jako przyczyna zgonu. Najczęściej jest to niewydolność krążeniowo-oddechowa.

Najwięcej, prawie 150 zgonów z powodu grypy i jej powikłań, zarejestrowano w Polsce w sezonie grypowym 2018/2019. Dane Public Health England sugerują, że wraz z nasileniem się kolejnego sezonu grypowego 2020/2021 coraz więcej będzie zachorowań na grypę i jej powikłań, a wraz z nimi więcej będzie zgonów z powodu tej choroby.

W naszym kraju zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 wykryto dotąd u ponad 80 tys. osób, a z powodu choroby COVID-19 zmarło ponad 2,3 tys. pacjentów. (PAP) 

Autor: Zbigniew Wojtasiński, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport30 listopada 202516:26

Rydułtowy: Za nami wspaniałe spotkanie z piłkarzami Górnika Zabrze

Rydułtowy: Za nami wspaniałe spotkanie z piłkarzami Górnika Zabrze - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Rydułtowy
Reklama
Sport30 listopada 202522:41

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Za nami prawie ostatnie mecze na boiskach trawiastych. Dla jednych zakończyły się wygranymi, inni musieli przełknąć gorycz porażki. Emocji nie brakowało także w innych dyscyplinach z udziałem zespołów z regionu. Sprawdź wyniki i tabele.

(greh), fot. arch. portalu
Reklama
Reklama
Aktualności1 grudnia 202523:18

Biała Wstążka: Dodatkowe dyżury i profesjonalne wsparcie

Biała Wstążka: Dodatkowe dyżury i profesjonalne wsparcie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, fot. freepik.com/prostooleh
Reklama
Aktualności1 grudnia 202523:03

Trzydziestolecie Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego w Powiecie Wodzisławskim. Uroczyste obchody i podsumowanie dorobku

Trzydziestolecie Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego w Powiecie Wodzisławskim. Uroczyste obchody i podsumowanie dorobku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

W piątek, 28 listopada 2025 roku, w historycznym Pałacu Dietrichsteinów odbyła się uroczysta gala z okazji 30-lecia funkcjonowania Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG) na terenie powiatu wodzisławskiego. Organizatorem wydarzenia była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim, która tym samym uczciła trzy dekady rozwoju i funkcjonowania systemu ratowniczego w regionie.

opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, fot. st.ogn. Marcin Herok
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.