Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności21 listopada 202022:41

MZ rozszerzyło krąg lekarzy mogących zlecić badanie w kierunku koronawirusa

MZ rozszerzyło krąg lekarzy mogących zlecić badanie w kierunku koronawirusa - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Krąg lekarzy kierujących na badania w kierunku koronawirusa jest od piątku rozszerzony m.in. o lekarzy nocnej i świątecznej opieki medycznej. 

"Od dziś lekarze, którzy udzielają świadczeń: nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej, w ramach opieki długoterminowej mogą skierować pacjenta podejrzanego o zakażenie/zakażonego wirusem SARS-CoV-2 na wykonanie testu RT-PCR" – podał w piątek resort na Twitterze. Rozporządzenie ministra zdrowia w tej sprawie zostało w czwartek opublikowane w Dzienniku Ustaw. Weszło w życie od piątku.

Chodzi o rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2. Umożliwia ono lekarzom i felczerom, którzy udzielą świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz lekarzom i felczerom, którzy udzielają świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej oraz opieki paliatywnej i hospicyjnej – skierowanie pacjenta podejrzanego o zakażenie lub zakażonego wirusem SARS-CoV-2 na wykonanie badań diagnostycznych, w tym testu molekularnego RT-PCR w kierunku wirusa SARS-CoV-2.

Resort przedstawiając projekt rozporządzenia uzasadniał, że zmiana ułatwi dostęp pacjentów do świadczeń i przyczyni się do bardziej efektywnego wykorzystania kadr medycznych. Możliwość zlecania badań na koronawirusa mają już m.in. lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.

Najnowsze dane resortu mówią, że lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, odkąd uzyskali taką możliwość, zlecili dotychczas 1 mln 125 tys. 85 badań w kierunku wykrycia wirusa SARS-CoV-2. Łącznie przebadano dotąd 5 mln 857 tys. 287 próbek pobranych od 5 mln 646 tys. 377 osób.

Od początku epidemii w Polsce badania potwierdziły zakażenie u 819 tys. 262 osób, z których 12 tys. 714 zmarło. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl ktl/ mhr/, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności16 grudnia 202510:39

Dom z dużą działką w dzielnicy Wilchwy na sprzedaż

Dom z dużą działką w dzielnicy Wilchwy na sprzedaż - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
UM Wodzisław Śląski, fot. Biuro Kultury i Promocji
Aktualności16 grudnia 202513:18

Od stycznia zmiana rozkładu jazdy

Od stycznia zmiana rozkładu jazdy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
informacja prasowa
Reklama
Aktualności16 grudnia 202510:31

PZON szuka lekarzy i specjalistów

PZON szuka lekarzy i specjalistów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, fot. AI
Aktualności16 grudnia 202510:45

Świąteczny rozkład jazdy Wodzisławskie Komunikacji Powiatowej

Świąteczny rozkład jazdy Wodzisławskie Komunikacji Powiatowej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Kultura i Edukacja16 grudnia 202511:23

Konferencja WNET 2026: Zyta Czechowska dołącza do grona prelegentów

Konferencja WNET 2026: Zyta Czechowska dołącza do grona prelegentów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski
Aktualności17 grudnia 202514:25

Wodzisławska Orkiestra Rozrywkowa wykona Gwiazdkowe Melodie. Koncert świąteczny na placu Gladbeck

Wodzisławska Orkiestra Rozrywkowa wykona Gwiazdkowe Melodie. Koncert świąteczny na placu Gladbeck - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Agnieszka Trzeciok
Reklama
Aktualności17 grudnia 202512:51

Już jutro kolejna sesja Rady Miasta Wodzisławia Śląskiego. Co w porządku obrad?

Już jutro kolejna sesja Rady Miasta Wodzisławia Śląskiego. Co w porządku obrad? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
UM Wodzisław Śląski, fot. Biuro Kultury i Promocji
Reklama
Reklama
Aktualności17 grudnia 202514:42

Szkoła w Łaziskach po remoncie. Placówka wypiękniała!

Szkoła w Łaziskach po remoncie. Placówka wypiękniała! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UG Godów
Kultura i Edukacja17 grudnia 202511:16

Nowy rozdział dla edukacji motoryzacyjnej w Powiecie Wodzisławskim [FOTO]

Nowy rozdział dla edukacji motoryzacyjnej w Powiecie Wodzisławskim [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pszów:

W Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Pszowie odbyło się uroczyste otwarcie Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie diagnostyki i naprawy pojazdów. To już trzecie tego typu centrum działające na terenie powiatu wodzisławskiego, obok placówek w Turzy Śląskiej i Wodzisławiu Śląskim. 

opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności17 grudnia 202511:49

Razem dla dobra innych. Starostwo Powiatowe w Szlachetnej Paczce

Razem dla dobra innych. Starostwo Powiatowe w Szlachetnej Paczce - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Kultura i Edukacja17 grudnia 202511:08

Kolędy pod choinką i wspólne świętowanie. Wilchwiańska tradycja znów połączy mieszkańców

Kolędy pod choinką i wspólne świętowanie. Wilchwiańska tradycja znów połączy mieszkańców - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Biuro Kultury i Promocji
Reklama
Reklama
Kultura i Edukacja17 grudnia 202511:34

Boże Narodzenie zapisane w ikonach. Świąteczna wystawa w Galerii pod Fikusem

Boże Narodzenie zapisane w ikonach. Świąteczna wystawa w Galerii pod Fikusem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Biuro Kultury i Promocji
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.