Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności6 marca 202113:49

EMA dopuściła lek do stosowania w leczeniu Covid-19

EMA dopuściła lek do stosowania w leczeniu Covid-19 - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Europejska Agencja Leków (EMA) ogłosiła w piątek, że lek amerykańskiej firmy Eli Lilly będący kombinacją dwóch preparatów, bamlanivimabu i etesevimabu i oparty na terapii przeciwciałami monoklonowymi, może być stosowany w leczeniu Covid-19.

Lek może być - zgonie z rekomendacją EMA - stosowany u pacjentów chorych na Covid-19, którzy nie wymagają podawania tlenu, ale występuje u nich ryzyko rozwinięcia się ciężkiej formy choroby. Preparat Eli Lilly został już wcześniej dopuszczony do użytku we Francji, a podobny lek firmy Regeneron, również oparty na terapii przeciwciałami monoklonowymi, został zastosowany podczas leczenia byłego prezydenta USA Donalda Trumpa w październiku ubiegłego roku - podaje AFP.

Tydzień temu minister zdrowia Francji Oliveir Veran ogłosił, że preparat koncernu Eli Lilly przynosi "nową nadzieję (...), która wzmacnia arsenał leków antycovidowych". Pod koniec lutego francuski resort zdrowia zakupił 4,5 tys. dawek tego leku, z przeznaczeniem dla pacjentów powyżej 80. roku życia, u których występuje osłabienie układu immunologicznego.

Jednak część francuskich specjalistów skrytykowała decyzje o dopuszczeniu do leczenia preparatem Eli Lilly, że względu na brak wystarczających dowodów na jego pełną skuteczność. Prof. farmakologii ze szpitala uniwersyteckiego w Bordeaux Mathieu Molimard podkreśla, że stosowanie tego leku zwiększa ryzyko mutacji wirusa.

Francuska agencja ds. leków ANSM ogłosiła pod koniec lutego, że leczenie tylko bamlanivimabem niesie ryzyko "selekcji mutacji odpornych", czyli powstawania nowych wariantów koronawirusa. Z drugiej strony eksperci ds. terapii przeciwciałami monoklonowymi z francuskiej agencji nowych chorób zakaźnych ANRS/MIE Brigitte Autran i Xavier de Lamballerie powiedzieli w wywiadzie dla AFP, że wybór leczenia "koktajlami (...) antyciał monoklonowych, raczej niż pojedynczym preparatem opartym na przeciwciałach" jest obecnie preferowaną metodą leczenia Covid-19, opartą na pozytywnych doświadczeniach wynikających ze stosowania takiej terapii w przypadku AIDS.

ANRS/MIE rozpoczyna też badanie kliniczne, w 40 centrach medycznych i z udziałem 2 tys. ochotników, które pomoże ustalić, czy leczenie kombinacją przeciwciał monoklonowych pozwala uniknąć komplikacji wywołanych Covid-19 u osób należących do grup wysokiego ryzyka.

Zdaniem Autran leki koncernów Eli Lilly i Regeneron są skuteczne w leczeniu brytyjskiego wariantu koronawirusa, ale w przypadku wariantu południowoafrykańskiego skuteczny jest tylko Regeneron. (PAP) fit/ tebe/

Autor: PAP, fot. Skica911/pixabay.com, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności11 grudnia 202511:58

Tragiczne odkrycie w Rydułtowach. Z Machnikowca wyłowiono ciało mężczyzny

Tragiczne odkrycie w Rydułtowach. Z Machnikowca wyłowiono ciało mężczyzny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rydułtowy:

AKTUALIZACJA. W Rydułtowach doszło do tragicznego zdarzenia w Parku Machnikowiec. W czwartek, 11 grudnia, ze zbiornika wodnego przy ulicy Strzelców Bytomskich wyłowiono ciało mężczyzny. Informacja o zdarzeniu dotarła do wodzisławskiej policji przed godziną 9:00.

red., fot. KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Aktualności11 grudnia 202522:15

Potrącenie na Kokoszyckiej. Seniorka trafiła do szpitala

Potrącenie na Kokoszyckiej. Seniorka trafiła do szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

Do poważnego wypadku drogowego doszło w czwartek, 11 grudnia, na ulicy Kokoszyckiej w Wodzisławiu Śląskim, w rejonie sklepu Inter Cars. Jak wynika ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji, kierujący samochodem marki BMW potrącił pieszą.

opr. red., źródło: KPP Wodzisław Śląski
Aktualności11 grudnia 202510:09

Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością. Wodzisławski MOPS ogłosił nabór do programu na 2026 rok

Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością. Wodzisławski MOPS ogłosił nabór do programu na 2026 rok - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. freepik.com
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności10 grudnia 202512:02

Wodzisławski PUP zmienia godziny otwarcia

Wodzisławski PUP zmienia godziny otwarcia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności10 grudnia 202513:10

Wodzisław Śląski: Gala wolontariatu w I LO

Wodzisław Śląski: Gala wolontariatu w I LO - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności11 grudnia 202511:18

Wodzisław Śląski: Sprawdź harmonogramy wywozu odpadów na 2026 rok

Wodzisław Śląski: Sprawdź harmonogramy wywozu odpadów na 2026 rok - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. freepik.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności10 grudnia 202523:02

Najpiękniejszy prezent to ten z serca. Dołącz do akcji krwiodawców

Najpiękniejszy prezent to ten z serca. Dołącz do akcji krwiodawców - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Oddział Rejonowy PCK w Wodzisławiu Śl.
Reklama
Aktualności12 grudnia 202512:28

Czołowe zderzenie mercedesa i skody na Radlińskiej

Czołowe zderzenie mercedesa i skody na Radlińskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. KPP Wodzisław Śląski
Sport12 grudnia 202511:45

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Aktualności12 grudnia 202512:52

Co? Gdzie? Kiedy? Wodzisławski nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Wodzisławski nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
UM Wodzisław Śląski
Aktualności12 grudnia 202513:23

Wypadek na Kokoszyckiej zakończył się tragedią. 72-latka zmarła w szpitalu

Wypadek na Kokoszyckiej zakończył się tragedią. 72-latka zmarła w szpitalu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Wodzisław Śląski:

Wodzisławscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło w czwartek na ulicy Kokoszyckiej. W wyniku zderzenia bmw z oplem jeden z samochodów zjechał na chodnik i potrącił idącą nim kobietę. Na skutek odniesionych obrażeń, 72-latka zmarła dzisiaj w szpitalu.

KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.