Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności9 marca 202108:40

I EkoForum Samorządów za nami

I EkoForum Samorządów za nami - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Z inicjatywy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, pod patronatem honorowym Michała Wosia – byłego Ministra Środowiska odbyła się pierwsza edycja EkoForum Samorządów. W Nadleśnictwie Rybnik „na żywo” obecni byli: Wiceminister Sprawiedliwości Michał Woś, Wiceminister Klimatu i Środowiska Edward Siarka – pełnomocnik Rządu ds. leśnictwa i łowiectwa, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Józef Kubica oraz Wiceprezes Funduszu Górnośląskiego SA Jacek Miketa. Zdalnie w Ekoforum Samorządów wziął udział Wiceprezes PGNiG Arkadiusz Sekściński.

Do wypracowania wspólnych kierunków przeciwdziałania smogowi i niskiej emisji oraz poprawienie jakości powietrza, zaproszeni zostali samorządowcy z zachodniego subregionu województwa śląskiego. Ze względu na panujące obostrzenia samorządowcy połączyli się zdalnie. Wśród tematów podniesionych przez prelegentów były m.in. rola lasów w redukcji CO2 czy rozwój znaczenia ekologii w nowoczesnym biznesie.

Po pierwszym EkoForum Samorządów Michał Woś wierzy, że to początek dobrej współpracy na rzecz czystego powietrza - Jestem przekonany, że nie po raz ostatni spotykamy się w tym gronie aby poruszyć temat problemu jakości powietrza i jego poprawy w Naszym regionie. Uważam, że stale musimy podejmować działania zmierzające ku poprawieniu jakości naszego powietrza. Cieszę się, że mogłem objąć patronatem honorowym to wydarzenie organizowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach – tego typu inicjatywy są katalizatorami działań, niezbędnych dla podjęcia skutecznej walki o czyste powietrze na Śląsku i mam nadziej. – skomentował pierwszą edycję EkoForum Minister Woś.

Jak podkreślił Edward Siarka pełnomocnik Rządu ds. leśnictwa i łowiectwa - Wielką wartością tego typu spotkań jest wymiana idei i pomysłów. Właśnie po takich dyskusjach możemy starać się wprowadzać proponowane rozwiązania w formie projektów. Jest bowiem co robić, do wymiany jest nadal prawie 3 miliony pieców starego typu. Cenną i ciekawą inicjatywę w tym temacie zgłosił burmistrz Kuźni Raciborskiej. To swego rodzaju rozwiązanie pilotażowe ciepłowni dla mieszkańców, które ma wykorzystywać zrębki. Niezwykle ważne jednak jest, zapewnić stałość dostaw oraz cenę, która będzie sprawiała, że ciepło w ten sposób pozyskiwane będzie konkurencyjne. – ocenił efekty Ekoforum Minister Siarka.

Rola Lasów Państwowych w walce o czyste powietrze jest niepodważalna, jak podkreślał Dyrektor RDLP w Katowicach Józef Kubica – Wymiana pokoleniowa drzewostanów pozwala, oprócz pozyskiwania najbardziej ekologicznego surowca jakim jest drewno, zwiększać bilans tlenowy. Stare drzewostany, których jest coraz więcej w naszej dyrekcji już nie są tak efektywne w oczyszczaniu powietrza. Wieloletnie działania leśników pozwalają jednak na sukcesywną wymianę pokoleń, tak by Nasze przyszłe pokolenia, mogły korzystać z tego wielkiego daru jakim są lasy i z czystego powietrza które dzięki nim mamy - podkreślił dyrektor Kubica.

Podsumowane zostały również dotychczasowe działania województwa śląskiego na rzecz czystego powietrza. Wśród samorządów zaś jednym z głównych postulatów było usprawnianie podłączania kolejnych gospodarstw do gazociągów. Błękitne paliwo wspólnie z zieloną odnawialną energią i potencjałem w pochłanianiu CO2 przez lasy mogą stać się głównymi elementami pozwalającymi skutecznie walczyć ze smogiem.

Autor: Materiał nadesłany, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności14 stycznia 202610:36

Użytkowanie wieczyste i przekształcenia. Opłaty do 31 marca

Użytkowanie wieczyste i przekształcenia. Opłaty do 31 marca - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. freepik.com
Aktualności13 stycznia 202606:23

Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej w gminie Mszana

Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej w gminie Mszana - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UG Mszana
Reklama
Reklama
Aktualności13 stycznia 202605:59

Radlin: trwa nabór wniosków o nagrody sportowe za 2025 rok

Radlin: trwa nabór wniosków o nagrody sportowe za 2025 rok - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Radlin
Reklama
Aktualności14 stycznia 202612:54

Dwa nowe ambulanse dla wodzisławskiego szpitala. Wzmocnienie systemu ratownictwa medycznego w regionie

Dwa nowe ambulanse dla wodzisławskiego szpitala. Wzmocnienie systemu ratownictwa medycznego w regionie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Szpital Powiatowy w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności13 stycznia 202614:54

Koncert Stacja Osiecka na BIS

Koncert Stacja Osiecka na BIS - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
WCK / fot. Agnieszka Trzeciok
Aktualności14 stycznia 202611:33

Domaro: zamknięcie punktu obsługi kasowej przy ul. Tysiąclecia

Domaro: zamknięcie punktu obsługi kasowej przy ul. Tysiąclecia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Screen Google Maps
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.