Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 marca 202108:40

Śląskie: 4605 zakażeń – najwięcej od początku pandemii

Śląskie: 4605 zakażeń – najwięcej od początku pandemii - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

4605 przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono minionej doby w woj. śląskim – podało w środę Ministerstwo Zdrowia. To najwyższa od początku pandemii dzienna liczba zakażeń w regionie. Podczas szczytu drugiej fali 9 listopada ubiegłego roku zanotowano 4373 przypadki.

Minionej doby wykonano ok. 12 tys. testów, co oznacza, że obecność koronawirusa potwierdzono w 38 proc. próbek. "To bardzo niepokojące dane. Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podkreślał podczas wczorajszej i dzisiejszej wideokonferencji z samorządowcami i dyrektorami szpitali, że czekają nas wszystkich dwa bardzo trudne tygodnie. Prosił ich o wzmożenie wysiłków w celu uruchamiania kolejnych łóżek" – powiedziała w środę PAP rzeczniczka wojewody Alina Kucharzewska.

Ogniska zakażeń pojawiają się głównie w zakładach pracy. Ponad 400 pracowników śląskich kopalń zmaga się z wirusem SARS-CoV-2, a ponad pół tysiąca przebywa w kwarantannie – wynika z danych czterech należących do Skarbu Państwa spółek węglowych. Kopalnie pracują jednak normalnie. Najwięcej przypadków notuje się wciąż w południowej, górskiej części województwa, jednak ich liczba rośnie też w jego centralnej części.

Na 3723 łóżka dla chorych na COVID-19 w szpitalach woj. śląskiego zajęte są 2894 (77 proc.), a z 305 łóżek respiratorowych pacjenci zajmują 257 (84 proc.).

Wojewoda Wieczorek skierował do ministra zdrowia wniosek o uruchomienie kolejnego modułu szpitala tymczasowego w Katowicach. Liczba miejsc wzrośnie tam z 292 do 404. Maksymalnie placówka może przyjąć 500 chorych. W środę było tam leczonych 256 pacjentów, w tym 23 w poważniejszym stanie, korzystających z respiratora.

Na przyjęcie chorych przygotowuje się też drugi szpital tymczasowy w regionie, przygotowany jesienią w Pyrzowicach przez spółkę Węglokoks. W środę odwiedził to miejsce premier Mateusz Morawiecki, wysoko oceniając jakość sprzętu i organizację placówki, za którą odpowiada dyrekcja Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie. Pierwszy 28-łóżkowy moduł tego szpitala ma być uruchomiony w piątek, weekend jest przeznaczony na rozruch i zapoznanie się personelu z obiektem i ze sprzętem. Pierwsi chorzy trafią tam prawdopodobnie w poniedziałek.

Mieszkańcom woj. śląskiego podano do środy 554 527 dawek szczepionki, dwie dawki przyjęło 193 604 osób. (PAP) Anna Gumułka lun/ joz/

Śląskie: ponad 400 górników z koronawirusem

Ponad 400 pracowników śląskich kopalń zmaga się obecnie z wirusem SARS-CoV-2, a ponad pół tysiąca przebywa w kwarantannie – wynika z danych czterech należących do Skarbu Państwa spółek węglowych. Kopalnie pracują normalnie - żadna z nich nie jest wiodącym ogniskiem zakażeń.

„W ostatnich dwóch tygodniach obserwujemy wzrost liczby zakażonych pracowników, który rozkłada się w miarę równomiernie w różnych kopalniach. Obecnie zakażonych jest 219 osób, a 304 są w kwarantannie” – poinformował w środę PAP rzecznik największej węglowej spółki, Polskiej Grupy Górniczej (PGG), Tomasz Głogowski.

Choć liczba zakażonych w PGG jest obecnie dwukrotnie większa niż jeszcze dwa tygodnie temu, przypadków zachorowania jest znacząco mniej niż w ubiegłym roku, kiedy – w szczycie epidemii – w jednym czasie zakażonych było ok. 1,7 tys. pracowników Grupy, a przeszło 3 tys. było w kwarantannie. Ogniska zakażeń koncentrowały się wówczas w kilku kopalniach; obecnie to nie kopalnie są miejscem zakażeń.

Jak wynika z danych PGG, od początku epidemii koronawirusem zakaziło się niespełna 5 tys. pracowników tej spółki, z których 4771 uznano dotąd za ozdrowieńców. Przedstawiciele firmy zapewniają, że wszystkie kopalnie pracują obecnie w zaostrzonym reżimie sanitarnym. Nie ma zakłóceń w wydobyciu węgla.

Wzrost zachorowań na COVID-19 obserwowany jest w ostatnim czasie także w drugiej co do wielkości górniczej firmie – Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW), gdzie w środę potwierdzono 20 nowych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2; dzień wcześniej nowych przypadków było 47, a przed dwoma dniami 28.

Również w JSW zakażenia rozkładają się na wszystkie kopalnie spółki. W środę pięć nowych przypadków potwierdzono w kopalni Borynia, po trzy w kopalniach Zofiówka, Jastrzębie-Bzie, Knurów i Szczygłowice, dwa w kopalni Pniówek, jedno w kopalni Budryk.

Ogółem od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 4866 pracowników JSW, z których 4708 wyzdrowiało (w środę za ozdrowieńców uznano 9 kolejnych osób). Aktualnie zakażonych jest ponad 150 pracowników, a 196 przebywa w kwarantannie – od wtorku objęto nią 19 kolejnych osób.

W spółce Węglokoks Kraj, do której należy bytomska kopalnia Bobrek, zakażonych jest 12 pracowników, a 15 objęto kwarantanną. „Taki stan utrzymuje się od około tygodnia” – poinformował PAP prezes spółki Grzegorz Wacławek.

W trzech kopalniach spółki Tauron Wydobycie jest obecnie 30 przypadków zakażenia koronawirusem na ponad 6,5 tys. zatrudnionych. „W kopalniach nieprzerwanie funkcjonują zaostrzone procedury bezpieczeństwa związane z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Sytuację na bieżąco monitoruje działający w spółce zespół ds. COVID-19, a regularne kontrole zasad sanitarnych w każdym z zakładów górniczych przeprowadzają jego służby BHP oraz wyznaczeni pracownicy” – poinformował rzecznik firmy Daniel Iwan.

Przedstawiciele górniczych spółek zapewniają, że kopalnie mają zapewnione środki higieny i dezynfekcji oraz instrukcje dotyczące zachowania profilaktyki zdrowotnej. Prowadzona jest też intensywna kampania informacyjna z zakresu profilaktyki ochrony zdrowia.(PAP) Marek Błoński

Autor: PAP, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności20 stycznia 202611:47

Bus i osobówka zderzyły się w Łaziskach [FOTO]

Bus i osobówka zderzyły się w Łaziskach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., fot. FB/Informacje drogowe 24H z powiatu Wodzisław Śląski, Rybnik
Aktualności20 stycznia 202611:20

Wtargnęła na jezdnię i odbiła się od ciężarówki

Wtargnęła na jezdnię i odbiła się od ciężarówki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Aktualności21 stycznia 202623:14

Pożar na terenie składowiska złomu w Mszanie. Szybka interwencja strażaków

Pożar na terenie składowiska złomu w Mszanie. Szybka interwencja strażaków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: KP PSP Wodzisław Śląski
Aktualności20 stycznia 202619:25

XXIII sesja Rady Miejskiej Wodzisławia Śląskiego już 22 stycznia

XXIII sesja Rady Miejskiej Wodzisławia Śląskiego już 22 stycznia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Biuro Kultury i Promocji
Reklama
Reklama
Aktualności20 stycznia 202620:14

Co? Gdzie? Kiedy? Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w powiecie wodzisławskim

Co? Gdzie? Kiedy? Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w powiecie wodzisławskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności20 stycznia 202613:49

Projekt muzeum wśród najlepszych w Polsce. Publikacja badań grobowca Bordynowskiej Pani

Projekt muzeum wśród najlepszych w Polsce. Publikacja badań grobowca Bordynowskiej Pani - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
UM Wodzisław Śląski, fot. Muzeum w Wodzisławiu Śl.
Reklama
Aktualności20 stycznia 202612:59

Mistrzostwa Gminy Godów w szachach za nami

Mistrzostwa Gminy Godów w szachach za nami - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Urząd Gminy Godów
Aktualności20 stycznia 202611:14

Historia, której nie wolno zapomnieć. Wodzisławskie obchody 81. rocznicy Marszu Śmierci [FOTO]

Historia, której nie wolno zapomnieć. Wodzisławskie obchody 81. rocznicy Marszu Śmierci [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Agnieszka Maciejewska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności20 stycznia 202610:32

Koncert noworoczny i spotkanie samorządowców z wiceministrem edukacji w Gołkowicach

Koncert noworoczny i spotkanie samorządowców z wiceministrem edukacji w Gołkowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Aktualności20 stycznia 202620:23

Termomodernizacja Zespołu Szkół nr 1 w Wodzisławiu Śląskim. Inwestycja nabiera tempa

Termomodernizacja Zespołu Szkół nr 1 w Wodzisławiu Śląskim. Inwestycja nabiera tempa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. Wydział Inwestycji i Gospodarki Komunalnej
Aktualności22 stycznia 202610:35

W powiecie wodzisławskim uruchomiono punkt wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami

W powiecie wodzisławskim uruchomiono punkt wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności20 stycznia 202612:04

Dzień Babci i Dziadka na sportowo z MOSiR Centrum

Dzień Babci i Dziadka na sportowo z MOSiR Centrum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Wodzisław Śląski, fot. freepik.com
Reklama
Aktualności22 stycznia 202610:22

Przebudowa skrzyżowania ulic Olszyny i Rozwojowej w Wodzisławiu Śląskim

Przebudowa skrzyżowania ulic Olszyny i Rozwojowej w Wodzisławiu Śląskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności21 stycznia 202623:46

Ćwiczenia doskonalące z ratownictwa wysokościowego w Wodzisławiu Śląskim

Ćwiczenia doskonalące z ratownictwa wysokościowego w Wodzisławiu Śląskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: KP PSP Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.